Ściany wykończone farbą ceramiczną i tapetą winylową

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ściany wykończone farbą ceramiczną i tapetą winylową

Ze względu na dużą wysokość ścian i małe dzieci, do wykończenia ścian przeznaczyłem farbę ceramiczną, odporniejszą na zabrudzenia, którą łatwo umyć - mówi Bartek, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany w salonie wykańczał w 2019 r.

Ściany: z ceramiki poryzowanej, wykończone maszynowo tynkiem gipsowym; wysokość do 7 m.

Materiały wykończeniowe:

  1. Ceramiczna farba lateksowa w kolorze białym, grafitowym, jasnoszarym; na sufitach - przeznaczona na sufity, tego samego markowego producenta.
  2. Tapeta winylowa Woods (Cole & Son) w sypialniach dzieci.

Niezbędne materiały i narzędzia:

  • Ad 1. Farby ceramiczne i sufitowe, wałki i pędzle do malowania, drabina, rusztowanie.
  • Ad 2. Nożyczki, nóż, klej do tapet, wałki i pędzle.

Decyzja: Ze względu na dużą wysokość ścian i małe dzieci (dotykające wszystko brudnymi palcami), do wykończenia ścian przeznaczyłem farbę ceramiczną, odporniejszą na zabrudzenia, którą łatwo umyć. W częściach wspólnych użyłem tylko koloru białego i antracytowego, w pokoju córki - jasnoszarego, w pokoju syna - białego o szarym odcieniu.

Trochę głowiliśmy się z żoną, w jaki sposób nadać pokojom dzieci charakter i czym wykończyć ściany dochodzące w szczycie stropodachu nawet do wysokości 4,5 m. W końcu zdecydowaliśmy się wytapetować po jednej ze ścian. Żona wybrała przez Internet tapetę markową, z dość popularnym wzorem drzew (np. w swoich programach telewizyjnych często używała jej znana dekoratorka). Chociaż zazwyczaj unikamy naśladownictwa i kierujemy się własnym gustem i wyczuciem piękna, to jednak uznaliśmy ten motyw za idealnie pasujący do wysokich ścian na poddaszu.

Tapety z motywem drzew ozdabiają najwyższe ściany w pokojach dzieci.
Tapety z motywem drzew ozdabiają najwyższe ściany w pokojach dzieci.
Zmywalne farby ceramiczne zastosowano też w sypialniach dzieci na poddaszu
Zmywalne farby ceramiczne zastosowano też w sypialniach dzieci na poddaszu.

Wykończenie ścian - rady i przestrogi:

  • Tapeta doskonale imituje pnie drzew. To wrażenie dodatkowo potęguje się przy ponadczterometrowej długości brytów oraz przy widoku na las. Przy niskich przegrodach trudno uzyskać taki efekt, natomiast przy użyciu innego wzoru aranżacja byłaby zbyt monolityczna i nietrafnie zaprojektowana. Do pokojów dzieci sztuczny las wkrada się w dwóch odmiennych odsłonach - u córki w subtelnej różowej poświacie, u syna w granatowej, nocnej.

    Dla wykonawców położenie tapety było dość kłopotliwe - musieli dopasowywać wzór na rozległych powierzchniach oraz operować długimi brytami, stojąc na drabinach i rusztowaniu. Świetnie sobie poradzili. Wszędzie materiał, przyczepiany specjalnym klejem, dobrze przylega do ścian, nie ma purchli, nie widać łączenia brytów. Zaprocentował nasz prosty pomysł, doskonałej jakości produkt i fachowe wykonawstwo. Oglądając taką ozdobę w domu, jakoś przełknęliśmy jej wysoką cenę. Wzór jest ponadczasowy i uniwersalny, a nie typowo dziecięcy.

  • Oczywiście, każdy chce mieć we wnętrzu zmywalną tapetę i farbę, lecz tak naprawdę nikt nie zakłada mycia całych powierzchni przegród. U nas wersja ceramiczna emulsji była potrzebna do wyczyszczenia newralgicznych miejsc, które najczęściej dotykają rozbrykane maluchy. Robimy to regularnie, mimo to za 3-4 lata zarządzimy kolejne malowanie ścian, bo zabrudzeń jest coraz więcej. Zaczekamy po prostu, aż dzieci trochę podrosną. Znowu użyjemy farb ceramicznych - to dobry nowoczesny wyrób. Nie pęka, daje się łatwo czyścić, oddycha.

Koszty wykończenia ścian:

  • tapeta z motywem lasu 567 zł za rolkę o wymiarach 69/12147 cm;
  • farba ceramiczna szwedzkiej marki 202 zł za 2,7 l.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ceramiczna farba lateksowa wykańcza ściany w całym budynku.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje