Ściany wykończone farbą ceramiczną i tapetą winylową

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany wykończone farbą ceramiczną i tapetą winylową

Ze względu na dużą wysokość ścian i małe dzieci, do wykończenia ścian przeznaczyłem farbę ceramiczną, odporniejszą na zabrudzenia, którą łatwo umyć - mówi Bartek, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany w salonie wykańczał w 2019 r.

aktualizacja: 2021-07-01 06:43:30

Ściany: z ceramiki poryzowanej, wykończone maszynowo tynkiem gipsowym; wysokość do 7 m.

Materiały wykończeniowe:

  1. Ceramiczna farba lateksowa w kolorze białym, grafitowym, jasnoszarym; na sufitach - przeznaczona na sufity, tego samego markowego producenta.
  2. Tapeta winylowa Woods (Cole & Son) w sypialniach dzieci.

Niezbędne materiały i narzędzia:

  • Ad 1. Farby ceramiczne i sufitowe, wałki i pędzle do malowania, drabina, rusztowanie.
  • Ad 2. Nożyczki, nóż, klej do tapet, wałki i pędzle.

Decyzja: Ze względu na dużą wysokość ścian i małe dzieci (dotykające wszystko brudnymi palcami), do wykończenia ścian przeznaczyłem farbę ceramiczną, odporniejszą na zabrudzenia, którą łatwo umyć. W częściach wspólnych użyłem tylko koloru białego i antracytowego, w pokoju córki - jasnoszarego, w pokoju syna - białego o szarym odcieniu.

Trochę głowiliśmy się z żoną, w jaki sposób nadać pokojom dzieci charakter i czym wykończyć ściany dochodzące w szczycie stropodachu nawet do wysokości 4,5 m. W końcu zdecydowaliśmy się wytapetować po jednej ze ścian. Żona wybrała przez Internet tapetę markową, z dość popularnym wzorem drzew (np. w swoich programach telewizyjnych często używała jej znana dekoratorka). Chociaż zazwyczaj unikamy naśladownictwa i kierujemy się własnym gustem i wyczuciem piękna, to jednak uznaliśmy ten motyw za idealnie pasujący do wysokich ścian na poddaszu.

Tapety z motywem drzew ozdabiają najwyższe ściany w pokojach dzieci.
Tapety z motywem drzew ozdabiają najwyższe ściany w pokojach dzieci.
Zmywalne farby ceramiczne zastosowano też w sypialniach dzieci na poddaszu
Zmywalne farby ceramiczne zastosowano też w sypialniach dzieci na poddaszu.

Wykończenie ścian - rady i przestrogi:

  • Tapeta doskonale imituje pnie drzew. To wrażenie dodatkowo potęguje się przy ponadczterometrowej długości brytów oraz przy widoku na las. Przy niskich przegrodach trudno uzyskać taki efekt, natomiast przy użyciu innego wzoru aranżacja byłaby zbyt monolityczna i nietrafnie zaprojektowana. Do pokojów dzieci sztuczny las wkrada się w dwóch odmiennych odsłonach - u córki w subtelnej różowej poświacie, u syna w granatowej, nocnej.

    Dla wykonawców położenie tapety było dość kłopotliwe - musieli dopasowywać wzór na rozległych powierzchniach oraz operować długimi brytami, stojąc na drabinach i rusztowaniu. Świetnie sobie poradzili. Wszędzie materiał, przyczepiany specjalnym klejem, dobrze przylega do ścian, nie ma purchli, nie widać łączenia brytów. Zaprocentował nasz prosty pomysł, doskonałej jakości produkt i fachowe wykonawstwo. Oglądając taką ozdobę w domu, jakoś przełknęliśmy jej wysoką cenę. Wzór jest ponadczasowy i uniwersalny, a nie typowo dziecięcy.

  • Oczywiście, każdy chce mieć we wnętrzu zmywalną tapetę i farbę, lecz tak naprawdę nikt nie zakłada mycia całych powierzchni przegród. U nas wersja ceramiczna emulsji była potrzebna do wyczyszczenia newralgicznych miejsc, które najczęściej dotykają rozbrykane maluchy. Robimy to regularnie, mimo to za 3-4 lata zarządzimy kolejne malowanie ścian, bo zabrudzeń jest coraz więcej. Zaczekamy po prostu, aż dzieci trochę podrosną. Znowu użyjemy farb ceramicznych - to dobry nowoczesny wyrób. Nie pęka, daje się łatwo czyścić, oddycha.

Koszty wykończenia ścian:

  • tapeta z motywem lasu 567 zł za rolkę o wymiarach 69/12147 cm;
  • farba ceramiczna szwedzkiej marki 202 zł za 2,7 l.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ceramiczna farba lateksowa wykańcza ściany w całym budynku.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!