Kącik z kominkiem ze stuletniej cegły rozbiórkowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kącik z kominkiem ze stuletniej cegły rozbiórkowej

Chciałam w jakiś ciekawy sposób zaaranżować i optycznie wydzielić kącik przy kominku, więc wokół wkładu i na granicy z kuchnią postawiłam ścianę ze stuletniej cegły rozbiórkowej - mówi Kasia, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany w salonie dekorowała w 2010 r.

Salon: powierzchnia 50 m2, początkowo ściany wykończone zaprawą tradycyjną z domieszką piasku kwarcowego.

Opis dekoracji ścian.

 1. Na trzech przegrodach beton dekoracyjny w postaci gotowej masy.
 2. Na fragmencie trzeciej - okładzina imitująca kamień.
 3. Przy kominku ściana z cegły rozbiórkowej.
 4. W jadalni wykończenia z farby lateksowej w kolorze pudrowego różu.

Materiały i narzędzia:

 • Ad. 1. Paca ze stali nierdzewnej, wałki i pędzle.
 • Ad. 2. Szpachelka.
 • Ad. 3. Kielnia.
 • Ad. 4. Wałek.

Decyzja: Pasjonuję się wnętrzarstwem, sama robię okolicznościowe ozdoby. Ponieważ w strefie dziennej zaplanowałam kolorowe obrazy i bibeloty, do ich wyeksponowania i uspokojenia kompozycji potrzebowałam neutralnego szarego tła. Zdecydowałam się na beton dekoracyjny, którym wykończyłam trzy najczęściej oglądane ściany. W nawiązaniu do szarości, fragment z telewizorem przykryłam okładziną imitującą granit.

Chciałam w jakiś ciekawy sposób zaaranżować i optycznie wydzielić kącik przy kominku, więc wokół wkładu i na granicy z kuchnią postawiłam ścianę ze stuletniej cegły rozbiórkowej. Zależało mi na użyciu materiału, który zakumuluje ciepło od kominka, a taka cegła robi to rewelacyjnie. W jadalni, łączącej się z salonem, zastosowałam farbę lateksową w kolorze pudrowego różu. Pasuje ona do koloru cegły i przekornie przełamuje szarość i chropowatość betonu.

Ściana wykończona betonem dekoracyjnym
Trzy ściany wykończono betonem dekoracyjnym.

Wykonanie: Najpierw surowy tynk tradycyjny robotnicy pomalowali farbą gruntującą. Gdy wyschła, przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej nakładali cienką warstwę masy imitującej beton i wygładzali. Do przytwierdzenia elementów imitujących granit zastosowali klej montażowy.

Starą cegłę rozbiórkową sprowadziłam z Łodzi, natomiast żelazne okienko z kamiennej obory - z rodzinnych stron męża. Jedną część ściany postawił zdun, drugą murarze. Wszyscy pracowali sposobem tradycyjnym, używając zaprawy cementowo-wapiennej i kielni. Okno murarze oprawili w części graniczącej z kuchnią, więc pozostał prześwit między pomieszczeniami.

Celowo nie zaimpregnowali wysłużonych cegieł specjalistycznym preparatem, ponieważ podoba mi się ich pokiereszowana faktura i stare wapienne wykwity. Sama pomalowałam jadalnię farbą lateksową. Położyłam wałkiem 2 warstwy. Emulsja dobrze kryła i dawała się rozprowadzać.

Okładzina imitującą granit na ścianie
Fragment trzeciej przykryto okładziną imitującą granit. W jadalni – farba lateksowa.

Ceglana ściana - rady i przestrogi:

 • Ceglana ściana stanowi mocny element i trochę się obawiałam, że zdominuje salon. Na szczęście, ażurowe okno z obory sprawia, że całość wygląda lżej.
 • Radzę dobierać trwałe i wytrzymałe materiały na przegrody. Mój zestaw jest "odporny na zwierzaki", czyli mogę łatwo umyć wszystkie ściany.

Koszty ceglanej ściany przy kominku:

 • Masa imitująca beton 20 zł/kg;
 • Okładzina imitująca kamień 35 zł/m2;
 • Farba lateksowa 50 zł/l.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje