Tynki z płyt gipsowych - krok po kroku

Tynki z płyt gipsowych - krok po kroku

Suche tynki, czyli płyty gipsowo-kartonowe oraz nieco od nich wytrzymalsze - gipsowo-włóknowe, są sposobem na uzyskanie idealnie gładkich i równych ścian. Dzięki nim można wykańczać wszystkie pomieszczenia w budynku.

W kuchniach, łazienkach i pralniach (pomieszczeniach mokrych) należy jednak zastosować płyty fabrycznie impregnowane (wyróżniane przez producentów kolorem zielonym).

Montaż płyt gipsowo-kartonowych jest dosyć prosty, a efekt może być naprawdę znakomity. Warunkiem jest zachowanie staranności wykonania. Podłoże warto wcześniej zagruntować, aby nie chłonęło zbyt dużej ilości wody z zaprawy klejowej. Jeżeli ściany nie wymagają korekty równości lub pionu, to płyty (o standardowych wymiarach 120 x 200 lub 300 cm) mocuje się bezpośrednio do ich powierzchni za pomocą kleju gipsowego. Nie pokrywa się nim całej powierzchni płyty.

Wystarczy umieścić klej w kilku punktach jej powierzchni. Zniwelowanie niedoskonałości podłoża jest możliwe dzięki mocowaniu płyt na odciętych z nich paskach szerokości ok. 6 cm. Paski takie mocuje się do ściany w rozstawie co 60 cm, a pion koryguje się grubością zaprawy klejowej lub za pomocą dodatkowych podkładek wyciętych z płyty.

Gdy klej dobrze zwiąże (około 24 godziny), powierzchnię pasków pokrywa się warstwą kleju rozprowadzanego zębatą pacą. Do kleju dociska się następnie płyty. Po ich zamocowaniu (wyschnięciu kleju) łączenia należy zaszpachlować. Powierzchnię płyt można pomalować, pokryć tapetą lub płytkami ceramicznymi.

Jak montować płyty gipsowo-kartonowe przy użyciu kleju Perlfix T?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Śnieżka

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Co to są suche tynki i do czego służą?

    Suche tynki to płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe, które umożliwiają uzyskanie idealnie gładkich i równych ścian, stosowane do wykańczania wnętrz budynków.
  • Jakie płyty należy stosować w pomieszczeniach mokrych?

    W kuchniach, łazienkach i pralniach należy używać płyt fabrycznie impregnowanych, oznaczanych kolorem zielonym.
  • Jak przygotować podłoże przed montażem płyt?

    Podłoże należy zagruntować, aby ograniczyć chłonięcie wody z zaprawy klejowej.
  • Jak przebiega montaż płyt bez konieczności korekty równości ścian?

    Płyty mocuje się bezpośrednio do ściany za pomocą kleju gipsowego, aplikowanego punktowo na powierzchnię płyty.
  • Co zrobić, jeśli ściana wymaga korekty równości?

    W takim przypadku do ściany mocuje się paski o szerokości ok. 6 cm, wycięte z płyt, w rozstawie co 60 cm, a pion koryguje się grubością zaprawy klejowej lub podkładkami. Na paski nakłada się klej, a następnie dociska pełne płyty.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

GipsKartonITD
01-11-2010 12:33
Suche tynki są idealne tam gdzie, nie chcemy lub nie możemy prowadzić prac mokrych ze względu np. na czas.Komuś pęka? trudno powodów wiele lecz na pewno nie z winy płyt.
Gość somsiad
01-11-2010 11:28
kleiłem u ojca w domu 7 lat temu wszystkie ściany i sufit podwieszany na drewnianym stropie, ściany OK nic nie pęka, żadnych robaków, grzyba czy innego ciulstwa -sprawdzone pod płytą przy budowie szaf wnękowych taki test, co do sufitu - pęknięcia nad salonem duża powierzchnia sufitu ...
animus
23-08-2010 11:37
Cytat mam wykańczać mieszkanie i mam robić płytami myślę że nie będzie gorzej a na pewno będzie taniej. Jeżeli w grę wchodzi kasa to siła wyższa.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz