Tynki z płyt gipsowych - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tynki z płyt gipsowych - krok po kroku

Suche tynki, czyli płyty gipsowo-kartonowe oraz nieco od nich wytrzymalsze - gipsowo-włóknowe, są sposobem na uzyskanie idealnie gładkich i równych ścian. Dzięki nim można wykańczać wszystkie pomieszczenia w budynku.

aktualizacja: 2017-12-15 09:02:31

W kuchniach, łazienkach i pralniach (pomieszczeniach mokrych) należy jednak zastosować płyty fabrycznie impregnowane (wyróżniane przez producentów kolorem zielonym).

Montaż płyt gipsowo-kartonowych jest dosyć prosty, a efekt może być naprawdę znakomity. Warunkiem jest zachowanie staranności wykonania. Podłoże warto wcześniej zagruntować, aby nie chłonęło zbyt dużej ilości wody z zaprawy klejowej. Jeżeli ściany nie wymagają korekty równości lub pionu, to płyty (o standardowych wymiarach 120 x 200 lub 300 cm) mocuje się bezpośrednio do ich powierzchni za pomocą kleju gipsowego. Nie pokrywa się nim całej powierzchni płyty.

Wystarczy umieścić klej w kilku punktach jej powierzchni. Zniwelowanie niedoskonałości podłoża jest możliwe dzięki mocowaniu płyt na odciętych z nich paskach szerokości ok. 6 cm. Paski takie mocuje się do ściany w rozstawie co 60 cm, a pion koryguje się grubością zaprawy klejowej lub za pomocą dodatkowych podkładek wyciętych z płyty.

Gdy klej dobrze zwiąże (około 24 godziny), powierzchnię pasków pokrywa się warstwą kleju rozprowadzanego zębatą pacą. Do kleju dociska się następnie płyty. Po ich zamocowaniu (wyschnięciu kleju) łączenia należy zaszpachlować. Powierzchnię płyt można pomalować, pokryć tapetą lub płytkami ceramicznymi.

Jak montować płyty gipsowo-kartonowe przy użyciu kleju Perlfix T?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Śnieżka

Zdaniem naszych Czytelników

time image

01 Lis 2010, 11:33

Suche tynki są idealne tam gdzie, nie chcemy lub nie możemy prowadzić prac mokrych ze względu np. na czas.Komuś pęka? trudno powodów wiele lecz na pewno nie z winy płyt.

time image

Gość somsiad

01 Lis 2010, 10:28

kleiłem u ojca w domu 7 lat temu wszystkie ściany i sufit podwieszany na drewnianym stropie, ściany OK nic nie pęka, żadnych robaków, grzyba czy innego ciulstwa -sprawdzone pod płytą przy budowie szaf wnękowych taki test, co do sufitu - pęknięcia nad salonem duża powierzchnia sufitu ...

time image

23 Sie 2010, 09:37

Cytat mam wykańczać mieszkanie i mam robić płytami myślę że nie będzie gorzej a na pewno będzie taniej. Jeżeli w grę wchodzi kasa to siła wyższa.

time image

Gość samołuk

22 Sie 2010, 13:54

mam wykańczać mieszkanie i mam robić płytami myślę że nie będzie gorzej a na pewno będzie taniej.

time image

03 Cze 2010, 19:09

Dobra - zbieram. Remontu nie robiłem - zrobi się po wizycie;-)

time image

03 Cze 2010, 18:51

Cytat No to zapraszam do mnie. Pokazesz mi te mikro a nawet makropekniecia - bo ja ich jakos nie widze. Za pół roku bo może świeżo remont robiłeś Przez ten czas zbieraj szkło

time image

03 Cze 2010, 09:25

No to zapraszam do mnie. Pokazesz mi te mikro a nawet makropekniecia - bo ja ich jakos nie widze.

time image

03 Cze 2010, 08:33

Cytat Mikropekniecia najczesciej wystepuja na poddaszach - tam gdzie pracuje wiezba dachowa. Na scianach to rzadkosc.Widzialem tradycyjne tynki ze znacznie wieksza iloscia rys niz maja moje plyty. mikro nawet makro pękniecia wystepują ...

time image

03 Cze 2010, 08:26

Mikropekniecia najczesciej wystepuja na poddaszach - tam gdzie pracuje wiezba dachowa. Na scianach to rzadkosc.Widzialem tradycyjne tynki ze znacznie wieksza iloscia rys niz maja moje plyty.

time image

03 Cze 2010, 07:42

Cytat A po jakim czasie? Mieszkam z "tym" juz 10 lat. Mam juz zrywac czy moge jeszcze zaczekac? Jeżeli lubisz mikropęknięcia na brzegach płyt ,można policzyć ile ich wbudowałeś to mieszkaj .Tynk z płyt jest bardzo miękki ...

time image

03 Cze 2010, 02:23

Cytat To dla bogatych chyba wymyślili bo i tak trzeba to zrywać ,wywalić na śmietnik i zrobić prawdziwy tynk po pewnym czasie . A po jakim czasie? Mieszkam z "tym" juz 10 lat. Mam juz zrywac czy moge jeszcze zaczekac?

time image

02 Cze 2010, 21:38

Cytat Pełna treść artykułu pod adresem:https://budujemydom.pl/wykanczanie/sciany-wewnetrzne/a/902-tynki-z-plyt-gipsowych-krok-po-kroku To dla bogatych chyba wymyślili bo i tak trzeba to zrywać ,wywalić na śmietnik i zrobić prawdziwy tynk po pewnym czasie .    

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje