W kuchniach, łazienkach i pralniach (pomieszczeniach mokrych) należy jednak zastosować płyty fabrycznie impregnowane (wyróżniane przez producentów kolorem zielonym).
Montaż płyt gipsowo-kartonowych jest dosyć prosty, a efekt może być naprawdę znakomity. Warunkiem jest zachowanie staranności wykonania. Podłoże warto wcześniej zagruntować, aby nie chłonęło zbyt dużej ilości wody z zaprawy klejowej. Jeżeli ściany nie wymagają korekty równości lub pionu, to płyty (o standardowych wymiarach 120 x 200 lub 300 cm) mocuje się bezpośrednio do ich powierzchni za pomocą kleju gipsowego. Nie pokrywa się nim całej powierzchni płyty.
Wystarczy umieścić klej w kilku punktach jej powierzchni. Zniwelowanie niedoskonałości podłoża jest możliwe dzięki mocowaniu płyt na odciętych z nich paskach szerokości ok. 6 cm. Paski takie mocuje się do ściany w rozstawie co 60 cm, a pion koryguje się grubością zaprawy klejowej lub za pomocą dodatkowych podkładek wyciętych z płyty.
Gdy klej dobrze zwiąże (około 24 godziny), powierzchnię pasków pokrywa się warstwą kleju rozprowadzanego zębatą pacą. Do kleju dociska się następnie płyty. Po ich zamocowaniu (wyschnięciu kleju) łączenia należy zaszpachlować. Powierzchnię płyt można pomalować, pokryć tapetą lub płytkami ceramicznymi.
Jak montować płyty gipsowo-kartonowe przy użyciu kleju Perlfix T?
- Jaki jest możliwy rozstaw profili w suficie podwieszanym?
- Jak odnowić stare ściany mieszkania w kamienicy? Sekrety mistrzowskiej renowacji
- Jak wykonać tynk cementowo-wapienny w pomieszczeniu? Zrób to sam
- Jak tynkować ścianę, a jak sufit? Krok po kroku
Redakcja BD
fot. otwierająca: Śnieżka