Tapety sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tapety sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych

Tapetowanie daje równie wiele możliwości podczas wykańczania wnętrza, co farby. Wzory jakie mogą znaleźć się na tapecie są przeróżne, zaczynając od prostych geometrycznych, kończąc na fototapetach.

WARTO PAMIĘTAĆ PODCZAS TAPETOWANIA ŚCIAN 

Jeśli zdecydujemy się na tapety warto trzymać się zasady, która jest równie ważna podczas malowania - czyli bez przesady. Jeśli wybrany przez nas wzór dominuje na tapecie, jest jej centralnym punktem, jest ciemny lub gęsto nałożony, słowem przytłaczający, nie oklejajmy nią wszystkich ścian pomieszczenia (szczególnie jeśli w grę wchodzą fototapety). Takim sposobem zyskujemy centralny punkt pokoju zwiększając jego dekoracyjność.

Należy pamiętać, że gęste, mocne wzory są bardzo dobrym wyjściem, ale tylko w minimalistycznej wersji, to znaczy - jeśli marzy nam się ściana pokryta gęsto ułożonymi kwiatami - oklejmy nią powierzchnię przy której stoją meble wypoczynkowe, a pozostałe ściany pomalujmy na delikatny odcień pasujący do wzoru na tapecie.

JAKIE SĄ RODZAJE TAPET DOSTĘPNE NA RYNKU

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tapet, które obecnie najczęściej wybierają inwestorzy. Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są tapety papierowe. Stosuje się je w pomieszczeniach najmniej narażonych na zabrudzenia. Kolejną opcją jest tapeta winylowa, która dzięki odporności na szorowanie będzie dobrym rozwiązaniem do kuchni, łazienki i korytarza.

Welurowe tapety natomiast, ze względu na wysokie walory dekoracyjne przykleja się najczęściej na jedną lub dwie ściany pokoju. Równie ciekawą opcją są tapety, które po przyklejeniu możemy pomalować na dowolny kolor. Są nimi tzw. raufazy, które składają się z kilku warstw papieru, pomiędzy którymi umieszcza się drewniane wiórki. Tym sposobem nadajemy ścianie ciekawą fakturę i mamy możliwość doboru koloru dostosowanego w stu procentach do naszych preferencji.

CENY TAPET

Różnica w cenach tapet jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju użytego materiału, dlatego najtańszą wersją będą oczywiście pokrycia papierowe, których cena to ok. 30 zł za rolkę (standardowe wymiary rolki to 53 × 1000 cm), jak również raufazy, za które zapłacimy podobną kwotę. Droższe będą tapety winylowe, ponieważ w tym przypadku rolka może kosztować w granicach 60 zł, natomiast zdecydowanie najdroższe będą tapety welurowe, których jedna rolka kosztuje od 300 do nawet 700 zł.

W przypadku fototapet trudno jest podać orientacyjną cenę, ponieważ wszystko zależy od wielkości obrazu, który chcemy umieścić na swojej ścianie. Przykładowo dla rozmiaru 150 × 105 cm ceny wahają się od 150 do 200 zł. Koszt wytapetowania pomieszczenia przez ekipę wykończeniową to ok. 15 zł za m2.

Maja Wychowaniec
fot. naklejkomania.eu

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny