Malowanie to najprostszy i wybierany najczęściej sposób na odnowienie ścian. Przed przystąpieniem do prac kompletujemy potrzebne narzędzia - wałki i pędzle, odpowiednie do upatrzonej farby (przyda się też wałek z osłoną, chroniącą sąsiednią ścianę, i pędzel do trudno dostępnych miejsc), kuwety, drabinę.
Janusz Werner
Data publikacji: 2021-08-31
Data aktualizacji: 2021-08-31
Ściany odkurzamy i myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (nie stosujemy zawierających nabłyszczacze płynów do mycia naczyń) - dobrze jest sięgnąć po mydło malarskie. Dokładnie czyścimy narożniki i łączenia ścian z sufitem. Taśmami malarskimi zabezpieczamy krawędzie okien i drzwi, a folią meble, które zostają w pomieszczeniu, i podłogę. Drobne uszkodzenia wypełniamy zaprawą gipsową lub szpachlówką do tynku.
Pęknięcia warto poszerzyć, pogłębić i zwilżyć przed uzupełnieniem. Szczeliny na styku otynkowanych ścian i płyt gipsowo-kartonowych wypełniamy akrylem. Plamy usuwamy wodą z mydłem malarskim i zamalowujemy farbą izolującą. Wyczyszczone ściany gruntujemy - co zwiększa przyczepność farby i zmniejszając chłonność podłoża, redukuje jej zużycie.
Taśmą i folią malarską zabezpieczamy powierzchnie, których nie chcemy pomalować i pobrudzić. (Fot. Tesa)
Przeważnie ściany maluje się emulsyjnymi farbami akrylowymi bądź lateksowymi. Emulsje łatwo rozprowadzić, dobrze kryją, szybko schną, są trwałe i paroprzepuszczalne. W akrylowych spoiwem jest żywica. Tworzą gładką powłokę, którą można zmywać. W lateksowych spoiwo to kauczuk. Powłoka jest elastyczna, nie płowieje i jest odporna nawet na szorowanie. Farby lateksowe poleca się do pomieszczeń mokrych i bardziej narażonych na zabrudzenia: kuchni, łazienek, korytarzy.
Zdarza się jeszcze samodzielne barwienie farb, choć lepiej korzystać z gotowych - blakną wolniej. Część farb rozcieńcza się wodą (ale nie wszystkie!) - nie można przesadzić z jej ilością, bo farba będzie chlapać, a powłoka straci odporność na ścieranie. Farbę nakładamy cienką warstwą tak, aby pokryła podłoże, lecz nie wybrzuszała się. I tylko na suchą ścianę.
Sufit malujemy wałkiem na trzonku, od okna w głąb pomieszczenia (Fot. Tesa)
Zaczynamy od sufitów - malujemy pasami, które odchodzą od okna w głąb pomieszczenia. Malowanie ścian zaczynamy od narożników. Pierwszą warstwę można wykonać pędzlem, bo ten lepiej wciera farbę w podłoże. Do warstwy finalnej lepszy będzie równo kryjący wałek - pędzel (szczególnie przy gęstej farbie) pozostawi na ścianie ślady po włosiu.
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...