Jak samodzielnie malować wnętrze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak samodzielnie malować wnętrze?

Samodzielne malowanie nie powinno sprawić większych kłopotów, o ile dobrze się do niego przygotujemy. Przed przystąpieniem do prac musimy ustalić, ile farby będziemy potrzebowali. W tym celu należy zapoznać się z informacją o wydajności, podaną przez producenta powłoki. Aby uniknąć sytuacji, w której w czasie malowania zabraknie farby, warto kupić ją z niewielkim zapasem.

Jak i kiedy malować wnętrze?

  • Optymalna temperatura do malowania wnętrz to 15-20°C, zaś wilgotność powietrza ok. 80%.W takich warunkach farba nie wysycha za szybko, co pozwala na równomierne jej nakładanie i ewentualne poprawki.
  • Przed rozpoczęciem prac, zgromadźmy niezbędne narzędzia - pędzle, wałki, korytka na farbę, folię do zabezpieczenia mebli i podłogi, taśmę malarską itd.
  • Surowe ściany pomalujmy preparatem gruntującym, który zwiąże luźno przylegające cząsteczki podłoża, uszczelni powierzchnię i wyrówna jej chłonność. Zapewni to lepszą przyczepność farby, zwiększy siłę krycia oraz wydajność.
  • Uporczywe, tłuste plamy pokryjmy środkiem izolującym, bo zwykła farba ich nie zamaskuje.
  • Przed przystąpieniem do malowania, zapoznajmy się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu farby. Prace zacznijmy od sufitu. Jeżeli ma mieć inny kolor niż ściany, "odetnijmy" go taśmą malarską. Do aplikacji farby możemy użyć szerokiego wałka, nałożonego na kij malarski. Pierwsza warstwa powinna zostać położona równolegle do ściany z oknem, druga prostopadle - dzięki temu pociągnięcia wałka nie będą widoczne.
  • W następnej kolejności pomalujmy brzegi ścian, miejsca wokół gniazd i zakamarki - używając pędzla. Do trudno dostępnych miejsc przeznaczone są pędzle kątowe (wygięte) oraz z elastyczną rączką. Duże powierzchnie najczęściej maluje się wałkiem, który umożliwia uzyskanie gładkiej powłoki, bez smug.
  • Pamiętajmy, że taśmę naklejoną w celu precyzyjnego odcięcia kolorów na styku ściany i sufitu, czy wokół gniazdek, należy oderwać przed całkowitym wyschnięciem farby.
Wybór akcesoriów malarskich jest spory - do wyboru mamy różnego typu wałki (z krótkim i długim włosiem), pędzle (o różnej szerokości, kształcie) oraz taśmy malarskie. (fot. z lewej: Dekoral, fot, z prawej: Scley)

Zobacz, jak przygotować pomieszczenie do malowania

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Kaem (Hardy)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

31 Paź 2017, 00:43

Szanowni Państwo,   samodzielne malowanie może być czynnością, która sprawia dużą radość. Ważne tylko, aby odpowiednio się do tego przygotować – zapewnić sobie dobrej jakości narzędzia, przygotować podłoże i stosować się do zaleceń producenta danej farby. ...

time image

Gość pistolety malarskie

24 Paź 2017, 08:02

Rzeczywiście wałek to chyba najpopularniejsze narzędzie do malowania ścian we wnętrzach. Ale można też skorzystać z pistoletów malarskich hydrodynamicznych - wtedy z pewnością cały proces malowania będzie szybszy, a efekt jeszcze lepszy

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje