Na świeże drewno
Podkładów używa się zwłaszcza w sytuacji, w której drewno malowane jest po raz pierwszy. Najczęściej stosuje się je do pokrycia okien i drzwi, choć to tylko jeden z przykładów możliwych zastosowań. Wiele preparatów tego typu użyć można również do materiałów drewnopochodnych oraz płyt pilśniowych.
Dzięki pokryciu ich warstwą podkładu możliwe jest dokładne zamalowanie powierzchni, nawet przy znacznej zmianie odcienia oraz zmniejszenie zużycia emalii nawierzchniowej. Farba podkładowa umożliwia skuteczne odcięcie się od poprzedniej powłoki.
Kluczowe jest przy tym to, że dzięki użyciu tego rodzaju podkładu malując na wybrany kolor uzyskujemy jednolite pokrycie, pozbawione smug. Ma to związek z tym, że podkład wyrównuje chłonność drewna.
Podkłady do drewna występują także jako rodzaje lakierów, które mogą spełniać dodatkowe zadania, w tym m.in. zabezpieczać surowiec przed ciemnieniem.
Przykładowe rodzaje podkładów do drewna
Na rynku znajdziemy szereg preparatów służących do wyrównania chłonności drewna. Dostępne są m.in. podkłady syntetyczne lazurujące i wodne lazurujące. Pierwszy z wymienionych wykazuje duże właściwości izolacyjne względem składników drewna i przeznaczony jest wyłącznie do zastosowań zewnętrznych.
Preparat wodorozcieńczalny można stosować na drewno znajdujące się na zewnątrz, ale i wewnątrz pomieszczeń. Oba preparaty mają właściwości barwiące i chronią przed promieniowaniem UV. Podkład syntetyczny jest głęboko penetrujący, doskonale utwardza drewno i reguluje jego wilgotność.
Na półkach sklepowych znajdziemy także podkład dedykowany do elementów konstrukcyjnych drewna (do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych). Posiada on silne właściwości izolacyjne względem składników drewna i wysoką zdolność wypełniania. Może mieć kolor biały, doskonale pokrywa krawędzie, redukuje wilgotność drewna i utwardza powierzchnię.
Gotowym do użycia preparatem o szerokim zastosowaniu jest podkład impregnujący bezbarwny. Przeznaczony jest do elementów drewnianych, które nie są poddawane obciążeniom statycznym i nie stykają się z gruntem. Zapewnia pełnowartościową ochronę drewna, łącząc zalety impregnatu i farby podkładowej.
Jak stosować farbę podkładową?
Farby podkładowe nakłada się za pomocą pędzla malarskiego lub poprzez zanurzenie elementu drewnianego w naczyniu z podkładem. Zazwyczaj dla osiągnięcia oczekiwanego efektu wystarczy już jedna warstwa. Przed rozpoczęciem malowania wybraną farbą wykończeniową należy poczekać, aż warstwa farby podkładowej całkowicie wyschnie.
Schnięcie materiału zależy od grubości aplikowanej warstwy i może się wydłużyć w przypadku gatunków drewna z dużą zawartością wewnętrznych substancji czynnych oraz przy chłodnej i wilgotnej pogodzie. Na czas schnięcia należy zawsze zapewnić odpowiednią regulację temperatury i wymianę powietrza. Jeżeli nie będą zachowane parametry i czasy schnięcia, może dojść do powstania wad powłoki.
Przy stosowaniu materiałów powłokowych wilgotność drewna powinna wynosić od 12% do 15%. Podłoże musi być suche, wolne od pyłów i tłuszczów. Należy także wziąć pod uwagę dobór i sposób zastosowania powłoki, zwłaszcza odcienia. Ciemne powłoki mogą powodować silniejsze nagrzewanie się powierzchni (do 80 °C). Przed rozpoczęciem aplikacji należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta.
źródło i zdjęcie: Lemir