Jak stosować i przechowywać mydło malarskie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak stosować i przechowywać mydło malarskie?

Mydło malarskie należy do tradycyjnych produktów chemii budowlanej. Pomimo że powstaje wiele profesjonalnych preparatów o podobnym działaniu, to nadal mydło malarskie jest chętnie wykorzystywane. Jakie ma zastosowanie? Ile kosztuje? Jak je przechowywać?

aktualizacja: 2022-06-20 14:00:00

Czym jest mydło malarskie i jakie jest jego zastosowanie? 

Mydło malarskie, zwane mydłem technicznym, to wymieszane w odpowiednich proporcjach (według etykiety konkretnego producenta) woda, sole sodowe, potasowe, wyższe kwasy tłuszczowe oraz gliceryna. Produkt nie jest wzbogacony żadnymi substancjami zapachowymi czy barwiącymi, dlatego jest zupełnie nieszkodliwy dla środowiska i ludzi. Jest to gęsta pasta, którą miesza się z wodą, aby uzyskać czyszczący roztwór.

Najczęściej używana jest do gruntowania ścian. W ten sposób na ich powierzchni tworzy się powłoka, która zwiększy przyczepność i chłonność farby. Mydło malarskie jest też idealnym preparatem, który pozwoli pozbyć się pozostałości kleju oraz warstw starej farby.

Ze względu na swój skład mydło przyda się również do prania odzieży roboczej oraz szorowania podłóg po remoncie. Ten popularny preparat doskonale sprawdzi się do czyszczenia szafek, stołów czy ram, które mają zostać odnowione.

Poza tym mydło malarskie jest wykorzystywane jako dodatek do środków grzybobójczych.

Jak długo schnie mydło malarskie?  

Mydło malarskie schnie zazwyczaj od 20-45 minut. Proces ten jest szybki ze względu na niskie stężenie preparatu i niewnikanie głęboko w ścianę. Standardowe użytkowanie wymaga lepszej wentylacji pomieszczeń, w których mydło zostało użyte, ale po upływie około 1 h, ściany są gotowe do położenia farby czy zastosowania innych rozwiązań.

Mydło malarskie - gdzie kupić  i ile ono kosztuje? 

Mydło malarskie to powszechny produkt, który można znaleźć w sklepach z chemią budowlaną albo w marketach budowlanych. Zazwyczaj sprzedawane jest w opakowaniach o pojemności od 400 g do 1 kg. Ceny rozpoczynają się od ok. 3,60 zł za 0,4 kg produktu. Zakupy powinny uwzględniać przede wszystkim powierzchnię, na jakiej będzie ono zastosowane. Pół kilograma mydła miesza się średnio z 12 litrami wody. 

Jak korzystać z mydła malarskiego i jak je przechowywać?

Często w trakcie remontów okazuje się, że ściana, której kolor chcemy zmienić, pokryta jest warstwami łuszczącej się farby, śladami po kleju do tapet, osadem po dymie papierosowym czy zabrudzeniami. Właśnie w takich sytuacjach jest stosowane mydło malarskie.

Rozpuszcza się je wówczas w ciepłej wodzie, w proporcjach wskazanych na opakowaniu, a następnie używa, myjąc ścianę namoczoną w nim gąbką. Konieczne jest częste przemywanie umytych ścian czystą wodą, aby na ich powierzchni nie powstały nieestetyczne zacieki.

Rozcieńczone mydło malarskie nakładane na ściany za pomocą szerokiego pędzla, pozwoli dobrze je zagruntować przed powtórnym malowaniem. 

Informacje na temat przechowywania mydła malarskiego znajdują się zawsze na opakowaniu. Podstawową zasadą jest wyrzucanie resztek, które zostają po rozcieńczeniu z wodą. Sama pasta powinna być przechowywana w oryginalnym pojemniku, a optymalna dla niej temperatura to 18°C. W temperaturze powyżej 30°C konsystencja mydła malarskiego będzie dużo rzadsza, a z kolei w niższej niż 10°C, zmieni ono barwę, co jednak nie ma wpływu na jego właściwości.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. Dekoral

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!