Tapetowanie - poradnik praktyczny

Tapetowanie - poradnik praktyczny

Chcesz odmienić swoje wnętrze bez gruntownych remontów? Dowiedz się, jak krok po kroku położyć tapetę i nadać swoim pomieszczeniom nowy, świeży wygląd.

Tapety mogą zdecydowanie odmienić wygląd pomieszczenia i wcale nie trzeba ich kłaść na wszystkich ścianach. Jeśli mury są równe, pomalowane farbą emulsyjną, wystarczy zagruntować je klejem do tapet, rozcieńczonym wodą.

Trzeba też uzupełnić ubytki w tynku masą szpachlową - ściana powinna być gładka. Jeśli jest na niej stara, źle przylegająca tapeta - musimy ją usunąć. W tym celu moczymy ją rozcieńczonym w ciepłej wodzie preparatem do odklejania tapet. Gdy nasiąknie (po 10 minutach), zeskrobujemy ją szpachlą, zaczynając od góry. Można też użyć elektrycznej odklejarki parowej.

Tapetowanie ścian - niezbędne narzędzia i kolejność działań

Narzędzia potrzebne do tapetowania to miara, nóż, nożyczki, poziomnica albo pion murarski, wałek lub szeroki pędzel, wiadro na klej, szczotka, gąbka, ścierka i drabina.

Tapetowanie zaczynamy od narysowania linii wyznaczających górny poziom tapety (2-3 cm od sufitu) i pion. Po zmierzeniu wysokości ściany, tapetę tniemy na tzw. bryty - ich długość ma być jej równa lub o 10 cm większa, jeśli wzór wymaga pasowania. Klej nakładamy pędzlem albo wałkiem na spodnią stronę brytu, który odkładamy na kilka minut, aż zmięknie. Nanosimy go również na ścianę, pasem nad podłogą i pod sufitem, o szerokości wałka lub pędzla.

W przypadku tapet z włókna szklanego i z podkładem z flizeliny, klej nakładamy tylko na ścianę. Pasy przyklejamy od góry, pilnując pionu. Tapetę dociskamy do ściany i wygładzamy ścierką albo szczotką, od środka do brzegów. Kolejny bryt dopasowujemy na styk do przyklejonego wcześniej. Wilgotną gąbką usuwamy resztki kleju.

Przyklejanie nowej tapety
Przyklejanie nowej tapety. (fot. Fotolia)

Tapety mogą być:

  • papierowe - najtańsze i najmniej trwałe, stosuje się je w pomieszczeniach mniej narażonych na zabrudzenia (np. w sypialni) i trzeba się liczyć z ich częstą wymianą;
  • winylowe - odporne na szorowanie, polecane także do kuchni, łazienek, korytarzy;
  • tekstylne/welurowe - szczególnie dekoracyjne, stosowane na jednej lub dwóch ścianach, jako główny akcent wystroju wnętrza.

Niektóre tapety po przyklejeniu trzeba jeszcze pomalować - to nadające ścianie ciekawą fakturę raufazy, w których między 2 lub 3 warstwami papieru umieszczono drewniane wiórki, i tapety z włókna szklanego.

Jak naprawić uszkodzony fragment tapety?

Dowiedz się, jak wyrównać ściany i jak naprawić uszkodzoną tapetę?

Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Usuwanie starych tapet. (fot. Fotolia)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak przygotować ścianę przed tapetowaniem?

    Ściana powinna być równa, gładka i zagruntowana klejem do tapet. Ubytki należy uzupełnić masą szpachlową, a starą, źle przylegającą tapetę trzeba usunąć.
  • Jakie narzędzia są potrzebne do tapetowania?

    Do tapetowania potrzebne są: miara, nóż, nożyczki, poziomnica, wałek lub pędzel, wiadro na klej, szczotka, gąbka, ścierka i drabina.
  • Jakie są podstawowe kroki przy tapetowaniu ściany?

    Zaczynamy od narysowania linii wyznaczających poziom i pion tapety. Następnie tniemy tapetę na bryty, nakładamy klej na bryty i ścianę, a potem przyklejamy tapetę od góry, wygładzając ją od środka do brzegów.
  • Jakie są rodzaje tapet i ich zastosowania?

    Tapety papierowe są najtańsze, ale najmniej trwałe, stosowane w sypialniach. Winylowe są odporne na szorowanie, nadają się do kuchni i łazienek. Tekstylne/welurowe pełnią funkcję dekoracyjną, stosowane są na jednej lub dwóch ścianach.
  • Jak naprawić uszkodzony fragment tapety?

    Tekst zawiera odnośnik do artykułu o naprawianiu uszkodzonej tapety. Jest to dobre uzupełnienie treści, zachęcające do zgłębienia informacji na ten temat.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz