Tapetowanie - poradnik praktyczny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tapetowanie - poradnik praktyczny

Tapety mogą zdecydowanie odmienić wygląd pomieszczenia i wcale nie trzeba ich kłaść na wszystkich ścianach. Jeśli mury są równe, pomalowane farbą emulsyjną, wystarczy zagruntować je klejem do tapet, rozcieńczonym wodą.

Trzeba też uzupełnić ubytki w tynku masą szpachlową - ściana powinna być gładka. Jeśli jest na niej stara, źle przylegająca tapeta - musimy ją usunąć. W tym celu moczymy ją rozcieńczonym w ciepłej wodzie preparatem do odklejania tapet. Gdy nasiąknie (po 10 minutach), zeskrobujemy ją szpachlą, zaczynając od góry. Można też użyć elektrycznej odklejarki parowej.

Tapetowanie ścian - niezbędne narzędzia i kolejność działań

Narzędzia potrzebne do tapetowania to miara, nóż, nożyczki, poziomnica albo pion murarski, wałek lub szeroki pędzel, wiadro na klej, szczotka, gąbka, ścierka i drabina.

Tapetowanie zaczynamy od narysowania linii wyznaczających górny poziom tapety (2-3 cm od sufitu) i pion. Po zmierzeniu wysokości ściany, tapetę tniemy na tzw. bryty - ich długość ma być jej równa lub o 10 cm większa, jeśli wzór wymaga pasowania. Klej nakładamy pędzlem albo wałkiem na spodnią stronę brytu, który odkładamy na kilka minut, aż zmięknie. Nanosimy go również na ścianę, pasem nad podłogą i pod sufitem, o szerokości wałka lub pędzla.

W przypadku tapet z włókna szklanego i z podkładem z flizeliny, klej nakładamy tylko na ścianę. Pasy przyklejamy od góry, pilnując pionu. Tapetę dociskamy do ściany i wygładzamy ścierką albo szczotką, od środka do brzegów. Kolejny bryt dopasowujemy na styk do przyklejonego wcześniej. Wilgotną gąbką usuwamy resztki kleju.

Przyklejanie nowej tapety
Przyklejanie nowej tapety. (fot. Fotolia)

Tapety mogą być:

  • papierowe - najtańsze i najmniej trwałe, stosuje się je w pomieszczeniach mniej narażonych na zabrudzenia (np. w sypialni) i trzeba się liczyć z ich częstą wymianą;
  • winylowe - odporne na szorowanie, polecane także do kuchni, łazienek, korytarzy;
  • tekstylne/welurowe - szczególnie dekoracyjne, stosowane na jednej lub dwóch ścianach, jako główny akcent wystroju wnętrza.

Niektóre tapety po przyklejeniu trzeba jeszcze pomalować - to nadające ścianie ciekawą fakturę raufazy, w których między 2 lub 3 warstwami papieru umieszczono drewniane wiórki, i tapety z włókna szklanego.

Ułożenie tapet - krok po kroku

Jak ułożyć tapetę w 12 krokach? Zobacz nasz poradnik!

Redaktor: Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Usuwanie starych tapet. (fot. Fotolia)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje