Jak wyrównać ściany? Jak naprawić uszkodzoną tapetę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wyrównać ściany? Jak naprawić uszkodzoną tapetę?

Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Jednak drobne prace możemy wykonać samodzielnie. Jedną z możliwości jest naklejenie tapety na nierówną ścianę. Ale co należy zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone?

Wyrównanie ścian

Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Zręczny amator może co najwyżej wygładzić jej niewielki fragment, jeśli będzie to konieczne przy zmianie wystroju wnętrza. Do kategorii wygładzania ścian zalicza się też reperację miejsc po usuniętych kołkach rozporowych bądź przymocowanych do ściany elementach.

Generalnie, obowiązują tu te same zasady, co przy reperacji uszkodzeń tynku. Przede wszystkim trzeba starać się dobrać materiał o takim uziarnieniu, jak reszta ściany. Inaczej w miejscu reperacji zostaną plamy o innej strukturze.

Sposobem na nierówne ściany, zamiast ich wygładzania, może być także pokrycie ich tapetą. Nie może mieć ona jednak zbyt "gładkiego" wzoru, bo uwidaczniałyby się nierówności podłoża. Przyklejanie tapet to temat na osobny artykuł.

Naprawa uszkodzonej tapety

Co jednak zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone? W takiej sytuacji do naprawy będziemy potrzebować kawałka o takim samym wzorze. Najczęściej jakieś zostają po tapetowaniu. Do uszkodzonego miejsca przykłada się nowy kawałek tapety i wycina obie warstwy ostrym nożem do tapet i wykładzin (nóż z łamanym ostrzem). Najlepiej użyć do tego szablonu - np. równej prostokątnej deseczki, płytki ceramicznej albo przezroczystego kawałka grubego plastiku lub szkła.

Taki przezroczysty element będzie zdecydowanie najwygodniejszy, gdy tapeta ma powtarzalny, symetryczny wzór i powinno się do niego dopasować linie cięcia. Dzięki takiej metodzie, możemy wyciąć dokładnie taki sam równy fragment tapety ze ściany i z zapasowego kawałka.

Fragment ze ściany - po wykonaniu nacięcia na obwodzie - trzeba usunąć, bardzo uważając, aby nie uszkodzić reszty. Tapety papierowe przeważnie wystarczy delikatnie zwilżyć wodą i pozostawić na kilka minut. Następnie, chwytając za róg, można je oderwać, ewentualnie pomagając sobie szpachelką. Trudniej jest z tapetami winylowymi i innymi odpornymi na wilgoć. Zwykle konieczne jest delikatne ponacinanie ich powierzchni i pokrycie specjalnym preparatem rozpuszczającym klej. Podobnie jak przy zwilżaniu wodą, należy uważać, żeby nie pokryć nim zbyt dużej powierzchni (poza miejscem naprawy). Najlepiej używać lekko wilgotnego pędzelka lub szmatki.

Naprawa uszkodzonego fragmentu tapety w 3 krokach

Do uszkodzonego miejsca przykładamy kawałek tapety dopasowując wzór i wycinamy ostrym nożem według wzornika z deseczki lub tektury
Do uszkodzonego miejsca przykładamy kawałek tapety dopasowując wzór i wycinamy ostrym nożem według wzornika z deseczki lub tektury
Odrywamy uszkodzony fragment
Odrywamy uszkodzony fragment
Przyklejamy wycięty fragment nowej tapety
Przyklejamy wycięty fragment nowej tapety

Przy usuwaniu starego fragmentu, bardzo często dochodzi do uszkodzenia podłoża - odchodzi kawałek tynku lub farby albo na ścianie zostają resztki tapety. Ubytki trzeba przed nałożeniem nowej tapety starannie zaszpachlować i poczekać do wyschnięcia masy. Z kolei resztki tapety, o ile nie dają się usunąć wodą ani specjalnym środkiem do kleju, musimy ostrożnie zeskrobać.

Jeszcze inna możliwość poradzenia sobie z nierównymi ścianami to nałożenie farby strukturalnej lub dającej podobny efekt masy. Nałożona warstwa nie jest gładka, lecz ma wyraźną, urozmaiconą fakturę, imitującą np. kamień lub beton. Powierzchnię niekiedy dodatkowo się zabarwia.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje