Jak wyrównać ściany? Jak naprawić uszkodzoną tapetę?
Jak wyrównać ściany? Jak naprawić uszkodzoną tapetę?
Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Jednak drobne prace możemy wykonać samodzielnie. Jedną z możliwości jest naklejenie tapety na nierówną ścianę. Ale co należy zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone?
Wyrównanie dużych powierzchni ścian wymaga specjalistycznej wiedzy, natomiast drobne prace można wykonać samodzielnie. Do naprawy mniejszych uszkodzeń należy stosować materiały o takim samym uziarnieniu jak reszta ściany, aby uniknąć różnic w strukturze. W przypadku nierównych ścian alternatywą może być tapetowanie, ale wzór tapety nie powinien być zbyt gładki, aby nie uwidocznić nierówności. Jeśli tapeta ulegnie uszkodzeniu, można ją naprawić, wycinając nowy fragment o identycznym wzorze i dokładnie dopasowując go do uszkodzonego miejsca. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić podłoża, a ewentualne ubytki trzeba starannie zaszpachlować przed przyklejeniem nowego kawałka tapety. Alternatywnie, do zamaskowania nierówności można zastosować farby strukturalne lub masy dekoracyjne, które imitują np. kamień czy beton.
Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Zręczny amator może co najwyżej wygładzić jej niewielki fragment, jeśli będzie to konieczne przy zmianie wystroju wnętrza. Do kategorii wygładzania ścian zalicza się też reperację miejsc po usuniętych kołkach rozporowych bądź przymocowanych do ściany elementach.
Generalnie, obowiązują tu te same zasady, co przy reperacji uszkodzeń tynku. Przede wszystkim trzeba starać się dobrać materiał o takim uziarnieniu, jak reszta ściany. Inaczej w miejscu reperacji zostaną plamy o innej strukturze.
Sposobem na nierówne ściany, zamiast ich wygładzania, może być także pokrycie ich tapetą. Nie może mieć ona jednak zbyt "gładkiego" wzoru, bo uwidaczniałyby się nierówności podłoża. Przyklejanie tapet to temat na osobny artykuł.
Naprawa uszkodzonej tapety
Co jednak zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone? W takiej sytuacji do naprawy będziemy potrzebować kawałka o takim samym wzorze. Najczęściej jakieś zostają po tapetowaniu. Do uszkodzonego miejsca przykłada się nowy kawałek tapety i wycina obie warstwy ostrym nożem do tapet i wykładzin (nóż z łamanym ostrzem). Najlepiej użyć do tego szablonu - np. równej prostokątnej deseczki, płytki ceramicznej albo przezroczystego kawałka grubego plastiku lub szkła.
Taki przezroczysty element będzie zdecydowanie najwygodniejszy, gdy tapeta ma powtarzalny, symetryczny wzór i powinno się do niego dopasować linie cięcia. Dzięki takiej metodzie, możemy wyciąć dokładnie taki sam równy fragment tapety ze ściany i z zapasowego kawałka.
Fragment ze ściany - po wykonaniu nacięcia na obwodzie - trzeba usunąć, bardzo uważając, aby nie uszkodzić reszty. Tapety papierowe przeważnie wystarczy delikatnie zwilżyć wodą i pozostawić na kilka minut. Następnie, chwytając za róg, można je oderwać, ewentualnie pomagając sobie szpachelką. Trudniej jest z tapetami winylowymi i innymi odpornymi na wilgoć. Zwykle konieczne jest delikatne ponacinanie ich powierzchni i pokrycie specjalnym preparatem rozpuszczającym klej. Podobnie jak przy zwilżaniu wodą, należy uważać, żeby nie pokryć nim zbyt dużej powierzchni (poza miejscem naprawy). Najlepiej używać lekko wilgotnego pędzelka lub szmatki.
Naprawa uszkodzonego fragmentu tapety w 3 krokach
Do uszkodzonego miejsca przykładamy kawałek tapety dopasowując wzór i wycinamy ostrym nożem według wzornika z deseczki lub tektury
Przy usuwaniu starego fragmentu, bardzo często dochodzi do uszkodzenia podłoża - odchodzi kawałek tynku lub farby albo na ścianie zostają resztki tapety. Ubytki trzeba przed nałożeniem nowej tapety starannie zaszpachlować i poczekać do wyschnięcia masy. Z kolei resztki tapety, o ile nie dają się usunąć wodą ani specjalnym środkiem do kleju, musimy ostrożnie zeskrobać.
Jeszcze inna możliwość poradzenia sobie z nierównymi ścianami to nałożenie farby strukturalnej lub dającej podobny efekt masy. Nałożona warstwa nie jest gładka, lecz ma wyraźną, urozmaiconą fakturę, imitującą np. kamień lub beton. Powierzchnię niekiedy dodatkowo się zabarwia.
Jarosław Antkiewicz
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jak wyrównać dużą powierzchnię ścian?
Wyrównanie dużej powierzchni ścian powinno być zlecone specjalistom. Zręczny amator może wygładzić jedynie mały fragment ściany.
Jakie zasady obowiązują przy naprawie uszkodzeń ścian?
Ważne jest, aby używać materiału o uziarnieniu zgodnym z resztą ściany, aby uniknąć widocznych plam o innej strukturze.
Czy tapeta może być sposobem na wyrównanie nierówności ścian?
Tak, tapeta może być alternatywą, ale powinna mieć wzór, który maskuje nierówności. Gładkie wzory mogą je uwidocznić.
Jak naprawić uszkodzony fragment tapety?
Należy przykleić nowy kawałek tapety o identycznym wzorze, wycięty zgodnie z szablonem, a uszkodzony fragment ostrożnie usunąć.
Jakie są inne metody radzenia sobie z nierównościami ścian?
Można zastosować farbę strukturalną lub masę imitującą kamień czy beton, aby uzyskać wyraźną fakturę, która maskuje nierówności.
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.
W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.