Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Meble pokojowe

Jak urządzić sypialnię na poddaszu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Skosy nadają wnętrzu pewnej dynamiki i są urokliwe, ale jednocześnie są niezwykle trudne do zagospodarowania. Standardowe meble nie mają szans wpasować się w tak trudną przestrzeń. Dlatego większość właścicieli decyduje się na tzw. meble na wymiar. W przeciwieństwie do mebli wolnostojących, zabudowa pod skosem stanowi raczej stały element wnętrza, niezmienny przez całe dziesięciolecia. Jakie cechy powinna spełniać, aby służyć nam i cieszyć oko przez cały ten czas?

Meble dopasowane do skosów i przeznaczenia pomieszczenia

Na początek – przeznaczenie pomieszczenia. O zupełnie innym meblu będziemy myśleć w sytuacji, gdy pokój na poddaszu przeznaczymy na sypialnię, a o innej wtedy, gdy postanowimy urządzić w nim gabinet, pracownię albo pokój dziecięcy czy garderobę. Gdy już wiemy, jaką funkcję spełniać będzie nasz pokój, łatwo możemy określić, do czego służyć będzie dedykowana zabudowa.

Może być np. szafą, lub połączeniem szafy z regałem czy biurkiem. Bez względu na to, jakie zadanie jej wyznaczymy, musimy dobrze przemyśleć układ i podział półek, drążków i wieszaków oraz wpasować ją idealnie w przestrzeń pod skosem, a to już nie lada wyzwanie.

Garderoba na poddaszu - na co zwrócić uwagę?

Wielu właścicieli domów decyduje się na aranżację garderoby na poddaszu, przeznaczając na to całe pomieszczenie, bądź wydzielając takie miejsce z sypialni. W pierwszym przypadku rozplanowanie przestrzeni daje duże pole do popisu. Można dokonać podziału na strefy dedykowane poszczególnym członkom rodziny. Warto również przewidzieć miejsce na prasowanie i sprzęt porządkowy, taki jak odkurzacz czy wiadro z mopem.

Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu

W przypadku wydzielenia garderoby z sypialni, do zagospodarowania mamy mniej miejsca, a zatem trzeba dobrze zaplanować przeznaczenie każdego dostępnego centymetra zabudowy, a także położenia względem niej pozostałych elementów pokoju, takich jak łóżko czy stolik bądź szafkę z lamką nocną. Przestrzeń powinna być tak zaplanowana, by zapewnić swobodny dostęp zarówno do ciepłych domowych pieleszy, jak i ubrań umieszczonych w szafie.

Sypialnia z garderobą na poddaszu
Sypialnia z garderobą na poddaszu

Jeśli cały pokój przeznaczony jest na garderobę, mniejszą wagę przywiązywać będziemy do doboru frontów czy drzwi. Jednak, jeśli szafa jest częścią sypialni, dobrze jest zadbać nie tylko o jej funkcjonalny, ale i estetyczny charakter. Do wyboru mamy szeroką gamę rozwiązań, począwszy od bogatej kolorystyki, faktury i budowy drzwi, po wybór sposobu ich otwierania – w tym przesuwny, uchylny, podwieszany czy składany.

Garderoba lub szafa na wymiar - zaufaj ekspertom

Zamawiając na poddasze garderobę na wymiar możemy sami zadecydować, jaką głębokość, wysokość i jaki rozstaw będą miały półki, jak zostaną zamocowane i na co zostaną przeznaczone. Podobnie jest ze skośną szafą. Dobrze jest wiedzieć, jak rozplanować wnętrze, aby zapewniało wygodny dostęp do umieszczonych w niej rzeczy i najlepiej spełniało swoją funkcję?

Warto w tym względzie posłuchać rad doświadczonych projektantów tego typu mebli, np. z cenionej na rynku polskiej firmy Komandor, która od ponad 28 lat wykonuje meble na wymiar do całego domu. Zalecają oni, aby najniższe skosy wykorzystać na półki przeznaczone na rzeczy sezonowe, po które nie trzeba schylać się na co dzień.

Systemy Komandor - zobacz ofertę

Przy ściankach o wysokości 140-150 cm, wykonując półki na głębokość około 45-50 cm można otrzymać przed meblem wysokość 190 cm. W takim swobodnie dostępnym miejscu, w którym można korzystać z garderoby w pozycji wyprostowanej, dobrze jest umieścić te rzeczy, które są nam potrzebne najczęściej.

Masz pytania dotyczące produktów lub Programu Komandor - zapraszamy do kontaktu pod adresem projektant@komandor.pl

Eksperci radzą również, aby drążki na rzeczy wiszące zamontować wzdłuż skośnej ściany, co najmniej na wysokości 90-100 cm. Chodzi o to, żeby wiszące na nich ubrania nie dotykały podłogi, a przy wysokości 130 -140 cm można powiesić nawet sukienki i płaszcze. Najniżej, w miejscach położonych poniżej 70 cm, przydatne mogą się okazać schowki na buty, torebki i inne bibeloty, których przechowywanie zazwyczaj sprawia niemały kłopot.

Nieograniczone możliwości wykorzystania poddasza

Wymarzona garderoba? Klimatyczna sypialnia? Gabinet z biurkiem i regałami na dokumenty? Pokój dziecięcy pełen zabawek, klocków, pluszaków i ubranek? A może artystyczna pracownia? Pomysły na wykorzystanie poddasza mogą być naprawdę przeróżne, wyznaczają je nasze potrzeby, a ogranicza jedynie wyobraźnia.

Pokój zabaw na poddaszu
Pokój zabaw na poddaszu

Z pewnością wielu użytkowników doceni pomysł wykorzystania szafy na wymiar na poddaszu jako biblioteki. Bo gdzie indziej, w towarzystwie wygodnego fotela bądź sofy, stworzyłaby równie romantyczny klimat idealny na intymne tête-à-tête z książką? Miłośnikom książek możemy dodatkowo zaproponować szklane fronty.

Bez problemu można przez nie podziwiać woluminy, jednocześnie nie martwiąc się o osiadający na ich grzbietach kurz. A może pokój rozrywki z niebem nad głową, domowym kinem i półkami pełnymi rodzinnych planszówek? Przytulny pokój do medytacji i jogi? SPA? Only the sky is the limit…

źródło i zdjęcie: Komandor

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum