Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Meble pokojowe

Garaderoba w małych mieszkaniach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Garderoba, kto z nas nie chciałby jej mieć, ale czasami ze względu na skromną powierzchnię mieszkania zastanawiamy się, czy wygospodarujemy na nią miejsce.

Dzięki meblom na wymiar metraż nie musi nas ograniczać - wystarczy wyobraźnia i fachowe wsparcie ekspertów. Projektanci marki Komandor przygotowali inspiracje dla wnętrz o niemal każdym rozmiarze.

Garderoba ze szklanymi drzwiami przesuwnymi

Szklane przegrody (w tym wypadku drzwi przesuwne w systemie Szafir od marki Komandor) to bardzo dobry sposób, by subtelnie oddzielić garderobę od reszty sypialni. Taka propozycja sprawdzi się w mniejszych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Taka konstrukcja we wnęce sprawi, że pokój będzie bardziej dynamiczny. Ażurowa zabudowa (eksperci Komandora skorzystali z systemu kolumnowego) to eleganckie rozwiązanie, które nie przytłoczy wnętrza, a jednocześnie pozwali skutecznie zapanować nad magazynowanymi przedmiotami.

Drzwi przesuwne w systemie Szafir
Drzwi przesuwne w systemie Szafir

Każda ze stref w garderobie jest dokładnie przemyślana - są miejsca na rzeczy wiszące, a półki i szuflady z białej płyty pomagają segregować i wygodnie przechowywać tekstylia, akcesoria i bieliznę. W takich aranżacjach kluczowe są detale - zwracajmy uwagę na prawidłowe doświetlenie wnęki czy zachowanie spójności stylistycznej całej sypialni.

Połączenie szafy i garderoby

Nawet jeśli metraż mieszkania mamy ograniczony, to wcale nie musimy rezygnować z garderoby - metr bądź dwa wolnej przestrzeni czasami w pełni wystarczą. Tylko należy pamiętać, że niewielka zabudowa na wymiar musi pasować do reszty pokoju. Propozycja Komandora do takich wnętrz to rozwiązanie hybrydowe – połączenie szafy i garderoby, co pozwala optymalnie wykorzystać np. narożnik pokoju.

Rozwiązania hybrydowe - połączenie szafy i garderoby
Rozwiązania hybrydowe - połączenie szafy i garderoby

Zewnętrzna szafa to schowek na większe i rzadziej używane rzeczy, zaś niewielka garderoba pozwala przechowywać najbardziej potrzebne przedmioty, których używamy na co dzień. Fronty przesuwne w systemie Szafir są eleganckim rozwiązaniem aranżacyjnym, które podkreśla styl wnętrza. Wypełnienie frontów szkłem satynowym lub dekorem uni świetnie wygląda np. w otoczeniu drewnianych paneli czy chłodnego betonu.

Garderoba miedzy pokojami

W pełni otwartą garderobę możemy zlokalizować np. w przestrzeni między pokojami. To rozwiązanie idealne dla mieszkań singli lub małych rodzin. Aby zapewnić sobie odrobinę intymności, od salonu możemy oddzielić się ścianą czy szklanymi przegrodami z mlecznego szkła. Duża liczba półek i wysuwnych koszy zapewni porządek odzieży i akcesoriów. Umożliwia też szybką i prostą aranżację - np. przy sezonowej zmianie ubrań.


Garderobę możemy zlokalizować między pokojami

Garderoba w strefie przejściowej stanowi podręczny niezbędnik, którego zawartość zależy od pory roku. Korzystamy z niego przed wyjściem z domu, dlatego tak kluczowa jest dobra organizacja, która zapewni nam oszczędność czasu przy ubieraniu się. W tym projekcie eksperci marki Komandor stworzyli szafę z płyty laminowanej, a półki są podświetlane dzięki czemu ich zawartość jest dobrze wyeksponowana.

Garderoba półotwarta

Garderoba półotwarta to idealne rozwiązanie dla tych, którzy źle się czują w całkowicie zamkniętych przestrzeniach, ale zarazem potrzebują strefy intymności. Część na ubrania od strefy wypoczynku oddzielona jest symbolicznie - nie ma tu żadnych drzwi czy przeszkleń. Do wnętrza garderoby wpada dzięki temu duża ilość naturalnego światła, a połączenie z sypialnią jest bardzo naturalne.

Garderoba półotwarta Komandor
Garderoba półotwarta


Zabudowa w kształcie litery "L" optymalnie wykorzystuje przestrzeń, a aranżację możemy uzupełnić wygodnych pufem lub fotelem. Całość zabudowy Komandor wykonana jest z płyty, a na frontach wykorzystano system Opal. Wprowadzenie w części zabudowy drzwi przesuwnych albo zamkniętych szaf pozwala wizualnie uspokoić wnętrze i uchronić przed wrażeniem, że jesteśmy otoczeni nadmiarem przedmiotów.

Przestronna garderoba z wyspą

Niezwykłe rzeczy potrzebują niezwykłej oprawy. Duża garderoba będzie ozdobą domu, nawet jeżeli widzą ja tylko domownicy. Przestronna, zamknięta zabudowa w kształcie litery U przypomina aranżację w ekskluzywnym butiku. Taka przestrzeń nie musi respektować stylistycznych reguł reszty domu - ma prawo do indywidualnego charakteru. Przeszklone fronty chronią ubrania przed kurzem, mimo iż mamy je zawsze na widoku. Istotnym elementem jest też wyspa.

Duża garderoba to ozdoba domu
Duża garderoba to ozdoba domu

To często mobilny mebel, który jest nie tyko schowkiem na biżuterię czy inne akcesoria. To także blat, na którym można - jak na moodboardzie - dopasowywać do siebie różne elementy ubioru. Eksperci marki Komandor podkreślają, że istotnym aspektem jest też oświetlenie - całej przestrzeni, we wnętrzu półek czy na wyspie. Duża garderoba to niemal warsztat, w którym komponuje się kreacje. Dlatego temperaturę światła czy rozmieszczenie lamp trzeba dobrać tak, by nie przekłamywały np. kolorów ubrań.

źródło i zdjęcia: Komandor

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum