Zaprojektowanie własnej szafy - o czym musisz pamiętać?


Dotychczas pragnąc mieć jedyną w swoim rodzaju szafę należało skorzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów. Dokonywali pomiarów, dobierali materiał i szykowali projekt. Internetowe konfiguratory dają możlwiość stworzenia projektu własnej szafy bez wychodzenia z domu. Dzięki aplikacji Designer Komandor nawet laicy będą w stanie stworzyć własne meble na wymiar. Kontakt z doradcą będzie ograniczał się jedynie do dopracowania pomysłu.

Zaprojektowanie własnej szafy - o czym musisz pamiętać?
Komandor Wnętrza z Charakterem
Dane kontaktowe:
605 300 400

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Przemyśl dobrze swój pomysł

Pomysł na nowy mebel warto na początku utrwalić – np. na kartce papieru. Nawet najprostszy szkic pomoże nam zapanować nad pomysłami, których z każdym kolejnym etapem będzie nam na pewno przybywać. Nim przystąpimy do projektowania nowej szafy, zastanówmy się:

  1. Gdzie chcemy zaaranżować nowy mebel, ile mamy na niego miejsca i przestrzeni na otwieranie drzwi? Od tego zależy, czy wybierzemy np. szafę z drzwiami uchylnymi czy przesuwnymi.
  2. Jak wygląda bezpośrednie otoczenie mebla? Zapiszmy bądź zróbmy zdjęcia wzorów i kolorów ścian, podłóg i pozostałych elementów wyposażenia w pomieszczeniu. Dzięki temu nowy mebel lepiej wkomponujemy w całość aranżacji.
  3. Jakie kolory lubimy w swoim otoczeniu, jakie faktury sprawiają, że czujemy się komfortowo? Duża szafa na wymiar ma być w końcu nie tylko użytecznym miejscem do przechowywania, ale też ozdobą domu.
  4. Ile osób i jakiej płci będzie korzystać z szafy? Czy przestrzeń będzie współdzielona, czy też każdy z domowników będzie miał prywatną część do dyspozycji?
  5. Co chcemy przechowywać w szafie? Zróbmy listę ubrań czy rzeczy, które mamy. Spróbujmy ocenić rozmiary i gabaryty przedmiotów, dzięki temu precyzyjniej zaplanujemy pojemność szafy. Zastanówmy się, czy preferujemy przechowywanie odzież na wieszakach czy może złożoną na półkach.
  6. Czy w środku mają być tylko ubrania, czy chcemy rozszerzyć funkcjonalność o duże lustro bądź sejf?
  7. Pomyślmy o akcesoriach. Jeśli chcemy ubrania raczej wieszać, niż trzymać w szufladach, to może przydać się nam pantograf. Z kolei, jeśli mamy dużo butów, to warto zainstalować specjalne stojaki. System akcesoriów Mokka od marki Komandor pokaże nam całą paletę dodatkowych możliwości, w jakie możemy wyposażyć szafę.
Szafki zaprojektowane w Designer Komandor
Szafki zaprojektowane w aplikacji Designer Komandor

Dostosuj plany do wzrostu użytkowników


Zewnętrzna forma mebla zależy przede wszystkim od naszego gustu i stylistyki całego wnętrza. Wyzwanie zaczyna się, gdy zajrzymy do środka. Tu liczba konfiguracji rośnie w zależności od płci i liczby chętnych do użytkowania nowej szafy. Idealny mebel to taki, do którego wszystkich funkcji i schowków mamy wygodny dostęp. Projektujmy tak, byśmy nie potrzebowali zbyt często taboretu, aby dostać się do górnych półek. Większość codziennych przechowywanych rzeczy powinna więc być w zasięgu ręki.


"Projektując szafę dla kobiety możemy założyć, że zasięg ramion przyszłej użytkowniczki to ok. 188 cm. Z kolei mężczyzna może sięgać bez problemu po rzeczy na wysokości 2 metrów. To optymalny i sprawdzony punkt wyjścia, który nasi eksperci zweryfikowali na podstawie tysięcy projektów" - stwierdza Katarzyna Drabik, ekspert marki Komandor.


Przyjmując takie założenie możemy bez problemu przygotować funkcjonalną szafę czy garderobę. To pomoże nam też łatwo rozplanować rozlokowanie poszczególnych stref. Wiele z nich (jak np. półki na sprzęt sportowy, miejsce na bieliznę czy spodnie) jest wspólna dla każdego typu użytkownika.



W damskiej części warto wydzielić oddzielny segment o szerokości 50-60 cm na torebki czy buty - pozwoli to nie tylko oddzielić, ale i wyeksponować te części garderoby. Możemy też pokusić się o specjalne wewnętrzne oświetlenie tej strefy.

Przegródka na sukienki powinna być na tyle wysoka, by ubrania mogły swobodnie zwisać - 130-170 cm będzie w tym wypadku wystarczające. W damskiej szafie zazwyczaj projektuje się szersze przegrody, co podyktowane jest często niestandardowymi kształtami sukienek i innych elementów kobiecej garderoby.

Większa szerokość pozwoli też elastycznie wykorzystywać schowki. Cennym uzupełnieniem będzie również oddzielna, dedykowana szuflada na biżuterię czy ozdoby z wygodnymi, miękkimi organizerami. 

 

Projekt szafy dla kobiety
Projekt szafy dla kobiety

W męskiej szafie eksperci Komandor zalecają większą ilość mniejszych przegródek i półek. Pozwoli to na przygotowanie zestawów ubrań na każdy dzień. 

"Męskie zestawy używane na co dzień są przeważnie bardziej klasyczne i przewidywalne, niż kobiece. Dlatego w przypadku męskiej szafy myślimy raczej o ścieżce szybkiego kompletowania zestawu na dany dzień niż o garderobie, w której próbujemy nowych konfiguracji" - mówi Katarzyna Drabik.

Ważna jest też przestronna część na koszule i marynarki (o szerokości 80-100 cm). Schowki na zegarki, krawaty czy dodatki najlepiej umiejscowić w pobliżu koszul i marynarek, bo to do nich dobieramy te elementy. Półki na te akcesoria lokujemy więc w sąsiedztwie wspomnianej bazy ubraniowej.

Projekt szafy dla mężczyzny
Projekt szafy dla mężczyzny


Pierwsze kroki w aplikacji Designer Komandor


Aplikacja Designer Komandor (dostępna na system Android i iOS oraz przez przeglądarkę WWW) poprowadzi nas krok po kroku przez cały proces. Na wstępie program zapyta o kilka podstawowych kwestii - dostępną przestrzeń, preferowane kolory czy styl (można wybrać z gotowych zestawów, które są regularnie aktualizowane w oparciu o modne trendy) czy rzeczy, które chcemy przechowywać.

Na tej podstawie zaawansowany algorytm przygotuje gotowe propozycje mebli, które idealnie pasują do naszych potrzeb. Taki projekt, jeśli nam się podoba, można od razu przesłać do konsultanta, który podpowie co warto jeszcze zmodyfikować, by meble były bardziej funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Gdy chcemy mieć meble bardziej spersonalizowane, to każdy element szafy możemy zmodyfikować.

Aplikacja Designer Komandor przypadnie do gustu osobom, które lubią mieć nad wszystkim kontrolę - można bowiem pominąć wsparcie kreatora i stworzyć całą szafę czy garderobę od początku samodzielnie. Pamiętajmy jednak, by na końcu nasz projekt zawsze skonsultować z doświadczonym doradcą – dzięki temu unikniemy niepraktycznych rozwiązań czy marnowania cennej przestrzeni.

Aplikacja Designer Komandor na urządzeniach mobilnych
Wygląd aplikacji Designer Komandor na urządzeniach mobilnych


Przetestuj szafę przed zakupem dzięki wirtualnej rzeczywistości


Mając wątpliwości, czy mebel będzie w 100% pasował do naszego pomieszczenia, można go przetestować przed wysłaniem do doradcy w salonie. Większość współczesnych smartfonów ma wbudowany aparat oraz obsługuje technologię AR (rozszerzoną rzeczywistość).

Aplikacja Designer Komandor pomysłowo wykorzystuje tę funkcjonalność. Stworzoną w aplikacji szafę czy zabudowę możemy wstawić jako wirtualny model w dowolne miejsce w naszym mieszkaniu. Wszystko widzimy wtedy na ekranie telefonu. Co więcej, możemy nawet otworzyć drzwi takiej wirtualnej szafy, sprawdzić czy nie zahaczają o coś, a potem zajrzeć do środka. To rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Gdy efekt będzie zadowalający należy wysłać projekt do doradców marki Komandor. Nie tylko doradzą i wycenią przesłany projekt, ale także dopilnują, by projekt z aplikacji stał się prawdziwym meblem. 

Projekt szafy w wirtualnej rzeczywistości
Wirtualna szafa naturalnych rozmiarów dostępna w widoku AR

 źródło i zdjęcia: Komandor