Tynki - sposoby wykańczania ścian działowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Tynki - sposoby wykańczania ścian działowych

Wybór rodzaju tynku zależy od konstrukcji ścian i tego, w jaki sposób chcemy je wykończyć. Opisujemy najpopularniejsze rodzaje tynków do ścian wewnętrznych.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się tynku cementowo-wapienne?
  • Gdzie można stosować tynki gipsowe?
  • Jak mocuje się suchy tynk (czyli płyty gipsowo-kartonowe)?

JAKI RODZAJ TYNKU?

Tynki wewnętrzne są niezbędnym elementem wykończeniem wnętrz - zakrywają rozmaite instalacje i stanowią bazę dla dekoracji pomieszczeń. Najbardziej rozpowszechnione są cztery rodzaje tynków: cementowo-wapienne, gipsowe, gładzie tynkarskie, suche tynki.

TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE - CHARAKTERYSTYKA

To najpopularniejszy materiał do wykańczania ścian murowanych. Tynk cementowo-wapienny charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Można go stosować we wszystkich typach pomieszczeń, również w tych o podwyższonej wilgotności (łazienki, kuchnie, pralnie itp.). Jest bardzo uniwersalny - nadaje się zarówno jako podkład pod malowanie, jak i tapetowanie (choć ze względu na drobne chropowatości powierzchni lepiej kłaść na nim grubsze tapety), a także płytki ceramiczne i inne okładziny. Niestety, schnie dość długo, bo ok. 4 tygodni.

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystuje się gotowe mieszanki, które aplikuje się ręcznie bądź agregatem tynkarskim. Maksymalna wilgotność podłoża to 3%. Prace prowadzi się w jednym lub dwóch etapach. Jedna warstwa wystarczy wtedy, gdy kolejną będzie gładź. W innym przypadku nakłada się cienką obrzutkę, a potem narzut. Przeciętna grubość takiego tynku wynosi 15-20 mm.

Uwaga! Prace tynkarskie należy prowadzić w temperaturze 5-25°C, unikając bezpośredniego nasłonecznienia oraz przeciągów.

Fototapeta
Fototapetę i cienką tapetę najlepiej nakładać na ścianę wykończoną na gładko, pozbawioną chropowatości. (fot. fototapeta4u.pl)

TYNKI GIPSOWE - CHARAKTERYSTYKA

Są przeznaczone do wykańczania ścian i sufitów pomieszczeń, w których wilgotność utrzymuje się stale na niskim poziomie (do 70%). Aplikując tynk gipsowy uzyskamy nieco gładszą powierzchnię niż w przypadku tynku cementowo-wapiennego. Taką ścianę można potem wykończyć w dowolny sposób, również nakładając cienką tapetę.

Zaletą tego materiału jest krótki czas schnięcia - po ok. 14 dniach można przystąpić do dalszych prac. Wadą - podatność na uszkodzenia.

Tynki gipsowe oferowane są w dwóch wersjach: ręcznej, przeznaczonej do prac na niewielkiej powierzchni, oraz maszynowej - nakłada się je agregatem tynkarskim. Grubość nałożonej warstwy wynosi od 5 do 25 mm.

Uwaga! Przed rozpoczęciem prac trzeba zgruntować podłoże, aby zbyt szybko nie odciągnęło wody z zaprawy (dotyczy to też tynków cementowo-wapiennych). Ważne jest też pokrycie farbą antykorozyjną stalowych elementów wystających z muru.

GŁADŹ TYNKARSKA - CHARAKTERYSTYKA

To sposób na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni ścian i sufitu. Gładź nakłada się na otynkowane już mury. Do wyboru są suche mieszanki, gotowe do użycia po wymieszaniu z odpowiednią ilością wody bądź gotowe do użytku masy bez mieszania z wodą. Mogą mieć różne dodatki, np. zwiększające przyczepność i wytrzymałość, regulujące szybkość wiązania, wyrównujące barwę itp. Na podłoże aplikuje się cienką warstwę gładzi (2-3 mm), po wstępnym stwardnieniu zwilża się powierzchnię, a następnie ostatecznie ją wygładza.

Zastosowanie gładzi
Zastosowanie gładzi pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię ścian. (fot. Baumit)

SUCHY TYNK - CHARAKTERYSTYKA

W ten sposób określa się popularne płyty gipsowo-kartonowe. Są powszechnie stosowane głównie z dwóch powodów: dzięki nim uzyskamy bardzo gładką powierzchnię, a dodatkowo znacznie skrócimy prace wykończeniowe w domu. Płyty nadają się bowiem do malowania lub tynkowania od razu po zamontowaniu. Poza tym można pod nimi ukryć instalację elektryczną czy cienkie rury. Płyty g-k mocuje się na dwa sposoby:

  • bezpośrednio na klej - ten wariant ma zastosowanie wtedy, gdy mur jest równy. Prace polegają na oczyszczeniu powierzchni, zabezpieczeniu antykorozyjnym wszystkich stalowych elementów stykających się z klejem oraz pomalowaniu chłonnego podłoża emulsją gruntującą.

    Płyty mocuje się na klej o grubości 1,5-2 cm, nakładany punktowo w postaci placków o średnicy ok. 10 cm, w rozstawie 30-40 cm w pionie i poziomie. Następnie na połączeniach płyt przykleja się taśmę z włókna szklanego bądź perforowaną taśmę papierową, a na nią 2 albo 3 warstwy szpachli gipsowej. Po przeszlifowaniu powierzchnia jest gotowa do wykończenia;

  • na pasach korygujących (ewentualnie na stelażu z systemowych profili stalowych) - to rozwiązanie stosuje się wtedy, gdy podłoże wymaga korekty. Płyty mocuje się do pasów kierunkowych, utworzonych z pasków płyty (o szerokości ok. 8 cm) i przyklejonych do muru co 60 cm. Wykończenie połączeń wygląda tak samo jak w poprzednim wariancie.
Łączenie płyt g-k
Na połączenia płyt g-k nanosi się zaprawę, w którą wtapia się taśmę z włókna szklanego bądź papierową. Takie zbrojenie wzmacnia połączenie i zapobiega powstawaniu pęknięć. (fot. Knauf)

Zobacz jak wykonać suche tynki

Norbert Skupiński

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny