10 pomysłów na wykończenie ściany za łóżkiem w sypialni
10 pomysłów na wykończenie ściany za łóżkiem w sypialni
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To tam odpoczywamy i nabieramy sił na kolejny dzień pełen wyzwań. Aranżacja wnętrza powinna działać na nas relaksująco. Co na ścianę za łóżkiem w sypialni? Przedstawiamy 10 pomysłów.
Wyraźny, przyciągający wzrok kolor to efektowny pomysł na ścianę za łóżkiem w sypialni. Sprawdza się praktycznie w każdej aranżacji, niezależnie od stylu, w jakim urządzamy wnętrze.
To także szybki i tani sposób na zmianę wyglądu pomieszczenia. Warto pamiętać, aby pozostałe ściany pomalować na jasny, neutralny kolor, dzięki czemu łóżko stanie się centralnym punktem sypialni, a intensywne barwy nie będą działały przytłaczająco.
Decydując się na intensywny kolor za łóżkiem, utrzymajmy pozostałe ściany sypialni w spokojnej tonacji, fot. Art de Vivre.
Mocny kolor na ścianie za łóżkiem tworzy aranżację przyciągającą wzrok, fot. od lewej: Pixel-Shot; denisismagilov / stock.adobe.com.
2. Ściana w sypialni - aranżacje z tapetą
Ściana za łóżkiem w sypialni to też świetne miejsce na tapetę o fantazyjnym wzorze. Pomaga ona uzyskać ciekawy efekt, a ogromny wybór tapet umożliwia dopasowanie jej wyglądu do pozostałych elementów wystroju.
Do klasycznej sypialni można wybrać delikatny wzór kwiatowy. W stylu glamour świetnie sprawdzi się połyskująca tapeta, a w nowoczesnych wnętrzach dobrze będą wyglądać proste, geometryczne wzory.
Ściana za łóżkiem w sypialni to dobre miejsce na tapetę o ciekawym wzorze, fot. Lilianna Jampolska.
Szeroki wybór kolorów i wzorów tapet umożliwia ich dopasowanie do każdej aranżacji, fot. od lewej: Lukasz; sanchopancho / stock.adobe.com.
3. Fototapeta przyciągająca wzrok
Fototapeta to alternatywa dla standardowych tapet. Tworzona jest na wymiar, więc jej wielkość można dopasować tak, aby zajmowała część lub całą ścianę za łóżkiem w sypialni.
Na fototapecie można umieścić dowolne zdjęcie - własne lub z bazy producenta.
Na fototapecie na ścianie za łóżkiem może znaleźć się zdjęcie naszego dziecka, fot. F4U.
4. Drewniana ściana za łóżkiem
Ściana za łóżkiem wykończona drewnem sprawdzi się m.in. w sypialniach w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Drewno pięknie prezentuje się, doskonale maskując wszelkie niedoskonałości ściany i nadając wnętrzu przytulnego charakteru.
Drewno na ścianie za łóżkiem sprawdzi się m.in. w sypialni w stylu skandynawskim, fot. denisismagilov / stock.adobe.com.
fot. onzon / stock.adobe.com
5. Ściana z cegły w sypialni
Ściana za łóżkiem w sypialni może również zostać wykończona cegłą. Odpowiednio zaimpregnowana jest łatwa w utrzymaniu czystości, a dodatkowo maskuje ewentualne niedoskonałości, zabrudzenia czy uszkodzenia powierzchni.
Dużym atutem cegły jest również możliwość jej pomalowania i szybkiej zmiany wyglądu pomieszczenia.
Atutem cegły jest możliwość jej pomalowania i szybkiej zmiany wyglądu sypialni, fot. od lewej: Pixel-Shot; Lightfield Studios / stock.adobe.com
6. Tapicerowana ściana za łóżkiem
Panele tapicerowane na ścianę w sypialni dają wiele możliwości aranżacyjnych. Poza funkcją dekoracyjną, ściana tapicerowana jest również funkcjonalna, tłumi hałasy i daje poczucie ciepła w pomieszczeniu.
Warto wybrać wysokiej jakości panele tapicerowane, które będą odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, ale trzeba pamiętać o ich regularnym odkurzaniu i myciu.
Tapicerowana ściana za łóżkiem w sypialni, fot. Ferenc Keresi / pixabay.com.
7. Zabudowa ściany za łóżkiem w sypialni
W małej sypialni świetnie sprawdzi się zabudowa ściany za łóżkiem, umożliwiając pełne wykorzystanie przestrzeni. Można umieścić tam półki lub szafki. Warto, aby projekt zabudowy uwzględniał wygodę i funkcjonalność, a więc zapewniał dodatkowe oświetlenie nad łóżkiem czy wygodny zagłówek.
Zabudowa ściany za łóżkiem w sypialni to dobre miejsce na dodatkowe oświetlenie, fot. Spotline.
Sztukateria na ścianach to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na ciekawe wydzielenie stref i może stanowić piękne wykończenie ściany w sypialni. Rozmieszczenie listew trzeba dobrze przemyśleć. Najlepiej podzielić nimi ścianę tak, aby największa część znajdowała się centralnie nad łóżkiem.
Sztukaterię powinno się malować na ten sam kolor co ściany, zyskując w ten sposób wspaniały efekt głębi.
Sztukateria na ścianie za łóżkiem, fot. ostap25 / stock.adobe.com.
fot. dit26978 / stock.adobe.com.
9. Efektowna lamperia
Lamperia może stanowić aranżację ściany za łóżkiem, które nie ma zagłówka. Można ją namalować lub wykonać z ozdobnych materiałów, które będą pełnić jednocześnie funkcję ochronną. Odpowiednio dobierając farby, uzyskamy ciekawy efekt ombre.
Efekt ombre na ścianie w dziecięcej sypialni, fot. Tikkurila.
10. Ażurowe panele
Ciekawym sposobem wykończenia ściany w sypialni są ażurowe panele, zwłaszcza te wykonane z drewna. Do wyboru jest wiele rodzajów paneli dekoracyjnych, które zapewniają nietuzinkowy wygląd i efekt 3D. Można wybrać panele mocowane bezpośrednio na ścianie lub umieszczone na płycie, które całkowicie zasłonią ścianę i jej ewentualne niedoskonałości.
Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa
fot. otwierająca: zinkevych / stock.adobe.com
FAQ Pytania i odpowiedzi
Dlaczego sypialnia jest ważnym pomieszczeniem w domu?
Sypialnia jest ważnym pomieszczeniem, ponieważ to tam odpoczywamy i nabieramy sił na kolejny dzień pełen wyzwań.
Jaki efekt można uzyskać, malując ścianę za łóżkiem na mocny kolor?
Malując ścianę za łóżkiem na mocny kolor, można uzyskać efekt przyciągający wzrok, który staje się centralnym punktem sypialni.
Jakie są zalety zastosowania tapety za łóżkiem?
Tapeta za łóżkiem pozwala uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny dzięki ogromnemu wyborowi wzorów, które można dopasować do stylu wnętrza.
Jakie funkcje spełniają panele tapicerowane na ścianie za łóżkiem?
Panele tapicerowane na ścianie za łóżkiem mają funkcję dekoracyjną, tłumią hałasy i dają poczucie ciepła w pomieszczeniu.
Dlaczego warto rozważyć zabudowę ściany za łóżkiem w małej sypialni?
Zabudowa ściany za łóżkiem w małej sypialni pozwala na pełne wykorzystanie przestrzeni poprzez umieszczenie tam półek lub szafek, a także dodatkowego oświetlenia.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Komentarz dodany przez Alina:
Najważniejsze w sypialni jest to, abyśmy się w niej wysypiali, a dopiero potem to, aby było ładnie. Ja w pierwszej kolejności podczas urządzania wybrałam dobry materac.