Ściany w nowoczesnym salonie - aranżacje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Ściany w nowoczesnym salonie - aranżacje

Współczesne materiały wykończeniowe pozwalają utworzyć na ścianach salonu spektakularne dekoracje, a tam gdzie potrzeba - subtelne tło mebli.

Salon jest pomieszczeniem najbardziej reprezentacyjnym, ale domownicy oczekują od jego wystroju przytulności, bo często w nim przebywają. Największe płaszczyzny wymagające wykończenia zajmują tu ściany, a ich wygląd na ogół przesądza o atmosferze i stylu tego ważnego miejsca rodzinnego wypoczynku i przyjmowania gości. Jak sprawić, żeby udekorowanie przegród pionowych harmonijnie wpisało się w domową przestrzeń?

W salonie nie wszystkie ściany muszą wyglądać jednakowo. Główną można wyróżnić, malując nowoczesną dekoracyjną farbą, albo przykrywając tapetą, bądź okładziną z drewna, kamienia, ceramiki, gipsu, tworzywa sztucznego, korka. Możliwości jest bez liku, jednak ostateczny zestaw elementów powinien być przemyślany i dopasowany do wystroju całej strefy dziennej.

Farby ozdobne i do zadań specjalnych

W praktycznym zastosowaniu farby nadal trzymają się mocno, ponieważ producenci wciąż je unowocześniają, rozszerzają i ukierunkowują ich przeznaczenie, oferują w bogatej gamie kolorystycznej.

Fragment ściany pomalowany na wyrazisty kolor
Szczególnie decydując się na wyrazisty kolor dobrze jest wybrać farbę zmywalną, z której wszelkie zabrudzenie można łatwo usunąć. (fot. Jedynka Deco&Protect)

Niebanalny efekt stylizacyjny gwarantują farby dekoracyjne. Mają w składzie np. kwarc, dolomit, drobinki aluminium, brokat, włókna celulozy lub bawełny. Mogą doskonale imitować powierzchnię kamienia, betonu, metalu, tkanin, drewna itp. Słowem - tworzą powłoki o dowolnej fakturze i są w stanie nadawać ścianom różne stopnie połysku, np. głęboki mat, albo odwrotnie - pełny połysk (obecnie chętnie wybiera się modne odcienie złota, srebra, miedzi).

Efekt wow zapewni pomalowanie ścian transparentną farbą z brokatem lub hologramami, które uwidocznią się w promieniach słońca, lub po zapaleniu lamp. Natomiast dzięki farbom fosforyzującym naniesione na ścianach wzory bądź napisy mogą świecić w ciemności, nadając aranżacji nowe oblicze (zawierają pigmenty absorbujące promienie świetlne).

Jeżeli na ścianach są zwykłe powłoki akrylowe czy lateksowe, to można je odświeżyć w prosty sposób - nanieść na nie specjalny lakier, bejcę albo wosk. Zabieg powoduje zwiększenie połysku, pogłębienie koloru, powiększenie optyczne pomieszczenia, ochroni powierzchnię przed kurzem i zabrudzeniami.

Ściana i murowana półka pokryte farbą Tikkurila w kolorze K319 Flamingo
Farby do wnętrz są niezwykle wszechstronne. Ściana i murowana półka pokryte farbą Tikkurila w kolorze K319 Flamingo. (fot. Tikkurila)
Efekt rdzy uzyskany za pomocą farby marki Francesco Guardi Collezione
Efekt rdzy uzyskany za pomocą farby marki Francesco Guardi Collezione składającej się z 2 komponentów. To gotowa do użycia farba na bazie żywicy akrylowej, z dodatkiem pigmentów metalicznych. Cena za 2 komponenty 125,46 zł/szt. (fot. Sklep FRANCESCO GUARDI)
Na ścianach wykorzystano farby Benjamin Moore w kolorze Metropolitan
Łagodny odcień szarości w połączeniu z satynowym wykończeniem daje efekt mglistego, relaksującego poranka. Na ścianach wykorzystano farby Benjamin Moore w kolorze Metropolitan. (fot. B.M. Polska)
Efekt fali na ścianach uzyskany dzięki zastosowaniu systemu dekoracji Mavericks
Efekt fali na ścianach uzyskany dzięki zastosowaniu systemu dekoracji Mavericks. System składa się z podkładu Nautilus barwionego w odpowiedni kolor oraz dwóch opakowań masy Mavericks w różnych kolorach metalicznych. (fot. Valpaint)

Wyrazista faktura powstanie po użyciu farby strukturalnej. Przeważnie kładzie się ją na jednej przegrodzie pionowej, lub tylko na jej fragmencie (zaleca się nie korzystać z tej ozdoby na zbyt dużym obszarze ścian, gdyż chropowata powierzchnia z głęboką fakturą zbiera kurz). Do nanoszenia takich farb przygotowano wiele narzędzi.

Ogólnie ujmując - do gęstych mas malarskich przewidziano pace zębate, kielnie, grzebienie, szczotki, natomiast do rzadkich - pędzle, wałki, gąbki, szmatki. Poszczególne techniki aplikacji odpowiednio nazwano. Do niedawna najpopularniejszą z nich była tzw. przecierka (farbę rozcierano pędzlem, gąbką lub szmatką). Obecnie modne są struktury szczotkowane (powłokę nakłada się kolistymi ruchami przy użyciu szczotki ryżowej) oraz z fakturą na grzebień (przy wykorzystaniu pacy zębatej).

Funkcjonalny hit w niektórych salonach to powłoka z farby projekcyjnej, umożliwiająca oglądanie filmów z rzutnika bez rozwijania specjalnego ekranu. Poprawia ona parametry obrazu, zwiększa kontrast, wiernie odwzorowuje barwy. Zwykle występuje w kolorze białym, szarym lub czarnym. Sprzedaje się ją w komplecie z podkładem, a oba wyroby nanosi na gładkie i białe podłoże.

Farby tablicowe i magnetyczne wykorzystuje się w tym miejscu strefy dziennej, w którym chce się zmienić właściwości ścian.

Tablicowe tworzą matową powierzchnię superodporną na zmywanie, można po niej pisać kredą albo specjalnymi pisakami do tablic. Gęste, lecz łatwe do nałożenia, emulsje występują w kolorze czarnym, grafitowym, granatowym, czerwonym.

Farby magnetyczne przyciągają magnesy z ozdobami, karteczkami. Dzieje się tak za sprawą dodania do masy malarskiej drobinek żelaza. Powłoka tym lepiej działa, im większa jest liczba warstw. Ale uwaga - z reguły są to farby podkładowe, więc na nie trzeba nanieść np. emulsję akrylową, lateksową. Z wierzchu może być również powłoka tablicowa, wtedy osiąga się efekt 2 w 1.

Farby standardowe - szare eminencje

Trudno je pominąć podczas wykańczania ścian w salonie. Do tego pomieszczenia przeznacza się głównie emulsje akrylowe, lateksowe, ceramiczne. Spoiwem w farbach akrylowych są żywice poliakrylowe. Właściwości takiej powłoki to zwiększona zdolność krycia, znakomita przyczepność i elastyczność, duża wydajność, szybkie schnięcie.

Farby lateksowe są nieco droższe od akrylowych, ale dają powłokę trwalszą, bardziej elastyczną i odporną na wilgoć, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymują szorowanie na mokro lub sucho. W procesie produkcji bywają dodawane do obu rodzajów emulsji różne elementy, np. cząsteczki ceramiczne (które zwiększają odporność na szorowanie i na zabrudzenia), albo srebro (działające bakteriobójczo i jako naturalna ochrona przed rozwojem pleśni i innych grzybów).

Ściana pokryta farbą w kolorze Głęboki fiolet Shadow 2117-30 marki Benjamin Moore
Ściana pokryta farbą w kolorze roku 2017 wybranym przez zespół marki Benjamin Moore. Głęboki fiolet Shadow 2117-30 należy do palety 23 kolorów inspirowanych dziełami mistrzów, takich jak Vermeer czy Caravaggio. (fot. B.M. Polska)

Operowanie kolorem, połyskiem, fakturą

Malując ściany, dzięki odpowiedniemu zestawieniu kolorów farb można optycznie zmienić proporcje salonu (uzyskać wrażenie jego podwyższenia lub obniżenia, zwężenia i wydłużenia - podstawowa zasada mówi, że ciemne i ciepłe barwy zmniejszają pomieszczenie, a jasne w zimnym odcieniu powiększają).

Należy pamiętać, że kolory wpływają na samopoczucie domowników, niektóre pobudzają do aktywności, inne sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. Jeżeli na półce w sklepie nie znajdziemy wybranego rodzaju farby w pożądanym odcieniu, możliwe jest skorzystanie z usługi sporządzenia koloru na miejscu w hipermarkecie budowlanym.

Stopień połysku ma znaczenie przy użytkowaniu i pielęgnacji powłok. Matowe maskują nierówności na ścianach, lecz są mniej odporne na ścieranie. Natomiast te z połyskiem - mniej się brudzą i łatwiej je umyć, mają intensywniejsze barwy, powiększają pomieszczenia. Najlepszy efekt osiąga się na powierzchniach równych i gładkich, a nie chropowatych (uwypuklone zostają wszelkie niedoskonałości podłoża).

Fakturę powłoki można regulować, stosując specjalne rodzaje farb (np. strukturalną, mozaikową), ewentualnie odpowiednie wałki do malowania (wałek z krótkim włosiem nadaje gładkość powierzchni, z długim - efekt skórki pomarańczowej). Decydując się na powłoki fakturowane, trzeba wziąć pod uwagę, że zbierają kurz, ich pielęgnacja jest trudniejsza, podczas aplikacji zużyje się więcej emulsji.

Zabieramy się za malowanie

Prace przygotowawcze zaczyna się od zabezpieczenia krawędzi (okien, drzwi) taśmami malarskimi oraz od przykrycia mebli folią, a posadzki - np. kartonem z rolki.

Nowe tynki mineralne, gładzie gipsowe i powierzchnie z płyt g-k powinno się zagruntować specjalnym preparatem.

Przy odnawianiu pomalowanych ścian, należy usunąć poprzednie warstwy farb, zaszpachlować ubytki i przeszlifować papierem ściernym. Miejsca zaatakowane przez pleśń i inne grzyby trzeba dokładnie oczyścić i nasączyć preparatem grzybobójczym. W celu zlikwidowania osadów tłuszczu, nikotyny i sadzy, powierzchnie myje się wodą z detergentem. Jeśli mimo to nie znikną, przegrody pokrywa się specjalną farbą izolującą (inaczej przebarwienia mogą przebijać spod nowej warstwy farby).

Nakładanie farb. Jeżeli powierzchnia ściany jest równa, gładka, odtłuszczona i sucha, to wyroby gęste, przeznaczone do jednokrotnego malowania, nanosi się przy pomocy wałka (rozprowadza on emulsję bardziej równomiernie niż pędzel i bez smug). Rzadsze produkty, przewidziane do dwukrotnego malowania, można aplikować wałkiem i pędzlem.

Tapety i fototapety - królowe kreowania stylu

Mogą stanowić subtelne tło efektownych mebli, albo odwrotnie - same przykuwać uwagę mocnym, wyrazistym dekorem. Stosując je, szybko osiąga się metamorfozę ścian w salonie. Perfekcyjnie odwzorowują rozmaite materiały, jak drewno, beton, kamień, tkaniny. Drukuje się na nich zdjęcia (np. miast, architektury, przyrody, ludzi), bądź kopie kultowych obrazów i ulicznych graffiti. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, na dodatek odporne na wilgoć i zmywanie.

Najwytrzymalszym wyrobem są tapety winylowe, najmniej trwałym - papierowe. Interesujące efekty stylistyczne zapewnia użycie tapet korkowych, tekstylnych, flizelinowych, z włókna szklanego, typu raufaza. Te ostatnie trzeba pomalować, ale doskonale imitują m.in. splot lnu, tynku strukturalnego. Flizelinowe mają od spodu podkład z flizeliny, który maskuje rysy i pęknięcia na ścianie. Fototapety najlepiej prezentują się solo, czyli tylko na pojedynczej powierzchni w salonie.

Fototapeta 8-965 Intense niemieckiej marki Komar
Fototapeta 8-965 Intense niemieckiej marki Komar. Można ją łatwo docinać. Do fototapety dołączony jest oryginalny klej. Wym. 368 x 254 cm, cena 108 zł. (fot. Świat Kolorów)

Przygotowanie podłoża. Ściana przed zastosowaniem tapety nie musi być tak idealnie gładka, jak przy powłokach malarskich. Jednak nie może mieć wyraźnych nierówności i szpar, które uwidoczniłyby się pod tapetą, albo utrudniły połączenie brytów. Pęknięcia tynków koniecznie trzeba zaszpachlować. Dobrym podłożem jest surowy, ale zagruntowany tynk, powłoka malarska, a nawet stara tapeta (dobrze przylegająca do ściany).

Układanie. Każdy producent podaje jaki klej będzie odpowiedni do danego rodzaju tapety i jak należy go nałożyć. Klej do tapet najczęściej rozprowadza się pędzlem na spodniej stronie brytu. Tapety fabrycznie wyposażone w klej zwilża się wodą od spodniej strony. Ściany pomalowane emulsją gruntuje się rozwodnionym klejem. Dociśnięcie tapety do podłoża ułatwia specjalna szczotka i wałek do krawędzi.

Materiały imitujące beton na ścianach

Nie tylko właściciele poprzemysłowych loftów lubią, gdy ściany przypominają beton. Szary kolor i surowy wygląd często mają przegrody w salonach urządzonych w innych stylach.

Do uzyskania pożądanego efektu stosuje się m.in. specjalną farbę, której powierzchnia po wyschnięciu jest nierówna z wżerami. Podobną porowatą powłokę zapewnia użycie masy tynkarskiej, w tej jednak można dodatkowo odcisnąć szablonami, przed jej wyschnięciem (w ciągu 12 h) i zabezpieczeniu specjalną bezbarwną farbą, wybrany wzór (np. słojów drewna).

Popularne są gotowe płyty z betonu architektonicznego, które przykleja się do podłoża. Proponowane są w kilku kształtach (kwadratu, prostokąta, puzzla), o przeróżnej wielkości i fakturze.

Ściana pokryta betonem architektonicznym Colorado® Nano Concrete Effect. Na zdjęciu w kolorze Silver shadow
Ściana pokryta betonem architektonicznym Colorado® Nano Concrete Effect. Beton ma postać masy, którą nakłada się jedno- lub dwuwarstwowo. Na zdjęciu w kolorze Silver shadow. Cena 275 zł/10 kg. (fot. B.M. Polska)

Rodzaje okładzin ściennych

Coraz modniejsze stają się panele z drewna, tworzące na ścianie rodzaj współczesnej boazerii lub trójwymiarową ozdobę. Można kupić je jako gotowe elementy albo zamówić u stolarza na wymiar. Powstają z różnorakiego drewna krajowego bądź egzotycznego, czy też z materiałów drewnopochodnych.

Tym, których nie stać na okładzinę z drewna, producenci oferują panele z płyt MDF i LDF, wykończone drewnianym fornirem lub laminatem. Występują w bogatej gamie wzorów i w rozmaitych formatach (w sprzedaży znajdziemy kwadratowe o wymiarach 20 × 20, 30 × 30, 40 × 40 cm, panele w większych rozmiarach wykonuje się na zamówienie). Montaż jest prosty - na specjalny klej.

Panele 3D z gipsu to interesująca i nieco tańsza kontrpropozycja, w porównaniu z drewnem. Elementy przykleja się (klejem gipsowym) pojedynczo albo po kilka sztuk, uzyskując ozdobną sekwencję, albo pokrywa nimi całą wybraną ścianę w salonie. Płyty białe zwykle maluje się po ułożeniu, ewentualnie dobiera do wystroju wyroby fabrycznie zabarwione w masie.

Gipsowe panele wyprodukowane w technologii 3D
Gipsowe panele wyprodukowane w technologii 3D udekorują np. ścianę w sypialni. (fot. Bruk-Bet)

Panele tapicerowane już dawno weszły na salony z sypialni, ponieważ powszechnie docenia się ich walory dekoracyjne i właściwości tłumienia dźwięków. Można je kupić jako elementy gotowe, bądź wykonać samodzielnie (składają się z płyty drewnopodobnej, na której przyczepia się gąbkę tapicerską i obija tkaniną obiciową). Montaż polega na przytwierdzeniu paneli do rusztu z drewna, przykręconego do ściany.

Oprócz paneli ściennych, do wykończenia przegród w salonie właściciele domów chętnie stosują płyty z ceramiki, gresu, kamienia, szkła, tworzywa sztucznego, korka. Wybranymi produktami pokrywają całe ściany lub ich fragmenty.

Wyroby z kamienia i ceramiki mają różne rozmiary - od drobnej mozaiki (2 × 2 cm), po płyty o powierzchni 1 m2 i większe. Jednak ułożenie tych dwóch ostatnich nie jest łatwe i należy to zlecić dobremu fachowcowi, który poradzi sobie z ich dużymi rozmiarami i ciężarem.

Grubość mozaiki ceramicznej i szklanej to zwykle 0,5-0,6 cm, gresu 0,8 cm, okładzinowych płyt z kamienia nieco więcej. Kamień jest drogi, dlatego często zastępuje się go imitacjami z gipsu. Duży potencjał dekoracyjny mają również panele ścienne z PVC i pianki poliuretanowej.

Kamień dekoracyjny Venezia 1 Cream
Kamień dekoracyjny Venezia 1 Cream wykonany z niezwykłą precyzją, struktura imituje łupany drobno kamień naturalny. Wym. płytki 55 x 15,2 cm, cena 49,10 zł/karton (0,5 m2). (fot. Dekordia)
Mozaika Cube marki L’antic Colonial wykonana z drewna dębowego
Mozaika Cube marki L’antic Colonial wykonana z drewna dębowego. Wym. płytki 32 x 32 cm. (fot. Galerie Venis)

Moduły z korka kupuje się w postaci płytek o wymiarach 30 × 30 albo 30 × 60 cm. Tłumią one hałas i ocieplają przegrodę, wykazują właściwości antyelektrostatyczne oraz odporność na wilgoć i korozję biologiczną (nie przylegają do nich drobinki kurzu ani zarodniki grzybów).

Układanie. Panele z drewna montuje się na drewnianych łatach, które zawsze ustawia się prostopadle do paneli. Elementy z kamienia, ceramiki, szkła, gipsu, tworzywa sztucznego i korka przykleja się do odpylonej ściany odpowiednim klejem, do tego materiału.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Efekt betonu można uzyskać malując ściany specjalną farbą. (fot. Unicell)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość dekorator

03 Lut 2011, 13:06

Szanowny autorze - stiuku nie szlifuje się..

time image

Gość wema

02 Wrz 2009, 13:22

Aż by się chciało mieć tyle pokoi do zaaranżowania! pomysły są cudne :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje