Oszczędziliśmy 20 000 zł, bo wybraliśmy osprzęt z hipermarketu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oszczędziliśmy 20 000 zł, bo wybraliśmy osprzęt z hipermarketu

Najbardziej podobają się nam designerskie wyroby ceramiczne z dźwigienkami, dostępne w specjalistycznych sklepach, lecz za same gniazda i łączniki musielibyśmy zapłacić 25 000 zł. Cena z sufitu! Wytypowaliśmy zatem osprzęt w hipermarkecie budowlanym - mówią Ania i Radek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2018 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

 • z PVC w kolorze czarnym i białym; w wielu miejscach wielomodułowy, w tym listwy z gniazdami antenowymi, internetowymi, telewizyjnymi;
 • łączniki schodowe na klatce schodowej;
 • modele z podświetleniem diodą LED.

Decyzja: Ania - osprzęt dobieraliśmy sami. Liczyła się funkcjonalność i estetyka. Najbardziej podobają się nam designerskie wyroby ceramiczne z dźwigienkami, dostępne w specjalistycznych sklepach, lecz za same gniazda i łączniki musielibyśmy zapłacić 25 000 zł. Cena z sufitu! Wytypowaliśmy zatem osprzęt w hipermarkecie budowlanym, jednej firmy. Upewniliśmy się, że seria jest odpowiednio długa, zróżnicowana.

Pod względem wizualnym, nie znaleźliśmy lepszych wyrobów z PVC w droższych specjalistycznych sklepach. Czarny kolor gniazd i łączników nawiązuje do grzejników, kozy, czarnych szprosów na oszklonych drzwiach i witrynie itd. Zależało nam, żeby odcinał się od białych ścian i podkreślał loftowy styl wystroju. W pokoju telewizyjnym i w sypialniach nawet celowo pociągnęliśmy po tynku czarne przewody i założyliśmy natynkowe duże gniazda, tworząc rodzaj dekoracji. Biały kolor mają głównie regulatory do obsługi ogrzewania, alarmu, domofonu, oraz czujniki ruchu, dymu i gazu - tych elementów nie potrzeba specjalnie eksponować.

Wielomodułowe listwy instalacyjne we wspólnej ramce z wejściami na sprzęt RTV, antenowy, internetowy, telefoniczny przewidzieliśmy w pokoju telewizyjnym i we wszystkich sypialniach. Mąż zrezygnował z gniazd głośnikowych, bo postanowił używać Bluetooth. Podczas planowania instalacji z elektrykiem, oboje wiedzieliśmy, gdzie staną meble i jakim sprzętem będziemy się posługiwać. To bardzo ułatwiło pracę nam i elektrykowi.

Wielomodułowy łącznik klawiszowy z diodami LED
Wielomodułowy łącznik klawiszowy z diodami LED oraz osprzęt w instalacji domofonowej umieszczono przy głównym wejściu do budynku.
Listwy z gniazdami wtykowymi i teletechnicznymi
W pokoju telewizyjnym i w sypialniach właściciele założyli listwy z gniazdami wtykowymi i teletechnicznymi.

Osprzęt z hipermarketu - rady i przestrogi:

 • Radek: Są trzy ważne powody kupowania opraw z jednej linii wzorniczej. Pierwszy to, oczywiście, spójny wygląd, drugi - kompatybilność podzespołów, trzeci - wszystkie elementy znajdują się obok siebie. Nie chodzi się po sklepie, można łatwo i szybko dobrać wyroby według listy zakupów. System opraw, na który z żoną się zdecydowaliśmy, jest prosty. Braliśmy odpowiednio dużą ramkę, np. na 4 elementy, i do niej dopasowywaliśmy potrzebne gniazda wtykowe, albo łączniki, albo jedne i drugie. Kompletowanie ponad stu obiektów wcale nie zajęło dużo czasu. Chociaż osprzęt z hipermarketów nie jest najwyższej jakości, u nas się sprawdza.
 • Postanowiłem uprościć do minimum elektroniczne rozwiązania w domowych instalacjach. Kierowałem się głównie kosztem - sterowniki, czujniki, zegary, i tym podobne elementy są bardzo drogie. Najwięcej zdalnej technologii ma system alarmowy, elektryk włączył do niego między innymi czujniki ruchu, gazu i dymu. Do obiegów grzewczych podpiął regulatory temperatury sterujące grzejnikami na ścianach, termostaty - do obiegów z podłogówką. Kocioł gazowy podłączyłem do awaryjnego zasilacza UPS.

  Przy zabiegowej klatce schodowej poprosiłem o zamontowanie wygodnej instalacji z łącznikami schodowymi. Nie brakuje rozwiązania krzyżowego. Oczywiście, w rozdzielnicy są wszelkie współczesne standardowe zabezpieczenia typu wyłączniki nadmiarowoprądowe i różnicowoprądowe. I na tym koniec.
 • Całkiem dobrze wyszedł nam zabieg z wyeksponowanymi na tynku czarnymi przewodami elektrycznymi i osprzętem. W sypialniach przy łóżkach powstała z nich loftowa dekoracja na ścianie. Pomysł zrodził się po tym, jak stwierdziliśmy, że podwójne gniazda wtykowe po obu stronach łóżka nie wystarczają. Leżąc już w łóżku bardzo często musimy naładować baterie w telefonach, nierzadko jeszcze popracować z laptopem.

  Żonie nie podobają się rozgałęziacze, czyli tzw. złodziejki, więc wpadliśmy na inny pomysł. Nakleiłem na ścianę przedłużacze z trzema wtykami, dodatkowo przykręciłem je śrubami. Na wysokości wezgłowia założyłem prymitywne okrągłe łączniki, którymi po uderzeniu ręką możemy zgasić kinkiety, znajdujące się nad wezgłowiem - jedno uderzenie zapala kinkiet, kolejne wyłącza go. Cały układ okazał się bardzo funkcjonalny, choć okrągłe modele są słabej jakości i pewnie trzeba będzie je wymieniać.
Gniazda i łączniki w sypialni
W sypialni małżeńskiej właściciele przytwierdzili do tynku przewody, przedłużacze i łączniki uderzeniowe, tworząc z nich oryginalną ozdobę.
Wielomodułowy osprzęt w kuchni
Wielomodułowy osprzęt we wspólnej ramce przy półwyspie kuchennym.
 • Oprócz przewodowego łącza telefonicznego, które założyliśmy ze względu na Internet, używamy wszystkich pozostałych. Internet ostatecznie działa u nas bezprzewodowo, na router, ale kto wie, może przewodowa wersja jeszcze w przyszłości się przyda.

Osprzęt z hipermarketu - koszty:

 • osprzęt 5000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Darek

07 Gru 2019, 14:01

głupoty piszecie. Sprzęt z marketu jest droższy a jego jakość i żywotność dwa razy mniejsza niż hurtownie elektryczne.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje