Osprzęt elektroinstalacyjny:
- z PVC w kolorze czarnym i białym; w wielu miejscach wielomodułowy, w tym listwy z gniazdami antenowymi, internetowymi, telewizyjnymi;
- łączniki schodowe na klatce schodowej;
- modele z podświetleniem diodą LED.
Decyzja: Ania - osprzęt dobieraliśmy sami. Liczyła się funkcjonalność i estetyka. Najbardziej podobają się nam designerskie wyroby ceramiczne z dźwigienkami, dostępne w specjalistycznych sklepach, lecz za same gniazda i łączniki musielibyśmy zapłacić 25 000 zł. Cena z sufitu! Wytypowaliśmy zatem osprzęt w hipermarkecie budowlanym, jednej firmy. Upewniliśmy się, że seria jest odpowiednio długa, zróżnicowana.
Pod względem wizualnym, nie znaleźliśmy lepszych wyrobów z PVC w droższych specjalistycznych sklepach. Czarny kolor gniazd i łączników nawiązuje do grzejników, kozy, czarnych szprosów na oszklonych drzwiach i witrynie itd. Zależało nam, żeby odcinał się od białych ścian i podkreślał loftowy styl wystroju. W pokoju telewizyjnym i w sypialniach nawet celowo pociągnęliśmy po tynku czarne przewody i założyliśmy natynkowe duże gniazda, tworząc rodzaj dekoracji. Biały kolor mają głównie regulatory do obsługi ogrzewania, alarmu, domofonu, oraz czujniki ruchu, dymu i gazu - tych elementów nie potrzeba specjalnie eksponować.
Wielomodułowe listwy instalacyjne we wspólnej ramce z wejściami na sprzęt RTV, antenowy, internetowy, telefoniczny przewidzieliśmy w pokoju telewizyjnym i we wszystkich sypialniach. Mąż zrezygnował z gniazd głośnikowych, bo postanowił używać Bluetooth. Podczas planowania instalacji z elektrykiem, oboje wiedzieliśmy, gdzie staną meble i jakim sprzętem będziemy się posługiwać. To bardzo ułatwiło pracę nam i elektrykowi.
Wielomodułowy łącznik klawiszowy z diodami LED oraz osprzęt w instalacji domofonowej umieszczono przy głównym wejściu do budynku.
W pokoju telewizyjnym i w sypialniach właściciele założyli listwy z gniazdami wtykowymi i teletechnicznymi.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Osprzęt z hipermarketu - rady i przestrogi:
- Radek: Są trzy ważne powody kupowania opraw z jednej linii wzorniczej. Pierwszy to, oczywiście, spójny wygląd, drugi - kompatybilność podzespołów, trzeci - wszystkie elementy znajdują się obok siebie. Nie chodzi się po sklepie, można łatwo i szybko dobrać wyroby według listy zakupów. System opraw, na który z żoną się zdecydowaliśmy, jest prosty. Braliśmy odpowiednio dużą ramkę, np. na 4 elementy, i do niej dopasowywaliśmy potrzebne gniazda wtykowe, albo łączniki, albo jedne i drugie. Kompletowanie ponad stu obiektów wcale nie zajęło dużo czasu. Chociaż osprzęt z hipermarketów nie jest najwyższej jakości, u nas się sprawdza.
- Postanowiłem uprościć do minimum elektroniczne rozwiązania w domowych instalacjach. Kierowałem się głównie kosztem - sterowniki, czujniki, zegary, i tym podobne elementy są bardzo drogie. Najwięcej zdalnej technologii ma system alarmowy, elektryk włączył do niego między innymi czujniki ruchu, gazu i dymu. Do obiegów grzewczych podpiął regulatory temperatury sterujące grzejnikami na ścianach, termostaty - do obiegów z podłogówką. Kocioł gazowy podłączyłem do awaryjnego zasilacza UPS.
Przy zabiegowej klatce schodowej poprosiłem o zamontowanie wygodnej instalacji z łącznikami schodowymi. Nie brakuje rozwiązania krzyżowego. Oczywiście, w rozdzielnicy są wszelkie współczesne standardowe zabezpieczenia typu wyłączniki nadmiarowoprądowe i różnicowoprądowe. I na tym koniec.
- Całkiem dobrze wyszedł nam zabieg z wyeksponowanymi na tynku czarnymi przewodami elektrycznymi i osprzętem. W sypialniach przy łóżkach powstała z nich loftowa dekoracja na ścianie. Pomysł zrodził się po tym, jak stwierdziliśmy, że podwójne gniazda wtykowe po obu stronach łóżka nie wystarczają. Leżąc już w łóżku bardzo często musimy naładować baterie w telefonach, nierzadko jeszcze popracować z laptopem.
Żonie nie podobają się rozgałęziacze, czyli tzw. złodziejki, więc wpadliśmy na inny pomysł. Nakleiłem na ścianę przedłużacze z trzema wtykami, dodatkowo przykręciłem je śrubami. Na wysokości wezgłowia założyłem prymitywne okrągłe łączniki, którymi po uderzeniu ręką możemy zgasić kinkiety, znajdujące się nad wezgłowiem - jedno uderzenie zapala kinkiet, kolejne wyłącza go. Cały układ okazał się bardzo funkcjonalny, choć okrągłe modele są słabej jakości i pewnie trzeba będzie je wymieniać.
W sypialni małżeńskiej właściciele przytwierdzili do tynku przewody, przedłużacze i łączniki uderzeniowe, tworząc z nich oryginalną ozdobę.
Wielomodułowy osprzęt we wspólnej ramce przy półwyspie kuchennym.
- Oprócz przewodowego łącza telefonicznego, które założyliśmy ze względu na Internet, używamy wszystkich pozostałych. Internet ostatecznie działa u nas bezprzewodowo, na router, ale kto wie, może przewodowa wersja jeszcze w przyszłości się przyda.
Osprzęt z hipermarketu - koszty:
Lilianna Jampolska