Oszczędziliśmy 20 000 zł, bo wybraliśmy osprzęt z hipermarketu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oszczędziliśmy 20 000 zł, bo wybraliśmy osprzęt z hipermarketu

Najbardziej podobają się nam designerskie wyroby ceramiczne z dźwigienkami, dostępne w specjalistycznych sklepach, lecz za same gniazda i łączniki musielibyśmy zapłacić 25 000 zł. Cena z sufitu! Wytypowaliśmy zatem osprzęt w hipermarkecie budowlanym - mówią Ania i Radek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2018 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

 • z PVC w kolorze czarnym i białym; w wielu miejscach wielomodułowy, w tym listwy z gniazdami antenowymi, internetowymi, telewizyjnymi;
 • łączniki schodowe na klatce schodowej;
 • modele z podświetleniem diodą LED.

Decyzja: Ania - osprzęt dobieraliśmy sami. Liczyła się funkcjonalność i estetyka. Najbardziej podobają się nam designerskie wyroby ceramiczne z dźwigienkami, dostępne w specjalistycznych sklepach, lecz za same gniazda i łączniki musielibyśmy zapłacić 25 000 zł. Cena z sufitu! Wytypowaliśmy zatem osprzęt w hipermarkecie budowlanym, jednej firmy. Upewniliśmy się, że seria jest odpowiednio długa, zróżnicowana.

Pod względem wizualnym, nie znaleźliśmy lepszych wyrobów z PVC w droższych specjalistycznych sklepach. Czarny kolor gniazd i łączników nawiązuje do grzejników, kozy, czarnych szprosów na oszklonych drzwiach i witrynie itd. Zależało nam, żeby odcinał się od białych ścian i podkreślał loftowy styl wystroju. W pokoju telewizyjnym i w sypialniach nawet celowo pociągnęliśmy po tynku czarne przewody i założyliśmy natynkowe duże gniazda, tworząc rodzaj dekoracji. Biały kolor mają głównie regulatory do obsługi ogrzewania, alarmu, domofonu, oraz czujniki ruchu, dymu i gazu - tych elementów nie potrzeba specjalnie eksponować.

Wielomodułowe listwy instalacyjne we wspólnej ramce z wejściami na sprzęt RTV, antenowy, internetowy, telefoniczny przewidzieliśmy w pokoju telewizyjnym i we wszystkich sypialniach. Mąż zrezygnował z gniazd głośnikowych, bo postanowił używać Bluetooth. Podczas planowania instalacji z elektrykiem, oboje wiedzieliśmy, gdzie staną meble i jakim sprzętem będziemy się posługiwać. To bardzo ułatwiło pracę nam i elektrykowi.

Wielomodułowy łącznik klawiszowy z diodami LED
Wielomodułowy łącznik klawiszowy z diodami LED oraz osprzęt w instalacji domofonowej umieszczono przy głównym wejściu do budynku.
Listwy z gniazdami wtykowymi i teletechnicznymi
W pokoju telewizyjnym i w sypialniach właściciele założyli listwy z gniazdami wtykowymi i teletechnicznymi.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Osprzęt z hipermarketu - rady i przestrogi:

 • Radek: Są trzy ważne powody kupowania opraw z jednej linii wzorniczej. Pierwszy to, oczywiście, spójny wygląd, drugi - kompatybilność podzespołów, trzeci - wszystkie elementy znajdują się obok siebie. Nie chodzi się po sklepie, można łatwo i szybko dobrać wyroby według listy zakupów. System opraw, na który z żoną się zdecydowaliśmy, jest prosty. Braliśmy odpowiednio dużą ramkę, np. na 4 elementy, i do niej dopasowywaliśmy potrzebne gniazda wtykowe, albo łączniki, albo jedne i drugie. Kompletowanie ponad stu obiektów wcale nie zajęło dużo czasu. Chociaż osprzęt z hipermarketów nie jest najwyższej jakości, u nas się sprawdza.
 • Postanowiłem uprościć do minimum elektroniczne rozwiązania w domowych instalacjach. Kierowałem się głównie kosztem - sterowniki, czujniki, zegary, i tym podobne elementy są bardzo drogie. Najwięcej zdalnej technologii ma system alarmowy, elektryk włączył do niego między innymi czujniki ruchu, gazu i dymu. Do obiegów grzewczych podpiął regulatory temperatury sterujące grzejnikami na ścianach, termostaty - do obiegów z podłogówką. Kocioł gazowy podłączyłem do awaryjnego zasilacza UPS.

  Przy zabiegowej klatce schodowej poprosiłem o zamontowanie wygodnej instalacji z łącznikami schodowymi. Nie brakuje rozwiązania krzyżowego. Oczywiście, w rozdzielnicy są wszelkie współczesne standardowe zabezpieczenia typu wyłączniki nadmiarowoprądowe i różnicowoprądowe. I na tym koniec.
 • Całkiem dobrze wyszedł nam zabieg z wyeksponowanymi na tynku czarnymi przewodami elektrycznymi i osprzętem. W sypialniach przy łóżkach powstała z nich loftowa dekoracja na ścianie. Pomysł zrodził się po tym, jak stwierdziliśmy, że podwójne gniazda wtykowe po obu stronach łóżka nie wystarczają. Leżąc już w łóżku bardzo często musimy naładować baterie w telefonach, nierzadko jeszcze popracować z laptopem.

  Żonie nie podobają się rozgałęziacze, czyli tzw. złodziejki, więc wpadliśmy na inny pomysł. Nakleiłem na ścianę przedłużacze z trzema wtykami, dodatkowo przykręciłem je śrubami. Na wysokości wezgłowia założyłem prymitywne okrągłe łączniki, którymi po uderzeniu ręką możemy zgasić kinkiety, znajdujące się nad wezgłowiem - jedno uderzenie zapala kinkiet, kolejne wyłącza go. Cały układ okazał się bardzo funkcjonalny, choć okrągłe modele są słabej jakości i pewnie trzeba będzie je wymieniać.
Gniazda i łączniki w sypialni
W sypialni małżeńskiej właściciele przytwierdzili do tynku przewody, przedłużacze i łączniki uderzeniowe, tworząc z nich oryginalną ozdobę.
Wielomodułowy osprzęt w kuchni
Wielomodułowy osprzęt we wspólnej ramce przy półwyspie kuchennym.
 • Oprócz przewodowego łącza telefonicznego, które założyliśmy ze względu na Internet, używamy wszystkich pozostałych. Internet ostatecznie działa u nas bezprzewodowo, na router, ale kto wie, może przewodowa wersja jeszcze w przyszłości się przyda.

Osprzęt z hipermarketu - koszty:

 • osprzęt 5000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Darek

07 Gru 2019, 14:01

głupoty piszecie. Sprzęt z marketu jest droższy a jego jakość i żywotność dwa razy mniejsza niż hurtownie elektryczne.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny