Ściany w kuchni - wnętrzarskie trendy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany w kuchni - wnętrzarskie trendy

Wszyscy chcemy mieszkać wygodnie i nowocześnie. Na urządzenie wnętrz poświęcamy sporo czasu i jeszcze więcej pieniędzy. Kuchnia wymaga szczególnego potraktowania, zwłaszcza ściany, które (podobnie jak podłogi) muszą być głównie odporne na zalanie wodą czy zachlapanie tłustym sosem. Planując ich wykończenie, warto jednak mieć na uwadze również ich dekoracyjną funkcję. Podpowiadamy, jak mogą wyglądać ściany we współczesnej kuchni.

aktualizacja: 2022-04-28 11:52:04
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie farby są przeznaczone na ściany w kuchni?
  • Jakie płytki są modne do wykończenia ścian w kuchni?
  • Czy tapeta i drewniana okładzina ścienna to dobry pomysł na wykończenie ścian w kuchni?

Nowoczesna kuchnia to taka, w której jest wszystko, czego potrzebujemy, w dodatku zaplanowane tak, by przebywanie w niej, gotowanie i spożywanie posiłków było wygodne i przyjemne.

Na komfort użytkowania tego wnętrza wpływa zaprojektowanie ergonomicznych blatów, zabudowy meblowej z różnej wielkości szafkami, szufladami, wysuwanymi koszami oraz wybranie dobrej jakości sprzętu AGD. Na styl i ogólny odbiór tego pomieszczenia mają wpływ wszystkie elementy, w tym te o największej płaszczyźnie, czyli ściany.

Asortyment materiałów na ściany w kuchni jest przeogromny. Od lat najpopularniejsze są różnej wielkości płytki ceramiczne i gresowe, ale też tapety, okładziny drewniane oraz imitujące beton. Tymi materiałami na ogół wykańcza się przestrzeń między szafkami wiszącymi i blatem. Ściany bez szafek oraz nad nimi najczęściej po prostu się maluje.

Oczywiście, najlepiej przy planowaniu i wykańczaniu kuchni skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który wysłucha naszych oczekiwań i zaproponuje kilka możliwości ich spełnienia. Współpraca ze specjalistą ułatwi dobranie kolorystyki ścian do posadzki, mebli, blatu, baterii i oświetlenia.

Warto o tym pomyśleć, tym bardziej że w większości nowych domów kuchnia nie stanowi oddzielnego pomieszczenia, lecz jest połączona z salonem i całą strefą dzienną. Wszystkie te wnętrza powinny do siebie pasować, a szczególnie ściany, które zajmują największą płaszczyznę.

Uwaga! Ważne jest, by ściany wykończyć przed montażem mebli.

Nowoczesne ściany w kuchni - farby

Malowanie to najpopularniejszy sposób na wykończenie ścian również w kuchni, z tym że do tego wnętrza trzeba stosować farby do tego przeznaczone, czyli odporne na podwyższoną wilgotność i na zabrudzenia oraz zmywalne. Powierzchnie nimi pomalowane można czyścić wilgotną ściereczką, a niektóre nawet szorować.

Farby na ściany kuchenne
Farby przeznaczone do malowania ścian w kuchni są odporne na wilgoć oraz zabrudzenia. Można je myć na mokro. (fot. Dulux)

Chociaż od lat trendy są odcienie bieli i szarości, do wyboru jest masa różnych kolorów. Coraz modniejsze stają się intensywne, ciemne barwy, którymi podkreśla się jedną ścianę w kuchni. Nie warto bać się ciemnych barw, pod warunkiem, że wnętrze jest odpowiednio doświetlone, ma duże okno i np. jasną podłogę.

W kuchni można również zastosować farbę tablicową (w kolorze czarnym lub innym dobranym z mieszalnika). Po ścianie nią pomalowanej pisze się kredą (lub specjalnymi pisakami) jak po szkolnej tablicy. Dla odmiany farby magnetyczne utworzą powłokę zawierającą drobinki żelaza, do której za pomocą magnesu można przyczepiać np. listę zakupów czy notatki dla pozostałych członków rodziny.

Farby tablicowe mogą być stosowane na ścianach oraz na meblach. Takie powierzchnie mogą pełnić funkcję notatnika lub miejsca na wiadomości dla pozostałych domowników. (fot. Tikkurila)

Nowoczesne ściany w kuchni - płytki

Od lat popularne są kafle ceramiczne i gresowe w różnych formatach i kształtach - od drobnej mozaiki po wielkie tafle. Hit ostatnich sezonów to płytki w kształcie cegieł - białe, szare, czarne, oferowane w macie lub z połyskiem. Modna jest też mozaika szklana albo w kolorze złota, srebra i miedzi. Trendy są również wszelkiego rodzaju wzory inspirowane marokańską mozaiką, oraz ręcznie robione płytki cementowe.

Płytkami zazwyczaj wykańcza się fragment ściany nad blatem roboczym. Materiały te są trwałe, odporne na zaplamienie i uszkodzenie. Na ogół się je przykleja, a szczeliny wypełnia fugą. Dobrze jest wybrać fugę epoksydową, która mniej się brudzi niż standardowa i jest bardziej odporna na wilgoć.

Modna cegiełka może mieć różne kolory i faktury. Układa się ją w dowolny wzór. (fot. z lewej: Paradyż, fot. z prawej: Deante)
Ręcznie robiona szklana mozaika z motywem kwiatowym
Ręcznie robiona szklana mozaika z motywem kwiatowym to artystyczna ozdoba kuchni. (fot. Primavera Home Atelier)
Ręcznie wykonana mozaika w kolorze turkusowym
Ręcznie wykonana mozaika w kolorze turkusowym (fot. Mercury Mosaics)

Nowoczesne ściany w kuchni - tapety, okładziny

Na ściany w kuchni przykleja się też tapety, np. winylowe. Obecnie produkowane mogą przestawiać delikatne geometryczne wzory w pastelowych kolorach, abstrakcyjne desenie, wielobarwne motywy kwiatowe, imitacje cegieł, kamienia. Albo można wybrać fototapetę. Ważne, by była odporna na wilgoć i zmywalna. Oba rodzaje okładzin przytwierdza się do ściany klejem.

Przegrody w modnej kuchni, zwłaszcza tej w stylu loftowym, można wykończyć betonem. Najprościej o taki efekt po użyciu specjalnej farby. Nanosząc ją na ścianę, uzyskamy powłokę przypominającą szarą strukturę z nierównościami oraz spękaniami. Można też przykleić gotowe płyty z betonu architektonicznego lub zastosować specjalną masę.

Na kuchennych ścianach modne są także rozmaite okładziny drewniane. Zazwyczaj to panele, zbudowane z drewnianych elementów o różnym wybarwieniu i strukturze, do przyklejenia.

Poza tym popularne są płytki cementowe imitujące starą cegłę. Oferowane są w wielu kolorach i wielkościach. Mocuje się na klejem, układając z 1 cm spoiną.

Fototapeta na ścianie w kuchni
Tapety i fototapety przeznaczone do kuchni mają podwyższoną odporność na wilgoć, zabrudzenie i uszkodzenie. Można wybrać gotowy wzór lub zlecić wydrukowanie przesłanego projektu lub zdjęcia. (fot. fototapeta4u.pl)
Cementowe płytki imitujące postarzaną cegłę z białą fugą
Cementowe płytki imitujące postarzaną cegłę z białą fugą pasują do mebli w tradycyjnym stylu. (fot. Elkamino Dom)
Drewno nad blatem w formie pociętych kawałków drewna
Drewno nad blatem może mieć jednolitą płaszczyznę lub formę pociętych kawałków drewna (fot. Stegu)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Black Red White

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Damian

25 May 2020, 17:11

Ściany w kuchni można wykończyć płytami z betonu architektonicznego. Beton doskonale sprawdzą się między blatem a szafkami. Jest to fajna alternatywa dla płytek, farb i szkła. Elegancki, miły w dotyku beton architektoniczny. Beton architektoniczny można zaimpregnować lub też ...

02 Apr 2018, 20:17

W czasie panowania mody na białe szafki kuchenne, kolor do kuchni możemy wprowadzić malując ściany i właściwie dobierając dodatki. To prosty i łatwy do zmiany sposób na odmianę kuchni i wniesienie do niej nieco ożywczego powiewu bez konieczności wymiany wyposażenia.   Pozdrawiam serdecznie E-rzecznik FFiL ...

09 Mar 2018, 23:16

Płytki cegłopodobne: http://www.stegu.pl/produkty/plytki-ceglopodobne oraz drewniane panele z serii Wood Collection: http://www.woodcollection.pl/produkty/ często wykorzystywane są aranżacjach kuchennych. Warto pamiętać, że zarówno płytki jak i panele zamontowane w pobliżu ...

Gość hart

11 Dec 2017, 12:06

Zdecydowanie czerwona , dodałabym jeszcze szkło czarne hartowane nad blatem, współgrałoby to z okapem.

04 Dec 2017, 04:25

Farby przeznaczone do kuchni i łazienek rzeczywiście spełniają dziś wszystkie rygory (są odporne na zabrudzenia, ich powierzchnie można myć i szorować przy pomocy detergentów). Z powodzeniem zastępują one płytki ceramiczne, panele, okładziny szklane itp… Atutem zastosowania ...

Gość Pupilek

10 Nov 2017, 12:57

Kuchnia czerwona robi wrażenie, ale drugie zdjęcie kuchnia w drewnie i to nowatorskie rozwiązanie dwa okapy-miód na moje serce!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły