Po pierwsze - zaplanuj układ kuchni
Rozplanowanie układu kuchni należy rozpocząć od podjęcia decyzji o umiejscowieniu lodówki, zlewozmywaka (zmywarki) i kuchenki, czyli miejsc, które w naturalny sposób wyznaczają strefy robocze. Zdaniem projektantów, najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie ich w trójkąt i rozdzielenie blatami. W przypadku, gdy zdecydujemy się na umieszczenie ich w jednej linii, zlew powinien znaleźć się między lodówką i kuchenką.
Kolejnym krokiem jest rozplanowanie zabudowy meblowej. Warto zacząć od rozrysowania jej na kartce, z podziałem na funkcje. To również czas na to, aby zdecydować, w którym miejscu korzystniejsze będą półki, a w którym bardzo wygodne systemy wysuwne. Pamiętajmy przy tym, aby - jeśli to możliwe - szafki miały standardowe rozmiary. Wtedy łatwiej dopasujemy do nich akcesoria meblowe.
Po drugie - wybierz styl kuchni
To jaki styl wnętrza wybierzemy, zależy od naszego gustu. Z pewnością oferta na rynku jest wystarczająco bogata, by łatwo było w niej znaleźć to, co nam się podoba. Jako przykład może tu posłużyć bogata paleta materiałów do produkcji mebli marek oferowanych przez REJS pod brandem Dekores - SM’art, AGT i KRION, PANMAR WOOD i ABET LAMINATI.
Wykorzystując te produkty, możemy stworzyć kuchnie w najróżniejszych stylach. Wytrzymale blaty i płyty SM’art do złudzenia przypominają naturalne drewno, kamień lub metal. Płyty AGT wyróżniają się dwustronnym matowym wykończeniem powierzchni odpornymi na odciski palców idealnie pasujących do aranżacji nowoczesnych, ale na wskroś eleganckich.
Laminaty ABET zwracają uwagę nie tylko pięknymi wzorami, ale też ponadprzeciętną wytrzymałością. Zaś blaty Panmar Wood pasują do kuchni w każdym stylu. Dużą swobodę w zakresie formy mebli oferują kompozyty KRION.
Łatwe w obróbce, pozwalają tworzyć dowolne, ograniczone tylko wyobraźnią kształty np. zlewozmywak połączony z blatem roboczym bez widocznych spoin. A do tego są dostępne w bogatej palecie kolorystycznej, łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na wilgoć i środki chemiczne oraz… antybakteryjne.
Po trzecie - przemyśl funkcjonalność kuchni
Szuflady czy półki? Tam, gdzie to możliwe - zdecydowanie szuflady. Są bez wątpienia bardziej wygodne i ergonomiczne. W tym zakresie na uwagę zasługują m.in. systemy szuflad Comfort Box i Slim Box marki REJS, które dzięki możliwości pełnego wysuwu, pozwalają na łatwiejszy dostęp do przechowywanych produktów. Szuflady te występują w różnych kolorach i rozmiarach, możliwe są także przeszklenia. Co więcej, wytrzymują obciążenie na poziomie 35 kg!
Jeśli nie szuflady - dobrym rozwiązaniem będą systemy wysuwne cargo, czyli ażurowe kosze zawieszone na stabilnych stelażach. Umieszcza się je zarówno w szafkach podblatowych jak i w tzw. słupkach. Często służą jako spiżarnie (świetnie sprawdzi się tu wielopoziomowe Cargo Maxi REJS).
W narożnikach z kolei najczęściej montowane są tzw. kornery, czyli systemy przeznaczone do dolnych szafek narożnych. Ułatwiają one dostęp do tych pakownych, ale trudno dostępnych szafek. Są to np. odpowiednio wyprofilowane, niezależnie wysuwane półki z płyty meblowej Corner Optima lub dwuczęściowe i dwupoziomowe kosze Corner Comfort i Corner Front, które można z łatwością wysunąć z szafki.
Po czwarte - rozwiąż problem przechowywania w kuchni
W kuchni znajdują się dziesiątki, jeśli nie setki przedmiotów. Są to zarówno garnki, talerze, kubki i sztućce, jak i np. przyprawy, produkty sypkie, makarony, oleje i wiele, wiele innych. Każdy użytkownik kuchni wie, jak kluczowe jest ich właściwe rozlokowanie. Dlatego warto zadbać, aby każda z tych rzeczy miała swoje stałe miejsce. Bardzo przydatne są tu akcesoria meblowe, które umożliwiają podział wnętrza szuflad, co utrudnia przedmiotom przesuwanie się.
W przypadku większych produktów przydatne okażą się z pewnością systemy relingów i ścianek wewnętrznych. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne rozplanowanie wnętrza szuflad Slim Box i Comfort Box, nawet w przypadku wysokich przedmiotów, takich jak butelki czy puszki. Dla niewielkich gabarytów polecane są wkłady wykonane z wytrzymałego tworzywa i metalowe pojemniki.
Te pierwsze, dostępne są w różnych rozmiarach i konfiguracjach, w kolorach białym i szarym. Ułatwią uporządkowanie np. sztućców i drobnych akcesoriów kuchennych. Z kolei te drugie wstawić możemy w dostępne osobno wytrzymałe metalowe ramy, a dzięki temu na dłużej utrzymać w szufladzie ład.
Ramy dostępne są w trzech długościach (do prowadnic o dł. 450, 500 i 550 mm). Dzięki nim pojemniki (o dł. 88, 176 lub 264 mm i szer. 88 mm) nie przesuną się i zawsze będą na swoim miejscu.
Na uwagę zasługują także przeznaczone do Comfort Box specjalne wkłady na przyprawy, czyli metalowe stelaże, które umieszcza się w szufladzie i na których układa się szklane słoiczki. Z kolei talerze znajdą się na swoich miejscach, jeśli umieścimy je w uniwersalnych metalowych uchwytach ułatwiających np. przenoszenie naczyń z miejsca na miejsce. Uzupełnieniem oferty są maty antypoślizgowe, które utrudniają przemieszczanie się przedmiotów i tłumią dźwięk np. sztućców.
Po piąte- nie zapomnij o środowisku – systemy do segregacji odpadów
Segregacja śmieci jest dziś właściwie nie wyborem a obowiązkiem każdego z nas. Niestety, w wielu domach rezygnuje się z niej z powodu braku miejsca. W odpowiedzi na to projektanci mebli i akcesoriów z nimi związanych szukają rozwiązań, które pozwolą na segregację bez kompromisu dla estetyki i funkcjonalności kuchni.
Naszą uwagę zwróciły dwie grupy systemów do segregacji odpadów. Pierwsza z nich to zestawy pojemników na śmieci PRAKTIKO REJS. Pod tą nazwą kryją się wiadra umiejscowione na zbiorczej tacy, które można wstawić do tradycyjnej szafki lub szuflady takiej jak Slim Box czy Comfort Box. Jeśli ustawimy je w szufladzie, uzyskamy łatwiejszy dostęp do wszystkich koszy.
Warto przy tym zaznaczyć, że jest kilka rodzajów zestawów PRAKTIKO zróżnicowanych pod względem liczby i wielkości wiader. Można wybrać pojemniki o poj. od 7 do 20 litrów, każdy ze szczelną pokrywą, a komplet ten uzupełnić o kilka mniejszych pojemników. W tej grupie ciekawym pomysłem jest także zaproponowane przez firmę REJS rozwiązanie o nazwie SORTE. To dostępny w trzech szerokościach (60, 80 i 90 cm) stelaż, który umożliwia wstawienie do szuflady kilku wiader o różnej wielkości i pełne wykorzystanie miejsca w szafce.
Drugą grupę rozwiązań stanowią te, które wprawdzie wymagają montażu, ale oferują w pełni dopracowane systemy do segregacji odpadów, bowiem opierają się na montażu odrębnej szuflady z pojemnikami na śmieci lub systemu osadzonego na prowadnicach pełnego wysuwu. Mowa tu np. o zestawach JC REJS, które można montować nawet w korpusie o szerokości 30 cm. Ich ładowność to do 20 kg. W tym zestawie znajduje się od 2 do 3 pojemników skrytych pod wspólną pokrywą.
źródło i zdjęcia: Rejs