Szpachlowanie ścian krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Szpachlowanie ścian krok po kroku

Szpachlowanie i malowanie ścian to jedne z najczęściej wykonywanych usług wykończeniowych. Można je zlecić fachowcom albo z powodzeniem wykonać samodzielnie. Jak szpachlować ściany krok po kroku?

aktualizacja: 2021-09-13 08:53:09
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jakie narzędzia są potrzebne do szpachlowania?
 • Jaka jest szacunkowa cena szpachlowania?
 • Jak prawidłowo zająć się szpachlowaniem ścian?
 • Jak odpowiednio przygotować miejsce szpachlowania?
 • Jaką masę szpachlową użyć?

Jakie narzędzia są potrzebne do szpachlowania?

Oprócz masy lub gładzi szpachlowej, do szpachlowania należy przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak:

 • szpachelka,
 • paca (najlepiej szeroka),
 • pędzel do gruntowania,
 • wiadro,
 • mieszarka,
 • papier ścierny
 • oraz poziomnica.

Jaka jest szacunkowa cena szpachlowania?

Na cenę usługi szpachlowania ścian składają się koszty materiałów oraz wykonania pracy. Koszt użytych materiałów to najczęściej 4,5-5 zł/m2, a robocizny ok. 18-20 zł/m2. Oczywiście są to stawki uśrednione, które różnią się w zależności od regionu.

Wykonując szpachlowanie samodzielnie, zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Najpopularniejsze masy szpachlowe kosztują 12-40 zł (w zależności od pojemności opakowania i składu).

Jak prawidłowo zająć się szpachlowaniem ścian?

Szpachlowanie ściany zaczynamy od uzupełnienia wszelkich ubytków - szczególną uwagę zwracamy na miejsca styczne, w których ściana łączy się z futryną drzwiową lub okienną. Po wykonaniu tej czynności wypełniamy pozostałe ubytki i rysy.

Masę nakładamy przy pomocy szpachelki w kierunku od dołu do góry, zacieramy boki, po czym wygładzamy cały ubytek od góry do dołu.

Szczególną uwagę zwracamy na narożniki, ponieważ największe nierówności występują właśnie tam. Łatwo jednak sobie z tym poradzić: na narożniki nakładamy masę szpachlową, a następnie wykorzystujemy narożniki aluminiowe, które ustawiamy w pionie, po czym ponownie nakładamy masę, całość wyrównujemy i czekamy do wyschnięcia.

Po wykonaniu tych prac rozpoczynamy właściwe szpachlowanie. Przy użyciu pacy rozprowadzamy odpowiednią warstwę masy szpachlowej na całej powierzchni ściany. Zaczynamy od rogów, a całość nakładamy od dołu ku górze. Pacą wykonujemy ciągłe ruchy na powierzchni, po czym zbieramy nadmiar masy i wygładzamy.

Warto wcześniej przygotować odpowiednio duże ilości zaprawy - będziemy potrzebować jej więcej niż przy zwyczajnym uzupełnianiu ubytków w ścianie. Ponadto należy pamiętać o tym, że po wygładzeniu na ścianie powinna znaleźć się około 2 mm warstwa zaprawy.

Zobacz także
Naprawa ubytków i pęknięć na ścianach wewnętrznych

Jak odpowiednio przygotować miejsce szpachlowania?

Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie ściany do szpachlowania. Przede wszystkim należy usunąć starą warstwę farby, tynku czy tapetę, zeskrobując je przy użyciu szpachelki. Do wypełnienia drobnych rys czy uszkodzeń przyda się masa szpachlowa naprawcza. 

Przed szpachlowaniem usuwamy gniazdka, kołki, gwoździe oraz inne elementy ze ściany, a także wyznaczamy i wykonujemy miejsce pod przewody elektryczne.

Kolejnym etapem przygotowania jest właściwe zagruntowanie ściany. Należy użyć odpowiedniego środka gruntującego, który rozprowadzamy na całej powierzchni ściany przy użyciu pędzla do gruntowania. Pamiętamy o tym, żeby użyć go w dużych ilościach i dokładnie rozprowadzić.

Jaką masę szpachlową użyć?

Masa szpachlowa będzie dobrym wyborem, gdy chcemy uzupełnić ubytki, niedoskonałości, takie jak: pęknięcia albo dziury w ścianie. Świetnie posłuży do zespoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Z kolei, gdy planujemy wygładzenie dużych powierzchni, np. ścian i sufitów, skorzystajmy z gładzi szpachlowej.

Na rynku znajdziemy masy szpachlowe w formie mieszanki lub pasty. Mieszankę należy rozrobić z odpowiednią ilością wody (według instrukcji). Natomiast zaletą pasty jest to, że nie musimy jej rozrabiać i nie zaschnie nawet podczas dłuższych przerw.

Spoinowanie płyt karton-gips
Masa szpachlowa sprawdzi się do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. (fot. Rigips)

Jeśli naszym celem jest uzupełnienie rys, pęknięć czy dziur, dobrym rozwiązaniem będzie wybór masy szpachlowej polimerowej albo polimerowo-cementowej. Często na tych produktach spotkamy określenie "masa naprawcza". Do wypełnienia większych ubytków zastosujmy masę z dodatkiem włókna szklanego.

Do zespolenia płyt gipsowych wybierzmy masę polimerową do spoinowania beztaśmowego. Dzięki temu nie będziemy musieli używać dodatkowo taśm zbrojących.

Planując wygładzanie ścian w łazience, kuchni oraz tam, gdzie mamy do czynienia z większą wilgotnością, dobrze zastosować masę polimerową lub polimerowo-cementową. Z kolei do kompleksowego wygładzenia ścian w takich pomieszczeniach sprawdzi się gładź cementowa.

Redakcja BD

fot. otwierająca: Baumit

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!