Ściany we wnętrzach wykończone na 4 sposoby

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ściany we wnętrzach wykończone na 4 sposoby

W trosce o zdrowie do wykończenia ścian przeznaczyliśmy nietoksyczną i antyalergiczną farbę lateksową od markowego producenta. W celu urozmaicenia aranżacji dodaliśmy jeszcze inne zmywalne materiały - mówi Emilia, która ściany wykańczała w 2019 roku.

Ściany: dwuwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego i grafitowego styropianu, wewnątrz otynkowane twardą zaprawą gipsową.

Materiały wykończeniowe:

 1. Farba lateksowa.
 2. Płytki elewacyjne klinkierowe, prasowane na sucho, o małej nasiąkliwości wodnej, wymiary 245 x 65 x 8 mm.
 3. Tynk dekoracyjny (zestaw trzech zapraw - podkład, właściwy tynk, impregnat).
 4. Wielkogabarytowe płyty ze spieku kwarcowego w kolorze grafitowym, wymiary 160 x 320 cm.

Niezbędne narzędzia i dodatkowe materiały: taśma malarska, wałki i pędzle, pace stalowe, drabina, klej i fuga do klinkieru, wysokoelastyczny klej do wielkogabarytowych płyt.

Wzdłuż klatki schodowej ułożono tynk dekoracyjny (szary) i cieniowaną okładzinę klinkierową.

Decyzja: Mamy dwoje dzieci, mąż jest lekarzem, więc w trosce o zdrowie do wykończenia ścian przeznaczyliśmy nietoksyczną i antyalergiczną farbę lateksową od markowego producenta. W celu urozmaicenia aranżacji dodaliśmy jeszcze inne zmywalne materiały. Na klatce schodowej wykorzystaliśmy tynk dekoracyjny oraz ceramiczną okładzinę, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Na ścianach wokół komina i kominka - równie odporne płyty ze spieku kwarcowego.

Na ścianie ułożono kolejno trzy warstwy - podkład, tynk dekoracyjny, powłokę zabezpieczającą
Na ścianie ułożono kolejno trzy warstwy - podkład, tynk dekoracyjny, powłokę zabezpieczającą.

Wykończenie ścian - rady i przestrogi:

 • Farba lateksowa doskonale się sprawdza, nie zmieniła koloru, już wielokrotnie ją szorowaliśmy przy drzwiach wejściowych. Jednak zrobiliśmy błąd, malując nią (na biało) strefę wejściową, bo np. dzieci, zdejmując buty, dotykają ścian i pozostawiają ślady brudnych palców. Żałujemy, że nie wykończyliśmy wiatrołapu identycznym tynkiem dekoracyjnym w szarym kolorze, który zastosowaliśmy przy klatce schodowej i w łazienkach. Tam ściany wyglądają jak nowe, nie noszą oznak zużycia, choć "stuknęły" im już ponad trzy lata, w tym "pandemiczne", w których wciąż przebywaliśmy w domu.

  Jesteśmy też szczególnie zadowoleni z wykorzystania przy długim zabiegowym ciągu komunikacyjnym okładziny ceramicznej imitującej klinkier.
  Cieniowane płytki w kolorze chili oraz zacierany szary tynk to udana para pod względem estetycznym i użytkowym - oba materiały są odporne na brud, łatwe do pielęgnacji, utrzymują zabarwienie. Okładzinę wykonawcy przymocowali klejem do klinkieru, tzw. metodą na półcentymetrowy grzebień. Wcześniej odkurzyli i zagruntowali ściany. Na końcu szczeliny między płytkami (o szerokości 10 mm) wypełnili fugą z tej samej linii (w kolorze jasnoszarym).

  Natomiast jeśli chodzi o tynk, to zastosowali trzyelementowy zestaw gotowych produktów (sprzedawany w osobnych kubełkach). Najpierw ułożyli podkład, na nim warstwę ozdobnej zaprawy, potem powłokę zabezpieczającą. Potrzebne były, naturalnie, przerwy techniczne na wyschnięcie poszczególnych warstw. Co ciekawe, mogliśmy sami dobrać stopień imitacji surowego betonu i koloru, poprzez wykorzystanie odpowiedniego numeru produktu, zmieszaliśmy 2 i 3. Przy nakładaniu tynku dekoracyjnego malarze używali stalowych pac, przy pozostałych warstwach - pędzli i wałków. Gorąco polecamy ten materiał do intensywnie używanych miejsc, jest efektowny i naprawdę odporny na brudne rączki dzieci. U nas powinniśmy go koniecznie położyć we wspomnianym wiatrołapie, przy wyjściu na taras i półwyspie w kuchni.
Płytki przyczepiono i zafugowano specjalnymi zaprawami do klinkieru (bez impregnowania)
Płytki przyczepiono i zafugowano specjalnymi zaprawami do klinkieru (bez impregnowania).
Do obudowania komina i kominka zużyto 3 płyty ze spieku kwarcowego o wymiarach 160 x 320 cm
Do obudowania komina i kominka zużyto 3 płyty ze spieku kwarcowego o wymiarach 160 x 320 cm.
 • Wielkogabarytowe płyty ze spieku kwarcowego są idealne do "obrobienia" kominka. Wystarczyły trzy sztuki. Wykonawcy przytwierdzili je wysokoelastycznym klejem do wcześniej zagruntowanych ognioodpornych płyt g-k i ścian. Utworzyły powierzchnię z małą ilością fug, twardą, odporną na rysowanie i gorące powietrze. Smugi np. z dymu łatwo się zmywa. Wyroby ze spieku kwarcowego są drogie, lecz warto je zastosować z uwagi na liczne zalety.

Koszty wykończenia ścian 4 materiałami:

 • Okładzina klinkierowa około 80 zł/m2 (bez robocizny).
 • Tynk dekoracyjny z ułożeniem 1200 zł.
 • Wielkogabarytowe płyty ze spieku kwarcowego - za 3 sztuki 3500 zł + klej i ułożenie.
 • Farba lateksowa około 100 zł za 5 l.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W strefie dziennej zastosowano farbę lateksową, okładzinę imitującą klinkier (schody), spiek kwarcowy (wokół komina i kominka).

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje