Czym wyróżnia się tynk japoński?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym wyróżnia się tynk japoński?

Podczas remontów i prac wykończeniowych szczególnie ważną rolę odgrywa dobór odpowiednich materiałów. Tynk japoński ma szerokie zastosowanie i daje ciekawy efekt końcowy. Jakie są jego zalety? Jak go nakładać? Ile kosztuje?

Czym jest tynk japoński?

Tynk japoński jest produktem łączącym cechy tynku i tapety, a jego zastosowanie gwarantuje uzyskanie oryginalnego i niebanalnego efektu końcowego. Bywa nazywany bawełnianym tynkiem lub japońską tapetą. 

Jego skład jest w pełni ekologiczny - znajdziemy w nim bawełnę, jedwab, ale też włókna celulozowe czy mineralne. Ponadto w niektórych mieszankach pojawiają się również dodatki, takie jak: brokat, barwniki lub elementy z połyskiem.

Możemy wybierać spośród licznych kolorów tynku japońskiego, co pozwala na jego szerokie zastosowanie. Tynk japoński kupimy w formie suchej mieszanki, którą rozrabia się przy użyciu wody.

Zastosowanie tynku japońskiego

Tynk japoński można stosować do wykończenia wielu pomieszczeń, szczególnie tych, które planujemy wyciszyć, a więc sypialni, gabinetu, pokoju dziennego. Możemy go nakładać na rozmaitych podłożach, takich jak: tynk cementowo-wapienny, tynk gipsowy, drewno, beton, płyty kartonowo-gipsowe.

Tynk japoński warto zastosować w miejscach, w których występują rysy, ubytki lub nierówności ścian, ponieważ doskonale maskuje wszelkie niedoskonałości.

W sklepach znajdziemy rozmaite wzory tynku japońskiego, które umożliwiają dowolną aranżację oraz osiągnięcie pożądanego efektu. 

Zalety tynku japońskiego

Prosta aplikacja produktu jest zaletą tynku japońskiego. Ponadto poprawia akustykę wnętrz, dlatego jest chętnie stosowany w sypialni, pokojach dziecięcych, w pomieszczeniach, gdzie znajduje się kino domowe lub sprzęt audio.

Utrzymanie czystości tynku japońskiego jest bardzo proste. Lakierowane powierzchnie możemy wyczyścić wilgotną ścierką. Ponadto charakteryzuje się właściwościami antystatycznymi, zatem nie osadza się na nim kurz.  

Jak nakładać tynk japoński?

Najłatwiej nałożyć tynk japoński za pomocą pistoletu natryskowego, ale można wykorzystać również tradycyjną pacę i wałek. 

Nałożenie tynku japońskiego krok po kroku

  1. Oczyszczamy ścianę z kurzu i z zabrudzeń.
  2. Nakładamy bazę podkładową.
  3. Mieszamy suchą masę tynku z wodą według instrukcji producenta.
  4. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji nakładamy tynk.
  5. Tynk kładziemy cienką warstwą od góry do dołu.
  6. Na koniec można zastosować bezbarwny lakier (np. w kuchni lub w łazience, gdzie jest duża wilgotność). 

Jaka jest cena tynku japońskiego?

Za opakowanie tynku japońskiego zapłacimy około 50-70 zł. Cena poszczególnych opakowań zależy od składników użytych do produkcji mieszanki. Im bogatszy skład, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Na przykład mieszanka z pigmentem koloryzującym może kosztować 100-150 zł.

Do ceny tynku japońskiego trzeba doliczyć również koszty robocizny. Jeśli korzystamy z pomocy fachowca, wówczas musimy liczyć się z kosztem około 20 zł za m2.

Redakcja BD

fot. otwierająca: Primacol Decorative

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje