Pożądane cechy ścian działowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pożądane cechy ścian działowych
Na ścianach działowych nie opiera się ciężar innych elementów budynku, muszą jednak skutecznie separować od siebie pomieszczenia.

Umiejscowienie ścian działowych

 

Ściany działowe nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, ale same są dla nich obciążeniem. Dlatego zmiana ich położenia lub zastosowanie cięższych materiałów, niż przewidziano w projekcie, wymaga konsultacji z konstruktorem. Ścianki działowe można natomiast bez obaw usunąć lub zmienić na wykonane z lżejszego materiału. Zwykle także dodanie lub przesunięcie lekkich ścianek działowych o konstrukcji szkieletowej nie powoduje problemów, ale i tu zdarzają się wyjątki.

 

Wytrzymałość ścian działowych

Szafki kuchenne są znacznym obciążeniem dla ściany
Szafki kuchenne są znacznym obciążeniem dla ściany. Dlatego niektóre rodzaje ścian wymagają wzmocnienia w miejscu ich zawieszenia
(fot. Glasspol)

Ścianki działowe powinny wytrzymywać niektóre rodzaje uderzeń, np. spowodowane upadkiem kogoś z domowników czy też nieostrożnym przenoszeniem mebli. Oczywiście wygodnie jest, jeśli ich konstrukcja umożliwia zawieszenie szafek lub półek na książki.

 

Powierzchnia ścian powinna być odporna na drobne uszkodzenia (uderzenia, zarysowania), jakie mogą powodować zwierzęta domowe czy bawiące się dzieci.

 

Izolacyjność akustyczna

 

Ściany działowe powinny izolować od hałasów pochodzących z sąsiednich pomieszczeń, aby w jednym pomieszczeniu można było swobodnie przyjmować gości lub słuchać muzyki, gdy w sąsiednim ktoś z domowników śpi czy pracuje w skupieniu.

 

Izolacyjność (dźwiękowa) zależy głównie od materiału, z którego wykonane są ściany i sięga od około 30 (słaba) do 50 dB (bardzo dobra).

 

Jednak w tym przypadku ogromne znaczenie ma staranność wykonania i czasem drobny błąd psuje izolacyjność akustyczną przegrody, która teoretycznie mogłaby bardzo skutecznie tłumić hałas.

 

Trzeba też pamiętać, że dźwięki przenoszą się również przez stropy oraz drzwi, a nie tylko przez ściany.

 

Izolacyjność cieplna

 

Jeśli ściana rozdziela pomieszczenia o zbliżonej temperaturze (np. sypialnie), to jej izolacyjność cieplna jest nieistotna, ma natomiast znaczenie, gdy ściana odgradza pomieszczenie ogrzewane np. od nieogrzewanego garażu, wtedy ściana działowa wymaga ocieplenia – inaczej nieuniknione będą duże straty ciepła. Izolację termiczną najlepiej ułożyć od strony chłodniejszego pomieszczenia, wówczas sam materiał ściany nie będzie narażony na przemarzanie.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny