Jaki wybrać agregat malarski?

Jaki wybrać agregat malarski?

Malowanie dużych powierzchni przy pomocy wałków i pędzli jest bardzo czasochłonne i wymaga dużego nakładu pracy. Dodatkowo efekt często nie jest zadowalający, a po malowaniu pozostają nieestetyczne smugi i zacieki. Dobrym rozwiązaniem, które całkowicie eliminuje ten problem, jest agregat malarski. Jakie urządzenie wybrać? Kiedy warto zdecydować się na zakup agregatu malarskiego?

Czym jest agregat malarski?

Agregat malarski to specjalne urządzenie, które pozwala szybko i łatwo pokryć farbą wybraną powierzchnię. Urządzenie pompuje i spręża farbę, a następnie przetłacza ją przez dyszę pod wysokim ciśnieniem. W efekcie produkt zostaje rozpylony na określoną szerokość. Na szerokość strumienia wpływa rozmiar dyszy oraz prędkość przepływu farby.

Dobre maszyny do malowania nie tylko przyspieszają wykonanie pracy i zapewniają dokładne, równomierne pokrycie ściany, ale również zmniejszają zużycie materiałów, dzięki zwiększonej wydajności. Jednak to nie jedyne korzyści, jakie dają agregaty do malowania. Są one łatwe w obsłudze, pozwalają uzyskać profesjonalny efekt i niwelują bałagan. Dodatkowo można uniknąć żmudnego mycia pędzli, wałków i innych akcesoriów malarskich.

Czym jest natrysk hydrodynamiczny?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje agregatów: agregaty hydrodynamiczne i pneumatyczne. Agregat malarski pneumatyczny polega na sprężeniu farby z użyciem powietrza. Natomiast nowocześniejszy agregat hydrodynamiczny spręża farbę bez użycia powietrza. Pozwala to na dokładne pokrycie farbą dużej powierzchni w krótkim czasie. Dodatkowo maszyny do malowania zmniejszają zużycie farby.

Agregat malarski hydrodynamiczny nadaje się do malowania ścian wewnątrz i na zewnątrz budynków z wykorzystaniem farb emulsyjnych, lateksowych, akrylowych, bejc, emalii i lakierów wodnych. Ma więc bardzo szerokie zastosowanie, co czyni go urządzeniem niezwykle praktycznym i wszechstronnym. Dodatkowym atutem jest duża mobilność urządzenia i możliwość nakładania farby, zarówno poziomo, jak i pionowo.

Jak używać i konserwować hydrodynamiczny agregat malarski YATO YT-82560?

Kiedy warto zainwestować w agregat do malowania?

Agregat malarski opłaca się kupić, jeśli do pomalowania mamy dużą przestrzeń, a zadanie nie będzie jednorazowe. W przypadku malowania własnego mieszkania czy domu lepiej zdecydować się na wynajem agregatu malarskiego. Jednak przy częstym malowaniu zdecydowanie lepiej kupić własny agregat do malowania.

Jest to też nieocenione narzędzie dla wszystkich firm remontowych, dla których malowanie ścian jest często jednym z podstawowych zadań. Warto pamiętać, że maszyny do malowania mogą być używane wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Rodzaje agregatów malarskich

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i typów urządzeń do malowania, jakimi są agregaty malarskie. Opinie to nie jedyne kryterium, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze maszyny do malowania. Najważniejsze jest dopasowanie agregatu do potrzeb i przeznaczenia. Można je podzielić ze względu na ich budowę oraz rodzaj zasilania.

Agregat malarski tłokowy

Agregat tłokowy zapewnia dużą wydajność i wszechstronne zastosowanie, umożliwiając nakładanie farb o dużej gęstości, a nawet tynków bez większego wysiłku. Agregat malarski tłokowy daje możliwość nakładania nawet 6 litrów materiału na minutę i umożliwia kontrolę przepływu farby, dzięki czemu idealnie nadaje się do profesjonalnych zastosowań. To oczywiście oznacza, że tego typu agregaty malarskie są droższe w zakupie i eksploatacji, jednak są warte swojej ceny.

Agregat malarski tłokowy sprawdzi się do zastosowań profesjonalnych
Agregat malarski tłokowy sprawdzi się do zastosowań profesjonalnych, fot. Dedra.

Agregat malarski membranowy

Tego typu agregaty malarskie charakteryzują się prostą budową, dzięki czemu są tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Pozwalają na malowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków, a stosunek ceny do jakości jest bardzo korzystny, dlatego agregaty malarskie membranowe cieszą się dużą popularnością.


Agregat malarski membranowy, fot. Wagner.

Elektryczne agregaty malarskie

Elektryczne agregaty malarskie nie produkują spalin, dzięki czemu są doskonałe do prac wykonywanych wewnątrz budynków. Niestety do ich pracy niezbędne jest źródło energii w zasięgu, co może być problemem przy wykonywaniu prac na zewnątrz oraz w początkowych fazach budowy.

Spalinowe agregaty malarskie

Minusem zasilania spalinowego są oczywiście spaliny oraz większy hałas, jednak nie jest to dużym problemem przy pracy na zewnątrz. Dodatkowo operator agregatu nie jest ograniczony długością kabla. Trzeba jednak pamiętać, że agregat malarski spalinowy jest cięższy i większy, przez co trudniej nim operować. Tego typu maszyny do malowania świetnie sprawdzą się u profesjonalistów do malowania lub tynkowania dużych powierzchni na zewnątrz budynku.

Jaki agregat malarski wybrać - tłokowy czy membranowy?

Wybór agregatu powinien być dostosowany do potrzeb kupującego i jego możliwości finansowych. Warto jednak pamiętać, że agregat malarski tłokowy ma szersze zastosowanie, a dodatkowo jest trwalszy i wydajniejszy, dzięki czemu posłuży nam przez wiele lat. Jednak, jeśli urządzenie będzie wykorzystywane sporadycznie, to agregat membranowy będzie wystarczający.

Agregat malarski - jak dobrać dyszę do rodzaju farby?

Poza doborem agregatu malarskiego równie ważne jest dopasowanie odpowiedniej dyszy, która wpływa na wydajność i szybkość nakładania farby. Dysze oznaczone są 3-cyfrowym kodem, przy czym 2 ostatnie cyfry świadczą o wielkości otworu. Im dysza ma większy otwór, tym gęstszym i bardziej lepkim materiałem można malować. Z kolei pierwsza cyfra pomnożona przez 5 daje informacje o szerokości natrysku. Przykładowo, początkowa cyfra 5 będzie oznaczała, że dysza zapewnia nanoszenie materiału na szerokość 25 cm.

Natrysk gładzi gipsowej pistoletem Agrekom z płaską dyszą.

Czyszczenie i konserwacja agregatu

Biorąc pod uwagę, że agregat malarski ma ciągły kontakt z farbą i innymi lepkimi materiałami, to niezbędne jest jego dokładne czyszczenie po każdym użytku, co wpływa na żywotność urządzenia. Należy dokładnie wyczyścić wąż, pistolet oraz zawory. Można użyć do tego wody lub specjalnego płynu, który dodatkowo zabezpieczy agregat przed niekorzystnymi czynnikami.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Agrekom

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym jest agregat malarski?

    Agregat malarski to specjalne urządzenie, które pozwala szybko i łatwo pokryć farbą wybraną powierzchnię. Pompuje i spręża farbę, a następnie przetłacza ją przez dyszę pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na równomierne rozpylanie farby.
  • Jakie są korzyści z używania agregatu malarskiego?

    Agregaty malarskie przyspieszają wykonanie pracy, zapewniają dokładne i równomierne pokrycie ściany, zmniejszają zużycie materiałów, są łatwe w obsłudze, pozwalają na uzyskanie profesjonalnego efektu, niwelują bałagan i eliminują potrzebę mycia pędzli i wałków.
  • Czym różnią się agregaty hydrodynamiczne od pneumatycznych?

    Agregaty hydrodynamiczne sprężają farbę bez użycia powietrza, co pozwala na dokładne pokrycie dużej powierzchni w krótkim czasie, podczas gdy agregaty pneumatyczne sprężają farbę z użyciem powietrza.
  • Kiedy warto zainwestować w agregat do malowania?

    Warto zainwestować w agregat malarski, jeśli do pomalowania jest duża przestrzeń, a zadanie nie będzie jednorazowe, lub w przypadku firm remontowych, gdzie malowanie ścian jest częstym zadaniem. Dla jednorazowych prac lepszym rozwiązaniem jest wynajem agregatu.
  • Jakie są rodzaje agregatów malarskich?

    Na rynku dostępne są agregaty tłokowe, które są wydajne i wszechstronne, oraz agregaty membranowe, które są tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Dostępne są także agregaty elektryczne, idealne do prac wewnątrz budynków, oraz spalinowe, które są bardziej mobilne i nadają się do prac na zewnątrz.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Sprawdź asortyment firmy
AGREKOM
AGREKOM
Narzędzia
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz