Elementy nośne stropu Kleina wykonane są z dwuteowych belek stalowych o wysokości 80-240 mm rozstawionych zwykle co 100-160 cm (max. co 240 cm). Na dolnych stopkach belek oparta jest ceramiczna płyta, murowana z cegieł i zbrojona płaskownikami np. 2×20 mm, 3×25 mm (tzw. bednarką) lub prętami okrągłymi średnicy 6-8 mm.
W zależności od rozstawu belek i przewidywanych obciążeń stosuje się płyty lekkie o wysokości ¼ cegły (6,5 cm), półciężkie grubość ¼ cegły z żeberkami wzmacniającymi z cegieł ustawionych na rąb oraz ciężkie o wysokości ½ cegły (12 cm).
Najbardziej popularnym wykończeniem sufitów są tradycyjne tynki cementowo-wapienne, natomiast posadzek - deski podłogowe grubości min. 32 mm ułożone na legarach. Stropy te wymagają zastosowania izolacji akustycznej. Zwykle wykonuje się ją z materiałów granulowanych (wełny mineralnej, polistyrenu, włókien celulozy), które łatwo można ułożyć na nierównym podłożu ceglanej płyty. Oczywiście pomiędzy legarami, a stalowymi belkami konieczne jest włożenie gumowych lub filcowych podkładek amortyzujących drgania.
Podstawowym atutem stropów Kleina jest niepalność oraz lepsze usztywnienie ścian nośnych przynajmniej w porównaniu do konstrukcji drewnianych. Kolejnym - ekonomiczność z uwagi na łatwość przystosowania do przewidywanych obciążeń (stropy nad ostatnią kondygnacją, między piętrami, w domu jednorodzinnym, czy w magazynach).
Natomiast sporym mankamentem jest konieczność wykonywania płyt na pełnym deskowaniu podwieszonym do dolnych stopek belek stalowych. We współczesnych domach jednorodzinnych stropy Kleina opłaca się stosować nad ostatnią kondygnacją.
- Czy budowa domu w sezonie zimowym jest możliwa?
- Jak unikać powstawania mostków termicznych?
- Żelbetowe elementy prefabrykowane, które wpływają na izolacyjność termiczną i akustyczną przegrody budowlanej
- Poznaj zalety pustaków keramzytobetonowych Czamaninek AKU K5
Schemat otwierający: Schemat konstrukcji stropu Kleina
Zdaniem naszych Czytelników
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
05 Lis 2020, 07:34
6 godzin temu, Gość Slawomir RYSA Furmistrz napisał: Jak ktoś to w końcu poczyta że zrozumieniem to zrozumie co ma zalety co ma wady. Powiem tak wiem co to znaczy czyścić fugi wraz z ceglam w kształcie łuków na powierzchni prawie 40m2 dodatkowo impregnować i odbudować ...
Gość Slawomir RYSA Furmistrz
05 Lis 2020, 01:04
Jak ktoś to w końcu poczyta że zrozumieniem to zrozumie co ma zalety co ma wady. Powiem tak wiem co to znaczy czyścić fugi wraz z ceglam w kształcie łuków na powierzchni prawie 40m2 dodatkowo impregnować i odbudować fugę tak jak była na początku po prostu jeb... Z pie..... Na ...
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
25 Lip 2019, 06:35
Tego braku zalet chyba nikt nie brał pod uwagę budując z rozmachem w powojennej Polsce. Teraz są wariacje tego stropu i zamiast płyt z cegieł są różnego rodzaju wypełnienia między belkami.
zenek
06 Maj 2019, 22:29
12 godzin temu, Gość Andrzej napisał: No i gdzie te wady i zalety? No przecież napisano: Cyt: "Podstawowym atutem stropów Kleina jest niepalność oraz lepsze usztywnienie ścian nośnych przynajmniej w porównaniu do konstrukcji drewnianych. Kolejnym ...
Gość Andrzej
06 Maj 2019, 09:48
No i gdzie te wady i zalety???!!!???
Gość Wojciech Kocot
20 Mar 2018, 14:42
Osobiście nie widzę żadnej zalety. Drogi, skomplikowany w wykonaniu, kiepsko wiąże ściany. Każdy żelbetowy będzie lepszy i tańszy
Gość Mieciu
14 Maj 2015, 11:17
gdzie sa wady i zalety tego stropu bo musze to miec a teraz a jak nie to was znajde i was zniszcze