Akumulacja ciepła - silikatowy sposób na komfort termiczny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Akumulacja ciepła - silikatowy sposób na komfort termiczny

Ściany to bariery mające chronić wnętrze naszego domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed zimowym mrozem. Wykonane z silikatów mogą być dodatkowo czasowym "magazynem" ciepła i pomagać nam stabilizować temperaturę w pomieszczeniach. Akumulacja ciepła to sprytny sposób na zapobieganie wychładzaniu się wnętrz podczas chłodniejszych dni, czy nocnych spadków wskazań termometru.

Planując budowę rozważamy wiele aspektów związanych z ogrzewaniem domu, a zapewnienie przyszłym domownikom komfortu termicznego to jeden z naszych priorytetów. Zastanawiamy się nad doborem grzejników, rodzajem ogrzewania, szukamy rozwiązań pasywnych - niezależnie jednak od wybranych metod, powinniśmy przygotować się także na okresowe, dość znaczne wahania temperatury, związane chociażby z cyklem dobowym czy wietrzną pogodą. Z problemem tym będziemy musieli zmierzyć się zarówno w rozwiązaniach tradycyjnych - konieczność nocnego podkładania do pieca to zmora wielu polskich domów, jak również w nowoczesnym budownictwie pasywnym, w którym do ogrzewania wykorzystujemy np. energię słoneczną, której w nocy, gdy zapotrzebowanie na energię wzrasta, po prostu nie ma.

Sposobem na zimne noce i związane z tym czasowe niedogrzanie pomieszczeń może być akumulacja ciepła w ścianach. Wykonane z odpowiednich materiałów przegrody mogą pochłaniać ciepło w momencie, gdy panuje wyższa temperatura i oddawać je stopniowo do wnętrza, kiedy zaczyna ona spadać. Dzięki temu zyskamy ogromny "powerbank" który będzie nam dostarczał energii w momentach, kiedy będziemy jej najbardziej potrzebować, lub nie będziemy mogli jej dostarczyć.

Akumulacja ciepła zależna jest od ciepła właściwego użytego materiału - ten parametr w przypadku większości materiałów murowych jest podobny i waha się zazwyczaj w przedziale od 840 do 900 J/kg·°C. Drugim, decydującym czynnikiem jest gęstość materiału budowlanego - tutaj różnice są już znaczne. Porównując trzy najpopularniejsze materiały budowlane - beton komórkowy, czerwone pustaki ceramiczne oraz bloczki silikatowe, to te ostatnie będą się charakteryzowały największą gęstością. Przy tej samej grubości i w tych samych warunkach wartość akumulacji ciepła dla przegrody z silikatów będzie na przykład blisko dwukrotnie większa niż dla ściany z pustaków ceramicznych. Tym samym zmagazynuje o wiele więcej ciepła, które będzie oddawane np. nocą, albo podczas naszego wyjazdu zapobiegając mocnemu wychłodzeniu się pomieszczeń pod naszą nieobecność.

H+H Silikaty charakteryzują się wysoką zdolnością akumulacji ciepła
H+H Silikaty charakteryzują się wysoką zdolnością akumulacji ciepła, dzięki czemu są w stanie pomóc zniwelować wpływ znacznych różnic temperatury zewnętrznej i utrzymują w pomieszczeniach w miarę stałą temperaturę. (fot. H+H Polska)

H+H Silikaty charakteryzują się wysoką zdolnością akumulacji ciepła, dzięki czemu są w stanie pomóc zniwelować wpływ znacznych różnic temperatury zewnętrznej i utrzymują w pomieszczeniach w miarę stałą temperaturę, nawet przy czasowych przerwach w ogrzewaniu. Wykonana z nich ściana dzięki zakumulowanej energii jest też przyjemnie ciepła w dotyku.

Aby przegroda właściwie spełniała swoją funkcję akumulatora ciepła i oddawała ciepło jedynie do wnętrza, a nie na zewnątrz, niezbędne jest jej zaizolowanie od strony zewnętrznej warstwą styropianu, wełny skalnej lub innego materiału termoizolacyjnego. Zlokalizowanie warstwy izolacji po stronie wewnętrznej uniemożliwiałoby nagrzewanie się przegrody, jak również powodowałoby, że zgromadzona np. w wyniku działania promieni słonecznych energia oddawana byłaby na zewnątrz.

Warto też pamiętać, że do zmagazynowania ciepła w przegrodzie, najpierw musimy je do niej dostarczyć. Tym samym nagrzanie pomieszczenia zajmie nieco dłużej niż w przypadku ściany z materiałów o niższej zdolności akumulacji. Ściana z silikatów będzie więc dobrym rozwiązaniem dla wszystkich budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi, w których zależy nam na utrzymywaniu względnie stałej temperatury przez dłuższe okresy lub cały sezon grzewczy.

Ściany wykonane z bloczków H+H Silikaty w połączeniu z warstwą izolacyjną tworzą przegrody o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła i bez kłopotów zapobiegają uciekaniu energii na zewnątrz budynku. Zdolność do akumulacji ciepła H+H Silikatów dodatkowo pomoże nam zapewnić stabilną temperaturę w naszym domu niezależnie od zewnętrznych wahań pogody oraz podczas naszych czasowych nieobecności.

Porada H+H
Na zdjęciu otwierającym: Ściany wykonane z bloczków H+H Silikaty, w połączeniu z warstwą izolacyjną, tworzą przegrody o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła i bez kłopotów zapobiegają uciekaniu energii na zewnątrz budynku. (fot. H+H Polska)

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA