Jak obliczyć izolacyjność ściany?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak obliczyć izolacyjność ściany?

Izolacyjność termiczna, czyli ciepłochronność ściany jednowarstwowej, a więc jednorodnej, zależy od grubości ściany oraz przewodności cieplnej materiału użytego do jej zbudowania. Cechę tę określa współczynnik U, który oblicza się dzieląc współczynnik λ materiału ściany przez jej grubość d.

Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej?

Izolacyjność termiczna, czyli ciepłochronność ściany jednowarstwowej, a więc jednorodnej, zależy od grubości ściany oraz przewodności cieplnej materiału użytego do jej zbudowania. Cechę tę określa współczynnik U, który oblicza się dzieląc współczynnik λ materiału ściany przez jej grubość d:

U = λ / d

A oto przeciętne wartości współczynnika przewodności cieplnej λ materiałów na ściany jednorodne:

 • beton komórkowy - 0,10 W/(m•K),
 • ceramika poryzowana - 0,14 W/(m•K),
 • ceramika poryzowana z wkładkami z wełny mineralnej - 0,08 W/(m•K).

Ściany jednowarstwowe o ekonomicznie uzasadnionej grubości 40-50 cm z trudem uzyskują więc wymagany obecnymi przepisami współczynnik U do 0,23 W/(m2•K). Dlatego do ich budowy używa tylko najlżejszych odmian betonu komórkowego oraz pustaków ceramicznych z poprawiającymi izolacyjność wkładkami z wełny mineralnej.

Potrzeba odpowiednio bloczków z betonu komórkowego odmiany 400 o grubości 42 cm albo pustaków z wełną o grubości 38 cm. Nie jest uwzględniona izolacyjność cieplna tynku oraz opory przejmowania ciepła, które choć zmieniają wynik niewiele, to akurat w przypadku ścian jednowarstwowych mogą być istotne.

Przykład: Obliczamy jaką izolacyjność U ma ściana jednorodna grubości d = 42 cm (0,42 m) wykonana z betonu komórkowego o współczynniku λ = 0,10 W/(m•K).

0,10 W/(m•K) / 0,42 m = 0,238 W/(m²•K)

Jak obliczyć izolacyjność ściany dwu- i trójwarstwowej?

Należy zsumować opory cieplne poszczególnych warstw. Opór cieplny R to odwrotność współczynnika przenikalności U. Oblicza się go dzieląc grubości warstw materiałów przez współczynnik λ.

R = 1/U = (d/λ)

Obliczenie izolacyjności cieplnej ściany warstwowej z ociepleniem wymaga zatem znajomości współczynników przewodności wszystkich użytych w niej materiałów.

Do celów obliczeniowych przyjmuje się najczęściej następujące wartości λ:

 • ocieplenie ze styropianu lub wełny mineralnej - 0,04 W/(m•K), choć niektóre odmiany mogą mieć wartość λ o 10-15% niższą,
 • materiały konstrukcyjne:
  - beton komórkowy odmian o większej g- 0,15 W/(m•K),
  - ceramika poryzowana - 0,25 W/(m•K),
  - bloczki silikatowe 0,8 W/(m•K).

Największe znaczenie ma oczywiście rodzaj i grubość materiału ocieplającego.

Przykład: Obliczamy jaką izolacyjność U ma ściana dwuwarstwowa grubości d = 25 cm (0,25 m) wykonana z ceramiki poryzowanej, ocieplonej styropianem o grubości 15 cm (0,15 m).

Opór cieplny wyniesie:

R = d / λ (ściany) + d / λ (ocieplenia)
R = 0,25 m / 0,25 W/(m•K) + 0,15 m / 0,04 W/(m•K)= 1 + 3,75 (m²•K)/W

Współczynnik przenikania ciepła U wyniesie więc:

U = 1/R
U = 1 / 4,75 (m²•K)/W = 0,210 W/(m²•K) (pominęliśmy opory przejmowania ciepła i tynk).

Obliczenia dla ściany trójwarstwowej wykonuje się analogicznie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Grupa Silikaty 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Konrad

24 Sie 2020, 10:52

Chciałbym wybudować hybrydę na narastające upały. Jaki będzie współczynnik U dla ściany; 80 mm silikat i 420 mm beton komórkowy ?

time image

01 Lut 2020, 08:17

A czytać potrafisz? Przeczytaj artykuł od początku do końca. 1 godzinę temu, Gość Tomasz napisał: Skoro wzór to R=1/U to dlaczego na końcu obliczeń jest U=1/R To matematyka szkoły podstawowej

time image

Gość Tomasz

01 Lut 2020, 06:35

Coś tu nie daje mi spokoju. Skoro wzór to R=1/U to dlaczego na końcu obliczeń jest U=1/R Obliczany jest R czyli opór cieplny czy U współczynnik przenikania ciepła ? Wzór nie pasuje do obliczeń lub na odwrót ale coś ewidentnie jest nie tak.

Ten się nie myli, co nic nie robi Brakuje tu "pisma obrazkowego" czyli przebiegu krzywej temperatury przez poszczególne warstwy. Wtedy każdy z nas zda sobie sprawę z wpływu ocieplenia na pojawienie się "punktu rosy" i przyczyn przemarzania ścian. Mimo, że U dla ściany ocieplonej ...

Racja, dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi. Mój błąd przy przepisywaniu obliczeń. Poprawione.

time image

Gość Mateusz

10 Lis 2019, 08:26

Witam. Niestety w obliczeniach jest błąd co nie dało mi spokoju. U = 1/R U = 1 / 3,75 (m²•K)/W = 0,210 W/(m²•K) To było źle przepisane ponieważ po postawieniu do wzoru powinniśmy wpisać 4,75 A nie 3,75.

time image

Gość sturt

20 Wrz 2011, 19:08

szkoda, że autor nie dodał, że głównym powodem tych obliczeń jest znalezienie, czy punkt rosy znajduje się poza ścianą i izolacją czy wewnątrz. Czyli, czy mamy dobrze dobraną grubość izolacji czy nie. Formalnie nie trzeba znać wszystkich współczynników, tylko wykonać obliczenia ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!