Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2016-09-30 04:52:23
Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Otrzymałem propozycję ocieplenia ścian od środka przy użyciu bloczków z betonu komórkowego o wysokiej ciepłochronności. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające do poprawienia termoizolacji ścian zabytkowego domu i jak gruba powinna być izolacja?

Odpowiedź eksperta: Płytki termoizolacyjne z betonu komórkowego mają współczynnik lambda (λ) na poziomie 0,042 W/(m·K), czyli zbliżony do wartości uzyskiwanych przez tradycyjne materiały ociepleniowe (wełnę mineralną, styropian) i mogą je w pewnych zastosowaniach zastępować. Termoizolacyjne płytki znajdują zastosowanie głównie jako dodatkowa warstwa ociepleniowa przy budowie ścian zewnętrznych w miejscach o obniżonej ciepłochronności (wieńce stropowe, nadproża).

 

Przy ocieplaniu ścian od strony wewnętrznej istnieje jednak ryzyko kondensacji pary wodnej w grubości muru i takie zastosowanie powinno być poprzedzone analizą paroprzepuszczalności poszczególnych warstw ściennych dla konkretnej konstrukcji murowej, a w pomieszczeniach musi funkcjonować skuteczna wentylacja.

 

Grubość warstwy ociepleniowej ogranicza przede wszystkim akceptowalne zmniejszenie powierzchni pomieszczeń i w praktyce zawiera się w granicach 5–10 cm. Z tego względu takie ocieplenie od wewnątrz stosuje się przede wszystkim, gdy nie chcemy lub nie możemy ułożyć ocieplenia od zewnątrz – na elewacji.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Specjalne bloczki z bardzo lekkiego betonu komórkowego mają izolacyjność cieplną zbliżoną do styropianu i wełny mineralnej. Jednak zanim podejmiemy decyzje o wykonaniu ocieplenia od wewnątrz, powinniśmy zlecić wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych dla ścian przed i po ociepleniu. (fot. XELLA)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Andre

01 Sie 2018, 15:58

Ta masa aerogelowa to kolejny bełkot marketingowy. Wydajniej będzie powiesić rumuńskie dywany.

time image

Gość gosc55

03 Lis 2016, 11:04

najlepszym rozwiązaniem jest masa aerogelowa o grubości tylko 1mm a izolująca jak 10 cm styropianu

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny