Metoda ocieplania lekka mokra czy lekka sucha?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00
Metoda ocieplania lekka mokra czy lekka sucha?
Wady i zalety metody ocieplania budynków dwoma technologiami - "lekką mokrą" oraz "lekką sucha".

Ocieplenie metodą lekką mokrą

Ocieplenie metodą lekką mokrą polega na przyklejeniu do muru warstwy izolacji termicznej ze styropianu lub wełny mineralnej i pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym. Metoda nazywa się lekka, bo ciężar warstwy ocieplenia wraz z tynkiem wynosi zaledwie 10-30 kg/m2.

Ocieplanie metodą lekką mokrą

Natomiast mokra, ponieważ do rozrobienia zaprawy klejowej i tynku potrzebna jest woda. Istniała również metoda ciężka mokra, w której stosowało się stalową siatkę wzmacniającą (zamiast włókna szklanego) i tradycyjny, a więc ciężki tynk cementowo-wapienny o grubości 1,5-2,5 cm. Jednak obecnie metody tej już się nie stosuje.

ZALETY METODY LEKKIEJ MOKREJ:

 • uzyskanie niewielkiej grubości przegrody, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów termicznych (tynk, mur, izolacja termiczna, tynk cienkowarstwowy tworzą ścianę o łącznej grubości zaledwie 2+18+12+1=33 cm i współczynniku przenikania ciepła U=0,25-0,30 W/m2K); należy tu nadmienić, że dla wielu projektantów idealna ściana powinna mieć grubość kartki papieru (jak w tradycyjnych domach japońskich), ponieważ wtedy nie zabiera cennej powierzchni użytkowej;

   

 • wyeliminowanie mostków termicznych, dzięki rozdzieleniu funkcji w przegrodzie (warstwa nośna i izolacyjna); oczywiście pod warunkiem poprawnego wykonania i zastosowania materiałów odpowiedniej jakości;

   

 • dostępność i powszechność technologii.

WADY:

 • duża wrażliwość na błędy wykonawcze. Niedokładne ułożenie izolacji, zbyt małe zakłady siatki zbrojącej, czy tynkowanie ścian fragmentami, na dodatek w długich odstępach czasu to tylko część z nich.

   

  Jednak jest ich znacznie więcej, a zazwyczaj o tym, że błędy zostały popełnione inwestor przekonuje się dopiero po kilku latach, gdy tynk pęka i odstaje od izolacji. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że w tej metodzie wszelkie naprawy zwykle są skomplikowane i kosztowne;

   

 • można ją stosować tylko w ściśle określonych warunkach atmosferycznych - nie może padać deszcz, ani wiać silny wiatr, zakres optymalnej temperatury to 5-25°C, a duże nasłonecznienie praktycznie uniemożliwia wykonywanie robót.

Ocieplenie metodą lekką suchą

Ocieplenie metodą lekką suchą - sposób ocieplenia i wykończenia ścian budynku bez stosowania jakichkolwiek klejów, zapraw, czy innych materiałów zawierających wodę.

 

Tu wszystkie warstwy mocowane są mechanicznie przy użyciu gwoździ, śrub, plastikowych kołków lub zszywek. Metoda ta polega na ułożeniu izolacji termicznej na ścianach domu, pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego następnie mocowana jest prawie dowolna warstwa elewacyjna.

Ocieplenie metodą lekką suchą

Metoda ta może być także "deską ratunkową" dla wszystkich wykonawców i inwestorów, którzy nie zdążyli ocieplić budynku przed nadejściem zimy, a nie chcą wstrzymywać prac budowlanych. W metodzie lekkiej suchej warunki atmosferyczne nie są właściwie istotne. Roboty można bowiem prowadzić zarówno w lecie, jak i w zimie, a nawet etapami w dowolnie wybranym czasie (np. tylko w weekendy lub w czasie tzw. przerw technologicznych).

ZALETY METODY LEKKIEJ SUCHEJ:

 • prostota - kilka podstawowych narzędzi (młotek, wiertarka), trochę chęci i właściwie każdy może podjąć się tej pracy. Ważne jedynie, żeby wykazał się dużą starannością i dokładnością przy wykonywaniu kolejnych czynności;

   

 • uniwersalność - nadaje się do ocieplania wszystkich rodzajów ścian, zarówno nowo budowanych, jak i starych, już istniejących. Nieważne, czy będą z kamienia, cegły, betonu, czy drewna. Każda ściana po zamontowaniu kilkunastu centymetrów izolacji termicznej będzie spełniała obecnie obowiązujące wymagania;

   

 • łatwość naprawy poszczególnych elementów w przypadku uszkodzenia elewacji, zamoknięcia wełny, czy przerwania wiatroizolacji. Każdą warstwę, a nawet element można zdjąć, wymienić lub naprawić i ponownie zamontować.

WADY:

 • elewacja najczęściej wykonywana z sidingu winylowego. To dość tani i bardzo dobry materiał fasadowy, ale trochę obcy naszej kulturze i dlatego nie przez każdego akceptowany. Tym bardziej, że niemal zawsze stosowany jest tylko siding w kolorze białym (najtańszym).

   

  Niestety elewacja efektownie wygląda dopiero wtedy, gdy zostaną zastosowane elementy przynajmniej w dwóch lub trzech odpowiednio dobranych kolorach, a u nas to rzadkość.

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Uczeń

24 Wrz 2015, 13:48

Bardzo przydatne informacje i prosto napisane ;) dziękuje ;)

time image

Gość Artur Rybka

27 Maj 2015, 09:17

wady styropianu typu błędy przy wykonywaniu warstwy izolującej czy palność są eliminowane poprzez zatopienie styropianu w keramzytobetonie - takie zintegrowane pustaki

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny