Jak wymienić drewniany strop nad parterem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wymienić drewniany strop nad parterem?

Planuję remont starego domu i wymianę drewnianego stropu nad parterem. Dom ma wysokie poddasze, które chciałbym przeznaczyć na mieszkalne. Wykonawca proponuje nowy strop drewniany, ja wolałbym bardziej stabilną konstrukcję, np. żelbetową. Jak to zrobić?

aktualizacja: 2018-11-13 12:30:42

Odpowiedź eksperta: Jeżeli dom ma konstrukcję murowaną, a jedynie strop jest drewniany, to można go zastąpić zupełnie innym, z tym że najłatwiejszy do zrealizowania będzie wariant oparty na belkach stalowych. Jako element nośny wykorzystuje się belki dwuteowe, tzw. tregry o wysokości dobranej do przewidywanych obciążeń i rozpiętości (najczęściej 14-20 cm). Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie robót mokrych do minimum, łatwe wniesienie np. przez okno i ustawienie belek, brak podpór montażowych.

Belki, zgodnie z obliczeniami, rozlokowuje się co 90-150 cm, a pola między nimi wypełnia prefabrykowanymi płytami żelbetowymi WPS o ciężarze 40-60 kg. Zależnie od sposobu osadzenia zdemontowanych belek drewnianych, tregry wsuwa się w wypoziomowane gniazda murowe lub ustawia na wieńcu stropowym i omurowuje lub kotwi do podłoża. Płyty WPS tworzą równą powierzchnię sufitu, który można otynkować zaprawą cementowo-wapienną. Nie należy używać tynku gipsowego, bo spowoduje korozję stali.

Od strony podłogi do wyrównania poziomu wykorzystuje się lekkie kruszywo keramzytowe albo bloczki z betonu komórkowego. Na wypoziomowanej w ten sposób powierzchni wylewa się betonowy jastrych podłogowy bądź szykuje tzw. suchy podkład z płyt gipsowo-włóknowych.

Oczywiście, szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych musi opracować uprawniony projektant.

Schemat: Strop na belkach stalowych z wypełnieniem z prefabrykowanych płyt WPS.
Strop na belkach stalowych z wypełnieniem z prefabrykowanych płyt WPS.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny