Jak wymienić drewniany strop nad parterem?

Jak wymienić drewniany strop nad parterem?

Planuję remont starego domu i wymianę drewnianego stropu nad parterem. Dom ma wysokie poddasze, które chciałbym przeznaczyć na mieszkalne. Wykonawca proponuje nowy strop drewniany, ja wolałbym bardziej stabilną konstrukcję, np. żelbetową. Jak to zrobić?

Jeżeli dom ma konstrukcję murowaną, a jedynie strop jest drewniany, to można go zastąpić zupełnie innym, z tym że najłatwiejszy do zrealizowania będzie wariant oparty na belkach stalowych. Jako element nośny wykorzystuje się belki dwuteowe, tzw. tregry o wysokości dobranej do przewidywanych obciążeń i rozpiętości (najczęściej 14-20 cm). Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie robót mokrych do minimum, łatwe wniesienie np. przez okno i ustawienie belek, brak podpór montażowych.

Belki, zgodnie z obliczeniami, rozlokowuje się co 90-150 cm, a pola między nimi wypełnia prefabrykowanymi płytami żelbetowymi WPS o ciężarze 40-60 kg. Zależnie od sposobu osadzenia zdemontowanych belek drewnianych, tregry wsuwa się w wypoziomowane gniazda murowe lub ustawia na wieńcu stropowym i omurowuje lub kotwi do podłoża. Płyty WPS tworzą równą powierzchnię sufitu, który można otynkować zaprawą cementowo-wapienną. Nie należy używać tynku gipsowego, bo spowoduje korozję stali.

Od strony podłogi do wyrównania poziomu wykorzystuje się lekkie kruszywo keramzytowe albo bloczki z betonu komórkowego. Na wypoziomowanej w ten sposób powierzchni wylewa się betonowy jastrych podłogowy bądź szykuje tzw. suchy podkład z płyt gipsowo-włóknowych.

Oczywiście, szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych musi opracować uprawniony projektant.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Strop na belkach stalowych z wypełnieniem z prefabrykowanych płyt WPS.

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy możliwa jest wymiana drewnianego stropu na bardziej stabilną konstrukcję?

    Tak, możliwa jest wymiana drewnianego stropu na bardziej stabilną konstrukcję, np. na strop oparty na belkach stalowych.
  • Jakie belki są zalecane do konstrukcji nowego stropu?

    Zalecane są belki dwuteowe, tzw. tregry, o wysokości dobranej do przewidywanych obciążeń i rozpiętości, najczęściej 14-20 cm.
  • Jakie są zalety zastosowania belek stalowych?

    Zaletami zastosowania belek stalowych są: ograniczenie robót mokrych do minimum, łatwe wniesienie belek np. przez okno, brak potrzeby montażowych podpór oraz możliwość szybkiego ustawienia.
  • Jakie materiały wypełniające stosuje się między belkami stalowymi?

    Między belkami stalowymi stosuje się prefabrykowane płyty żelbetowe WPS o ciężarze 40-60 kg.
  • Jakie są wymagania dotyczące wykończenia sufitu po montażu stropu?

    Płyty WPS tworzą równą powierzchnię sufitu, który można otynkować zaprawą cementowo-wapienną. Nie należy używać tynku gipsowego, aby uniknąć korozji stali.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz