W jaki sposób kontrolować poziom i pion ścian?

W jaki sposób kontrolować poziom i pion ścian?

Do kontrolowania poziomu i pionu ścian przyda się poziomnica wodna. Krótkie odcinki muru można też sprawdzać poziomnicą laserową. Pionowość ścian na większych długościach kontroluje się przy użyciu pionu murarskiego. Poziomnica wodna, nazywana niekiedy szlauchwagą (zapożyczenie z niemieckiego), umożliwia dokładny pomiar poziomu nawet znacznie oddalonych punktów.

Warunki przeprowadzenia prawidłowego pomiaru: z wody wypełniającej elastyczny przewód należy wyeliminować pęcherzyki powietrza, trzeba też zabezpieczyć wąż przed zagięciami uniemożliwiającymi przepływ wody. Następnie do mierzonych punktów trzeba przyłożyć zbiorniczki z podziałką i otworzyć zaworki - obserwujemy poziom wody w zbiorniczkach.

Jeśli mierzone punkty są na jednakowym poziomie, to lustro wody będzie sięgać do tej samej wysokości podziałki. Gdy woda w zbiorniczku sięga wyżej, to znaczy, że przyłożony jest on do punktu poniżej wymaganego poziomu.

Różnica poziomów wynosi wtedy połowę różnicy wartości odczytanej na podziałce. Mniej dokładny, za to znacznie wygodniejszy, jest pomiar poziomnicą laserową. Wysyłany przez nią promień łapie się np. na miarce ustawionej w drugim punkcie. Przy jednakowych poziomach powinien on trafić na taką samą wysokość, jak odległość wylotu promienia z poziomnicy od punktu bazowego.

Pomiary poziomów wszystkich narożników przeprowadza się przed ułożeniem pierwszej warstwy muru oraz, przynajmniej dwukrotnie, na wysokości kondygnacji (w połowie wysokości i pod poziomem stropu). Normy dopuszczają tolerancję wymiarów do 5 cm na długości całego budynku i odchylenie od pionu - do 3 cm na pełnej wysokości domu.

Lasery samopoziomujące

Lasery samopoziomujące stosowane są podczas prac budowlanych, wykończeniowych, konstrukcyjnych, np. wylewania płyt betonowych, poziomowania podsypki pod drogi i parkingi, poziomowania narożników ścian.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Röben
FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie narzędzia są używane do kontrolowania poziomu i pionu ścian?

    Poziomnica wodna, poziomnica laserowa oraz pion murarski.
  • Do czego służy poziomnica wodna?

    Umożliwia dokładny pomiar poziomu nawet na znacznie oddalonych punktach, eliminując pęcherzyki powietrza i zagięcia w wężu.
  • Jak działa poziomnica wodna?

    Mierzone punkty przykłada się do zbiorniczków z podziałką; jeśli są na tym samym poziomie, lustro wody w zbiorniczkach osiąga taką samą wysokość.
  • Jakie są zalety i wady poziomnicy laserowej?

    Jest mniej dokładna, ale znacznie wygodniejsza w użyciu; promień lasera porównuje poziomy dwóch punktów.
  • Kiedy należy przeprowadzać pomiary poziomów w budynku?

    Przed ułożeniem pierwszej warstwy muru oraz co najmniej dwukrotnie na wysokości kondygnacji: w połowie wysokości i pod poziomem stropu.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość lukasz
22-09-2014 21:17
stare i proste sposoby sa najlepsze.szlaufwaga nie jest gorsza od niwelatora, ana wiekszej odległości na pewno lepsza.używałem jednej i drugiej poziomicy.
kasmar
03-10-2011 14:47
poziom to chyba łatwiej niwelatorem
Gość Jerzy Orłell
21-09-2011 14:36
No tak. Czym dalej tym gorzej. Przy końcu czasu woda będzie płynęła do góry i wogóle w różne strony: tylko nie na dół. Nie wiadomo też, czy światło (jak byś nie wiedział laser to też światło) będzie jeszcze świeciło? A może pokona już całą drogę i przestanie tak zapieprzać? ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz