Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?

Początek budowy, to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i odpowiednie prowadzenie prac, dzięki czemu unikniemy błędów, które mogą powodować problemy na późniejszych etapach wznoszenia budynku, a nawet w okresie jego użytkowania. Materiały budowlane H+H dzięki swojej wysokiej jakości oraz gamie produktów i rozwiązań uzupełniających pomogą nam w łatwy sposób już od pierwszej warstwy muru.

aktualizacja: 2021-02-09 09:01:01

Projektowanie i przygotowania do budowy domu to często długi i trudny proces. Nic więc dziwnego, że gdy możemy przystąpić do wznoszenia ścian, to chcielibyśmy jak najszybciej widzieć efekty. Warto jednak pamiętać, że pośpiech to często zły doradca, a błędy popełnione podczas układania pierwszej warstwy mogą mieć konsekwencje także w późniejszych etapach budowy. Na pierwszej warstwie opierają się wszystkie kolejne, skutecznie ograniczając możliwość późniejszych poprawek - jakość jej wykonania będzie więc miała kluczowe znaczenie.

Zanim przystąpimy do prac murarskich musimy jeszcze pamiętać o poziomej izolacji przeciwwilgociowej, która zabezpieczy ściany przed przenikaniem wilgoci.

Na odpowiednio zabezpieczonych fundamentach wytyczamy zgodnie z projektem osie przyszłych ścian i dokonujemy niwelacji podłoża. Różnica między najwyższym i najniższym punktem nie powinna przekraczać 3 cm. Jeśli jest większa niestety czeka nas jeszcze wykonanie wyrównującej nadlewki betonowej.

Pierwszą warstwę muru powinniśmy ułożyć na zaprawie cementowej o konsystencji zapobiegającej osiadaniu bloczków pod ich własnym ciężarem - nawet jeśli kolejne warstwy chcemy budować na cienką spoinę - tradycyjna zaprawa umożliwi nam wypełnienie ewentualnych obniżeń i ułożenie bloczków w idealnym poziomie.

Układanie ścian rozpoczynamy od najwyższego narożnika. W przypadku H+H Silikatów na zaprawie o grubości 1cm stawiamy bloczek połówkowy i dostawiamy do niego bloczek pełnowymiarowy. W swojej ofercie H+H posiada gotowe silikatowe bloczki połówkowe, dzięki czemu unikamy na budowie kłopotliwego i czasochłonnego docinania materiałów budowlanych. Zastosowanie bloczków połówkowych umożliwia też wygodne przewiązywanie w narożnikach zapewniając mijanie się pionowych spoin w kolejnych warstwach muru. W przypadku H+H Betonu komórkowego murowanie rozpoczyna się od ustawienia pojedynczych bloczków w narożnikach ścian, piórami zwróconymi na zewnątrz budynku. Takie ustawienie bloczków eliminuje powstawanie w narożnikach bruzd wymagających wypełnienia zaprawą naprawczą. Pióra można natomiast stosunkowo łatwo usunąć za pomocą szlifowania lub strugania.

Po ustabilizowaniu pierwszego narożnika ustawiamy kolejne, tak aby ich górna płaszczyzna była na dokładnie tej samej wysokości co narożnik pierwszy - warto tutaj skorzystać z niwelatora. Następnie, gdy wszystkie narożniki są już odpowiednio związane, za pomocą sznurka wyznaczamy linie, wzdłuż których będziemy układać kolejne elementy kontrolując ich ułożenie zarówno w pionie, jak i poziomie. Bloczki powinniśmy stawiać od góry dzięki czemu unikniemy przesuwania mokrej zaprawy i powstawania nierówności. Duże elementy H+H zarówno te z silikatów, jak i betonu komórkowego, występują także w wariancie ze specjalnymi pochwytami, które w znaczący sposób ułatwiają podnoszenie i układanie bloczków w odpowiedni sposób. Ewentualne korekty ułożenia bloczków dokonujemy za pomocą młotka gumowego, który chroni elementy murowe przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Dzięki zastosowaniu bloczków połówkowych H+H, bloczków z pochwytami oraz innych udogodnień wchodzących w skład systemów H+H zyskamy mnóstwo czasu, który będziemy mogli przeznaczyć, na zapewnienie większej dokładności prowadzonych prac oraz zmniejszyć koszty związane ze stratami materiałowymi. Także w dłuższej perspektywie przyniesie to nam wymierne korzyści. Równe ściany zapewniają optymalne przenoszenie obciążeń, zapobiegają powstawaniu spękań, czy powstawaniu mostków termicznych.

Materiały budowlane H+H wykonane są z precyzją do jednego milimetra, co przy odpowiednim wykonaniu pierwszej warstwy zapewnia najwyższą precyzję wykonania wznoszonych ścian bez konieczności wyrównywania kolejnych warstw.

Jeśli więc zaczynamy realizację naszych marzeń o domu, to warto sięgnąć po sprawdzone materiały i rozwiązania H+H już od pierwszej warstwy muru, dzięki czemu zyskamy gwarancję wyjątkowej jakości i unikniemy wielu problemów zarówno podczas budowy, jak i późniejszej eksploatacji budynku.

Ekspert firmy H+H

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje