Porady: Ściany i stropy
Jakie są zalety wznoszenia ścian jednowarstwowych?
Odpowiedź eksperta: Rozwój technologii nie omija budownictwa. Większość innowacyjnych rozwiązań dąży do maksymalnego uproszczenia - budowy, konstrukcji, montażu i użytkowania. Ale też wymaga jakości i precyzji. Ciepły jednowarstwowy mur można wybudować już od dawna, ale dzisiejsze rozwiązania wyprzedzają już wymagania.
Chcę ułożyć glazurę na ścianach pokrytych farbą olejną bez jej usuwania?
Odpowiedź eksperta: Do mocowania płytek ceramicznych na powierzchniach malowanych farbą olejną można zastosować kleje elastyczne (np. Atlas Plus, Ceresit CM 17, Kreisel Multilep E), jednak niektórzy producenci zalecają nacięcie siatki bruzd sięgających tynku, aby zwiększyć przyczepność zaprawy.
Czy strop typu VECTOR będzie lepszy od terivy i monolitu, który został wpisany w projekt?
Odpowiedź eksperta: Wymienione w pytaniu stropy - teriva i monolityczny - należą do technologii poprzedniej epoki. Dziś, w dobie powszechnego pośpiechu, rozwiązania tego rodzaju odchodzą powoli do przeszłości. Z rynku wypierają je innowacyjne stropy, które da się zamontować szybko, łatwo, a przy tym mają doskonałe parametry akustyczne i są przyjazne dla środowiska. Do takich rozwiązań należy również VECTOR.
Jak zapobiec powstawaniu wykwitów solnych na ścianach?
Odpowiedź eksperta: Najprostsza odpowiedź zawiera się w samym pytaniu i brzmi - nie można pozwolić na powstanie soli w ścianie. W niniejszym numerze czasopisma znajdziecie Państwo krótki artykuł opisujący przyczyny powstawania wykwitów, których może być kilka.
Jakie są zalety budowania z betonu komórkowego?
Odpowiedź eksperta: Budowanie z betonu komórkowego jest bardzo łatwe. Elementy z betonu komórkowego są lżejsze niż innego rodzaju materiały ścienne, a ich obróbka, czyli wszelkie docięcia, bruzdy, indywidualne kształty i formy ścian wykonuje się bardzo łatwo.
Na co zwrócić uwagę podczas stawiania ścian jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej?
Odpowiedź eksperta: Podstawą domu o wysokiej oszczędności energii są ciepłe ściany, które są gwarancją życia w budynku o zdrowym mikroklimacie. Taki komfort zapewniają pustaki z ceramiki poryzowanej, zwanej również ciepłą, które powstają z połączenia naturalnej gliny z dodatkiem mączki drzewnej i trocin. Wypalone trociny pozostawiają w strukturze cegły mikropory wypełnione powietrzem, które jest bardzo dobrym naturalnym izolatorem ciepła.
Chcemy zabudować antresolę. W jaki sposób najłatwiej przykryć otwór w stropie?
Chcemy zabudować antresolę, by urządzić tam sypialnię i oddzielić ją od reszty domu. Otwór w stropie nad salonem ma wymiary 3 × 4 m. Zastanawiamy się, w jaki sposób najłatwiej go przykryć, tworząc podłogę na górze.
Jak długo trwa budowa 100 m2 stropu?
Załóżmy, że nasza ekipa to czterech wprawnych robotników. Najdłużej będą wykonywać strop monolityczny - 2-3 dni. Trzeba zmontować deskowanie stropu, przygotować i ułożyć zbrojenie, a potem ułożyć i pielęgnować beton. Ze stropem gęstożebrowym powinni poradzić sobie również w ciągu 2-3 dni.
Pustka wentylacyjna w ścianie trójwarstwowej
Pustkę wentylacyjną pozostawia się jedynie w ścianie trójwarstwowej ocieplonej wełną mineralną. Umożliwia ona odparowanie wilgoci, która może wnikać w ocieplenie w wyniku kondensacji pary wodnej przenikającej z wnętrza domu lub na skutek przenikania wody przez ścianę elewacyjną.
Co jest istotne przy wyborze stropu?
Większość inwestorów na pierwszym miejscu wymieni koszty. To zrozumiałe podejście, choć wielu z nich we wstępnym kosztorysie odnotowuje tylko koszty samego stropu, zupełnie zapominając, że najważniejszy z ich punktu wiedzenia jest całkowity koszt wykonania stropu (a zatem koszt prefabrykatu, stali, betonu, szalunków, zapraw, transportu oraz robocizny). Finalnie często okazuje się, że rozwiązanie tanie na "papierze" jest w rzeczywistości najdroższe.
Jakie materiały polecane są do budowy ścian jednowarstwowych w domach energooszczędnych?
Odpowiedź eksperta: Budowa domu energooszczędnego wymaga zintegrowanego procesu projektowania, doboru materiałów i wykonawstwa. Podstawą domu zapewniającego oszczędności energii są ciepłe ściany, które nie tylko muszą spełniać restrykcyjne normy cieplne, ale również zapewnić komfort i bezpieczeństwo dla przyszłych użytkowników.
Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?
Obmurówka cokołu domu, wykonana z łupanych bloczków, jest już mocno zabrudzona i trzeba ją oczyścić. Oprócz zwykłych zanieczyszczeń na fragmentach elewacji pojawiły się mchy i glony trudne do oderwania od podłoża. Po oczyszczeniu chcieliśmy pomalować cokół. Jak to zrobić i czym go pokryć?
Czy można, w trakcie budowy domu, przestawić ściankę działową?
W niewykończonym domu muszę przestawić ściankę działową na piętrze o ok. 30 cm od zaprojektowanego wzmocnienia w stropie typu Teriva. Ścianka ma być z cegły silikatowej grubości 8 cm, więc ze względu na duży ciężar nie można postawić jej bezpośrednio na pustakach stropowych. Jak rozwiązać ten problem?
Jaką wysokość może mieć ścianka kolankowa?
Odpowiedź eksperta: Wysokość ścianki kolankowej zależy przede wszystkim od przeznaczenia poddasza, wpływa bowiem na wysokość pomieszczeń na poddaszu. Projektant musi też uwzględnić szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu i kąt nachylenia połaci dachowej.
Jaką grubość płyt OSB zastosować na drewnianym stropie?
Jaką grubość płyt OSB zastosować na stropie? Czy jedna płyta o grubości 22 mm wystarczy, a może zastosować podwójną warstwę płyt?
Domek holenderski przygotowany na zimę
W jaki sposób i na jaką głębokość wykonać obmurówkę domku holenderskiego usadowionego na bloczkach betonowych, aby nie zamarzały rury. Jakich użyć materiałów - gazobetonu czy bloczków betonowych?
W pokojach przebija przez farbę łączenie pustaków. Jak temu zaradzić?
W pokojach przebija przez farbę łączenie pustaków. Czym mogę zlikwidować te nieestetyczne linie, aby spoiny nie były widoczne po malowaniu?
Wyciszenie starego stropu belkowego
W ramach remontu domu, chciałbym wyciszyć stropy. Pomiędzy parterem i piętrem jest to strop na belkach stalowych. Na belkach spoczywają legary i deski, które niestety skrzypią. Natomiast strych ma strop belkowy drewniany. Te pomieszczenia są od czasu do czasu wykorzystywane, gdy musimy kogoś przenocować. Na tej kondygnacji nie chcielibyśmy zwiększać grubości stropu.
Jakie są zalety stropów gęstożebrowych?
Odpowiedź eksperta: Stropy gęstożebrowe są znane w Polsce od wielu lat i dość powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.
Czy wytrzymałość ścian zewnętrznych jest istotna?
Domy jednorodzinne to stosunkowo małe obiekty, a więc i występujące obciążenia są wielokrotnie mniejsze, niż w budynku wysokim na kilkanaście pięter.
Czy ściany zewnętrzne powinny być paroprzepuszczalne?
W powszechnym przekonaniu, ściany zewnętrzne powinny przepuszczać parę wodną, co ma zapewnić korzystny mikroklimat we wnętrzach. To jednak nieprawda.
Czy ściany zewnętrzne powinny być szczelne?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ściany i inne przegrody zewnętrzne powinny być wznoszone w sposób zapewniający ich jak najlepszą szczelność na przenikanie powietrza.
Jak układa się strop z belkami stalowymi?
W najbliższym czasie będę musiał wymienić drewniany strop nad parterem starego, przedwojennego domu i zdecydowałem się na ułożenie nowego z belkami stalowymi. Wiem, że obliczenia wytrzymałościowe powinien zrobić uprawniony projektant, ale nie bardzo się orientuję, jak praktycznie układa się takie stropy?
Czy ściany "oddychają"?
Nietrudno zauważyć, że wymóg jak najlepszej szczelności budynku jest sprzeczny z rozpowszechnionym przekonaniem o konieczności "oddychania" ścian.
Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwu- i trójwarstwowe?
Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe? Jaką grubość powinno mieć ocieplenie tych ścian?
Jak przygotować ściany dla rolet zewnętrznych?
Planuję zamontowanie w oknach rolet zewnętrznych. Jeszcze nie postawiłem ścian zewnętrznych i stąd moje pytanie: czy trzeba w jakiś sposób dostosować otwory okienne do zamontowania takich rolet?
Czym grozi zawilgocenie ścian zewnętrznych?
Odpowiedź eksperta: Sama obecność wody w przegrodach jest zjawiskiem naturalnym i nie jest niebezpieczna, o ile zawilgocenie nie przekracza pewnej granicy, albo wilgotne elementy nie są wystawione na działanie mrozu.
Jak uniknąć mostków cieplnych w cokole ściany?
Odpowiedź eksperta: W części cokołowej obiektów budowlanych mamy do czynienia ze zjawiskiem przerwania osłony izolacyjnej budynku na styku ściany zewnętrznej i betonowej płyty podłogowej lub stropu nad piwnicą. Wskutek tego w kierunku pionowym powstaje mostek cieplny. W zależności od typu budynku, do gruntu może uciekać od 5% (budynki wysokie) nawet do 15% ciepła (budynki parterowe).
Czy współczynnik przenikania ciepła pustaka ma znaczenie?
Zauważyłem, że pustaki MAX z różnych wytwórni dość znacznie różnią się podawanym przez producenta współczynnikiem przenikania ciepła. Z czego to może wynikać? Słyszałem, że jest na te pustaki stara i nowa norma, a różnią się ilością komór i grubością ścianek wewnętrznych. Poza tym, na ile współczynniki lambda i U podawane przez producenta odpowiadają rzeczywistym warunkom?
Czy warto stosować zaprawę klejową zamiast cementowo-wapiennej?
Na ile zastosowanie zwykłej zaprawy cementowo-wapiennej zamiast klejowej zmieni właściwości cieplne ściany z betonu komórkowego o gęstości 400 kg/m3, grubości 24 cm? Ściana i tak będzie ocieplona przynajmniej 12 cm styropianu, a z tego co się orientuję, wykonawcy niechętnie murują "na klej".
Czy można docinać pustaki ceramiczne do linii krokiew?
Czy można dociąć pustaki ceramiczne do uzupełnienia (do linii krokiew) ściany szczytowej? Mój wykonawca twierdzi, że to jest niewykonalne, że trzeba mieć piłę za 15 000 zł, aby dociąć Porotherm w poprzek. W zamian proponuje uzupełnienie "schodów" cegłą pełną.
Z czego składa się styropian?
Styropian jest materiałem izolacyjnym otrzymywanym przez spienienie polistyrenu. W procesie produkcyjnym powstają granulki wypełnione powietrzem, które następnie wtłaczane są do formy, gdzie następuje ich zestalenie w monolityczny blok.
Z czego ścianki działowe? - Bloczki gipsowe
Bloczki gipsowe produkowane są w dwóch odmianach - jako zwykłe i wodoodporne.
Czy jakimiś "domowymi" sposobami można, przynajmniej w przybliżeniu, określić jakość cegieł?
Kupiłem partię pełnej cegły ceramicznej, teoretycznie klasy 15. Jednak okazało się, że bardzo duża część z nich jest popękana - i nic dziwnego, bo pozostałe dają się łatwo przełamać w rękach. Jak udowodnić, że jakość cegieł jest nieodpowiednia? Jakie normy to regulują? A na przyszłość proszę o radę, czy jakimiś "domowymi" sposobami można, przynajmniej w przybliżeniu, określić jakość cegieł? Następnym razem chciałbym najpierw kupić po kilka sztuk od różnych dostawców i wybrać najlepsze.
Odpadły dolne części pustaka stropowego. Co robić?
Mam bardzo poważny problem z pustakami stropowymi. Na początku wszystko wydawało się w porządku, ale po ok. 8 miesiącach od ułożenia klika z nich po prostu spadło (nie było żadnych uderzeń, wstrząsów itp.). Spadły dolne części pustaka, a góra, która jest oparta na belkach wydaje się być w porządku, tak stwierdził też kierownik budowy. Czy da się to jakoś wzmocnić?
Jak powinno się poprawnie wykonać łuk w przejściu o szerokości 120 cm?
Chciałbym się dowiedzieć jak powinno się poprawnie wykonać łuk w przejściu o szerokości 120 cm. Ściana będzie murowana, nie chcę płyt gipsowych. Jak należy taki łuk zazbroić? Na co zwrócić uwagę?