Czy murowanie jest możliwe w temperaturze poniżej 0°C?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy murowanie jest możliwe w temperaturze poniżej 0°C?

Normalnymi warunkami do prowadzenia robót murarskich jest zakres temperatur od +5°C do 25°C. Ten przedział temperatury stwarza najlepsze warunki do wiązania zaprawy murarskiej.

W ogóle większość producentów podaje takie same wymagania, co do warunków stosowania swoich wyrobów na bazie cementu i gipsu, więc dotyczy to nie tylko robót murarskich, ale również robót tynkarskich, ociepleniowych i innych. To również najlepsze warunki dla wykonawców, którzy w tym przedziale temperatur mają najlepszy komfort pracy, również ze względu na bezpieczeństwo.

Niemniej jednak intencją inwestorów ale również i wykonawców, by nie było przestojów na budowie jest to, by prowadzić roboty budowlane w warunkach obniżonych temperatur. To jest sytuacja, w której uwagi kierownika budowy nie przekonują ani jedną, ani drugą stronę, by jednak roboty zostały wstrzymane. Wówczas pomiędzy inwestorem a wykonawcą zawiązuje się poza kierownikiem "pakt" o wykonywaniu robót na własną odpowiedzialność.

Murowanie w warunkach poniżej 0°C (i nie tylko murowanie) skutkuje tym, że proces wiązania zaprawy murarskiej zostaje przerwany. Woda w świeżej zaprawie zamarza, więc mamy już przyczynę przerwania wiązania zaprawy. To co wykonawca chciał wykonać solidnie jest w zasadzie do wykonania od nowa. Dlatego producenci starają się pomóc w takich sytuacjach i przygotowują produkty do stosowania w warunkach obniżonych temperatur. Z tym, że dotyczy to jedynie warunków łagodnej zimy, gdy temperatura spada do około 0 stopni. Jak temperatura spada poniżej, to praw fizyki się jednak nie oszuka.

Do murowania w łagodnych warunkach zimowych, w temperaturach bliskich, ale nie niższych od 0 °C przeznaczona jest zaprawa murarska do cienkich spoin do betonu komórkowego SOLBET - zimowa 0.7. Zaprawa przeznaczona jest do wznoszenia murów na cienką spoinę - bloczków z betonu komórkowego. Można nią murować również cegły, pustaki oraz inne elementy murowe ceramiczne i betonowe. Zaprawa jest mrozo- i wodoodporna. Zapobiega powstawaniu mostków termicznych w miejscu spoin między elementami murowanymi.

Zastosowanie tej specjalistycznej zaprawy jednak wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami i ze spełnieniem pewnych istotnych wymagań. Dotyczy to:

  • temperatury składowania bloczków (by elementy murowe nie były przemarznięte i oszronione),
  • temperatury powierzchni wmurowywanych bloczków,
  • temperatury i sposobu przygotowania zaprawy murarskiej,
  • temperatury i warunków występujących podczas murowania,
  • temperatury i warunków występujących podczas wiązania zaprawy,
  • kontroli wykonanych prac w następnym dniu,
  • monitoringu warunków pogodowych w trakcie murowania i w trakcie wiązania zaprawy,
  • jeśli to możliwe, to zaleca się również zastosowanie różnego rodzaju osłon i kurtyn podtrzymujących temperaturę otoczenia wokół miejsca murowania. Istotne jest utrzymanie temperatury w trakcie murowania oraz w ciągu pierwszych 24 godzin, gdy zaprawa wiąże.

Z powyższego wynika, że murowanie w warunkach obniżonych temperatur powinno być wykonywane przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Należy oceniać realne możliwość powodzenia robót i możliwości "dojścia" konstrukcji do zamierzonych parametrów technicznych.

Z pewnością, przydatne jest zastosowanie odpowiedniego wyrobu - zaprawy zimowej. Trzeba być jednak świadomym, że jej możliwości są mimo wszystko ograniczone, nawet pomimo tego, że jest dopuszczona do zastosowania w warunkach, gdy inne zaprawy już nie mogą być stosowane.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem by było, gdyby roboty murowe były prowadzone w normalnych warunkach, jednak praktyka pokazuje, że nie jest to chyba możliwe.

Tomasz Rybarczyk
Ekspert Solbet

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny