Czy murowanie jest możliwe w temperaturze poniżej 0°C?

Czy murowanie jest możliwe w temperaturze poniżej 0°C?

Normalnymi warunkami do prowadzenia robót murarskich jest zakres temperatur od +5°C do 25°C. Ten przedział temperatury stwarza najlepsze warunki do wiązania zaprawy murarskiej.

W ogóle większość producentów podaje takie same wymagania, co do warunków stosowania swoich wyrobów na bazie cementu i gipsu, więc dotyczy to nie tylko robót murarskich, ale również robót tynkarskich, ociepleniowych i innych. To również najlepsze warunki dla wykonawców, którzy w tym przedziale temperatur mają najlepszy komfort pracy, również ze względu na bezpieczeństwo.

Niemniej jednak intencją inwestorów ale również i wykonawców, by nie było przestojów na budowie jest to, by prowadzić roboty budowlane w warunkach obniżonych temperatur. To jest sytuacja, w której uwagi kierownika budowy nie przekonują ani jedną, ani drugą stronę, by jednak roboty zostały wstrzymane. Wówczas pomiędzy inwestorem a wykonawcą zawiązuje się poza kierownikiem "pakt" o wykonywaniu robót na własną odpowiedzialność.

Murowanie w warunkach poniżej 0°C (i nie tylko murowanie) skutkuje tym, że proces wiązania zaprawy murarskiej zostaje przerwany. Woda w świeżej zaprawie zamarza, więc mamy już przyczynę przerwania wiązania zaprawy. To co wykonawca chciał wykonać solidnie jest w zasadzie do wykonania od nowa. Dlatego producenci starają się pomóc w takich sytuacjach i przygotowują produkty do stosowania w warunkach obniżonych temperatur. Z tym, że dotyczy to jedynie warunków łagodnej zimy, gdy temperatura spada do około 0°C. Jak temperatura spada poniżej, to praw fizyki się jednak nie oszuka.

Do murowania w łagodnych warunkach zimowych, w temperaturach bliskich, ale nie niższych od 0 °C przeznaczona jest zaprawa murarska do cienkich spoin do betonu komórkowego SOLBET - zimowa 0.7. Zaprawa przeznaczona jest do wznoszenia murów na cienką spoinę - bloczków z betonu komórkowego. Można nią murować również cegły, pustaki oraz inne elementy murowe ceramiczne i betonowe. Zaprawa jest mrozo- i wodoodporna. Zapobiega powstawaniu mostków termicznych w miejscu spoin między elementami murowanymi.

Zastosowanie tej specjalistycznej zaprawy jednak wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami i ze spełnieniem pewnych istotnych wymagań. Dotyczy to:

  • temperatury składowania bloczków (by elementy murowe nie były przemarznięte i oszronione),
  • temperatury powierzchni wmurowywanych bloczków,
  • temperatury i sposobu przygotowania zaprawy murarskiej,
  • temperatury i warunków występujących podczas murowania,
  • temperatury i warunków występujących podczas wiązania zaprawy,
  • kontroli wykonanych prac w następnym dniu,
  • monitoringu warunków pogodowych w trakcie murowania i w trakcie wiązania zaprawy,
  • jeśli to możliwe, to zaleca się również zastosowanie różnego rodzaju osłon i kurtyn podtrzymujących temperaturę otoczenia wokół miejsca murowania. Istotne jest utrzymanie temperatury w trakcie murowania oraz w ciągu pierwszych 24 godzin, gdy zaprawa wiąże.

Z powyższego wynika, że murowanie w warunkach obniżonych temperatur powinno być wykonywane przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Należy oceniać realne możliwość powodzenia robót i możliwości "dojścia" konstrukcji do zamierzonych parametrów technicznych.

Z pewnością, przydatne jest zastosowanie odpowiedniego wyrobu - zaprawy zimowej. Trzeba być jednak świadomym, że jej możliwości są mimo wszystko ograniczone, nawet pomimo tego, że jest dopuszczona do zastosowania w warunkach, gdy inne zaprawy już nie mogą być stosowane.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem by było, gdyby roboty murowe były prowadzone w normalnych warunkach, jednak praktyka pokazuje, że nie jest to chyba możliwe.

Tomasz Rybarczyk
Ekspert Solbet

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz