Jakie są przerwy technologiczne na budowie i ile trwają? Musisz je uwzględnić w planowaniu budowy!

Jakie są przerwy technologiczne na budowie i ile trwają? Musisz je uwzględnić w planowaniu budowy!

Przerwy technologiczne na budowie są tak samo ważne, jak prawidłowe wykonanie poszczególnych elementów. Dlatego warto wiedzieć i uwzględnić to w harmonogramie, kiedy musimy wstrzymać kolejne etapy budowy i na jak długo.

Jak wynika z raportów średni czas budowy domu z Polsce wynosi około 3 lat. O wiele dłużej trwa wykończenie poszczególnych pomieszczeń. Tempo budowy zależy od tego jaką metodą budujemy, z czego i jakie mamy zasoby finansowe. Jeśli zatrudnimy generalnego wykonawcę budowa przebiegnie sprawniej niż wynajmując kilka ekip do poszczególnych etapów inwestycji. Kierownicy budowy przekonują, że najkorzystniej jest postawić dom w dwa sezony, przynajmniej do stanu surowego zamkniętego. Dlatego warto trzymać się projektu i budować zgodnie z harmonogramem. Wszelkie odstępstwa od projektu nie tylko wydłużają czas realizacji inwestycji, ale podnoszą też koszty budowy.

Ile trwa budowa domu?

Budowa domu w technologii murowej jest najpopularniejsza w Polsce, choć trwa najdłużej w porównaniu np. z domami prefabrykowanymi. Na poszczególne etapy budowy trzeba przewidzieć średnio:

  • I etap stan zero - około 1 miesiąca (prace ziemne, fundamenty, podłoga na gruncie)
  • II etap stan surowy otwarty - około 4 miesiące (ściany nośne, stropy, kominy, schody, więźba)
  • III etap stan surowy zamknięty - około 1 miesiąca (stolarka, pokrycie dachowe, ścianki działowe)
  • IV etap wykończenie - około 4 miesięcy (instalacje, tynki, wylewki, podłogi, ocieplenie poddasza, elewacja)

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pewnych etapów nie da się przyspieszyć i nie warto! Podczas prac wymagane są przestoje, czyli tak zwane przerwy technologiczne. Wykonane elementy muszą osiągnąć odpowiednią wytrzymałość i wyschnąć, zanim będzie można przejść do kolejnego etapu budowy. Przestrzeganie przerw technologicznych jest bardzo ważne, bo naprawa elementów konstrukcyjnych z powodu szybkiego tempa będzie bardzo trudna i droga.

Jakie są najważniejsze przerwy technologicznie na budowie?

Odczekanie czasu związanego z wykonaniem poszczególnych robót na budowie jest bardzo ważne. Trzeba je uwzględnić planując pracę. Poznaj wymagane przerwy technologiczne.

  • Ławy fundamentowe - 2-3 dni przerwy na pielęgnację betonu po wykonaniu ław fundamentowych. Dopiero po tym czasie można stawiać ściany z bloczków betonowych.
  • Wieńce - 14 dni trzeba odczekać na układanie więźby po zabetonowaniu wieńców.
  • Ściany zewnętrzne - 2 miesiące muszą schnąć ściany murowane na makro, czyli na tradycyjną zaprawę murarską przed układaniem ocieplenia. Ta przerwa technologiczna zależy też od pogody i pory roku.
  • Ścianki działowe na stropie - 2 dni pielęgnacja stropu po zalaniu. Strop można rozszalować dopiero po upływie od około 14 do 28 dni od jego wykonania, kiedy osiągnie 70% wytrzymałości.
  • Wiązanie i schnięcie tynków - 1-2 tygodnie.

Jakie są konieczne przerwy technologiczne podczas wykańczania domu?

Określonych przerw technologicznych wymagają też poszczególne prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Przykładowo:

  • Podkład betonowy (szlichta)2 miesiące przerwy technologicznej przed ułożeniem podłogi, wilgotność betonu nie większa niż 3%.
  • Wylewki samopoziomujące - przerwa technologiczna 3-4 tygodnie na schnięcie wylewki przed ułożeniem podłogi.
  • Odparowanie wilgoci po otynkowanie ścian wewnętrznych - 2 miesiące.
  • Płytki ceramiczne - układanie po 3 miesiącach od wykonania betonowego podkładu.
  • Ściany działowe - 1 dzień przerwy technologicznej po wykonaniu jednej trzeciej ściany - to czas na związanie zaprawy (czyli nie stawiamy ich od razu całych). 
Przerwy technologiczne na budowie domu - jakie i dlaczego?

W czasie przerw technologicznych można wykonywać inne prace, które nie dotyczą wysychającego elementu budynku, choć bywa to trudne. Dlatego ekipy budowlane często prowadzą kilka budów jednocześnie, by w czasie przerwy technologicznej przenieść się na inną budowę. Pamiętaj, że szybkie tempo budowy nie może odbywać się kosztem jakości wykonywanych prac. Przestrzeganie przerw technologicznych jest konieczne, by budowa domu była wykonana zgodnie ze sztuką.

Budowa domu jednorodzinnego zazwyczaj też jest przerywana na zimę. Można zostawić budynek w stanie surowym otwartym, po zrobieniu fundamentów, ścian, stropu i więźby dachowej. Ale ważne jest zabezpieczenie przed niską temperaturą i śniegiem.

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz