Oszczędnościowe ławy fundamentowe - co to takiego?

Oszczędnościowe ławy fundamentowe - co to takiego?

Nieprawdą jest, że każdy budynek musi być posadowiony poniżej granicy przemarzania gruntu. Warunek ten dotyczy ław fundamentowych (ale już nie płyt fundamentowych) wykonywanych w gruntach wysadzinowych, czyli zawierających więcej niż 10% ziaren o średnicy do 0,02 mm.

Po prostu grunty te zwiększają swoją objętość po zamarznięciu zawartej w nich wody, co stanowi realne zagrożenie dla konstrukcji budynku. Wystarczy zatem wykonanie badań gruntowych, żeby można było dużo zaoszczędzić na robotach stanu zero.

Fundamenty w domach jednorodzinnych można bowiem wykonać znacznie taniej i to bez uszczerbku dla ich nośności. Przede wszystkim budynek można posadowić zaledwie 0,5 m poniżej poziomu terenu (a nie 0,8-1,4 m). Po usunięciu warstwy humusu, zwykle grubości 15-25 cm, wykonuje się płytkie wykopy o szerokości i wysokości ław fundamentowych (23-35/40-60 cm).

Następnie zabezpiecza krawędź wykopów wypoziomowanymi deskami i układa rozcięty rękaw z folii budowlanej. Dzięki temu mieszanka betonowa nie zostanie zanieczyszczona gruntem i będą spełnione warunki dla właściwego wiązania betonu (woda zarobowa nie wsiąknie w grunt). Następnie trzeba jeszcze ułożyć zbrojenie i zabetonować je.

Oszczędnościowa ława fundamentowa - schemat wykonania
Oszczędnościowa ława fundamentowa - schemat wykonania

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Karol
14-08-2016 10:48
Również mam w ten sposób wylane fundamenty, beton z gruchy,natomiast głębokość 1 metr. Grunt piaszczysto gliniasty,okresowo wysoki poziom wód co było powodem tego rozwiązania.
Gość Jaro
17-05-2013 11:31
Ja mam taką łąwę.Teren piaszczysty ale bardzo mokry.Teren jest delikatnie pochyły.Zjeliśmy tyle ziemi aby woda nie wyszła na wierzch. W najgłębszym miejscu chyba z 50 cm. Później łopatami pogłębiliśmy aż do wody i włożyliśmy szalunki z desek. Folii nie kładłem. Zamiast ...
Barbossa
26-11-2011 21:47
bzdury sadziszniewielu urzędników ma uprawnienia, które pozwoliłyby im do kwestionowania PT
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz