Ocieplenie poddasza wełną mineralną lub pianą PUR

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ocieplenie poddasza wełną mineralną lub pianą PUR

Domy budowane przez Polaków mają przeważnie skośny dach. Pod nim znajduje się użytkowe poddasze - sypialnia, pokoje dzieci, łazienka. O komforcie termicznym tych wnętrz przesądza prawidłowe ocieplenie połaci, które izoluje się najczęściej wełną mineralną. Ostatnio także pianą PUR, nanoszoną natryskowo.

Choć dachy płaskie są coraz modniejsze, statystki od lat pozostają niezmienne - większość inwestorów wybiera te spadziste. We współczesnym domu, w miejscu które kiedyś zajmował strych, planuje się użytkowe poddasze, a na nim sypialnie, pokoje dzieci, łazienki. Żeby dało się z nich wygodnie korzystać, muszą mieć wystarczającą wysokość (przynajmniej 2,2 m) i gwarantować komfort cieplny.

Na nieprawidłowo zaizolowanym poddaszu w czasie upałów będzie gorąco jak w piekarniku, zimą z kolei zbyt zimno, i to mimo niemałych wydatków na ogrzewanie. W niedogrzanych pomieszczeniach może pojawić się wilgoć i pleśń, a u domowników - w wyniku przebywania w zagrzybionych wnętrzach - problemy zdrowotne.

Izolację cieplną układa się zwykle między i pod krokwiami. Powszechnie stosuje się produkty z wełny mineralnej, która dobrze wypełnia przestrzeń między belkami. Ostatnio popularność zyskuje ocieplenie z pianki poliuretanowej, aplikowanej natryskowo. To rozwiązanie droższe, ale mające kilka niezaprzeczalnych zalet. Piana PUR występuje także w postaci płyt mocowanych na zewnątrz dachu, nakrokwiowo.

OCIEPLENIE PODDASZA WEŁNĄ MINERALNĄ

Do ocieplania połaci stosuje się produkty z wełny mineralnej z włókna skalnego lub szklanego. Ten materiał wyjątkowo dobrze nadaje się do tego celu. Wełna jest bowiem niepalna i dość lekka. Ma dobrą izolacyjność cieplną i zdolność do przepuszczania pary wodnej. Skutecznie izoluje akustycznie, jest sprężysta.

Skalną wytwarza się z bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Także z pochodzących z recyklingu brykietów mineralnych. Materiał jest topiony w wysokiej temperaturze (1400°C w przypadku bazaltu), następnie rozwłókniany. Do włókien, jako lepiszcze, dodaje się specjalne żywice i formuje z nich gotowe produkty - płyty, maty itd. Te poddaje się jeszcze procesowi hydrofobizacji, dzięki czemu słabiej chłoną wodę.

Wełna szklana powstaje w podobny sposób, ale wytwarza się ją z piasku kwarcowego i ze stłuczki szklanej z recyklingu, czasami z dodatkiem materiału skalnego.

Oba rodzaje mają prawie identyczną paroprzepuszczalność i nasiąkliwość. Wełna szklana może mieć nieco lepszą izolacyjność cieplną - jej współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi nawet 0,030 W/(m·K), wełny skalnej 0,034. Żeby osiągnąć lepszą wartość tego parametru wełna skalna musi mieć większą gęstość. Jest jednak odporniejsza na ogień i na ściskanie. Szklana jest z kolei lżejsza i bardziej sprężysta (można ją ścisnąć tak, że zajmuje nawet 7 razy mniej miejsca, niż wełna skalna).

Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła U dachu nie może być wyższy niż 0,18 W/(m2·K), a od początku roku 2021 - 0,15. Aby to uzyskać, termoizolacja z wełny powinna mieć powyżej 20 cm grubości. Ponieważ tyle nie mieści się między krokwiami (i żeby uniknąć mostków cieplnych), układa się ją w dwóch warstwach - pierwszą pomiędzy nimi i drugą, prostopadle poniżej.

OCIEPLENIE PODDASZA - WAŻNE SZCZEGÓŁY

Sposób ułożenia wełny pod połacią zależy od tego, czy do wstępnego krycia dachu użyto folii wysokoparoprzepuszczalnej (membrany) czy papy albo folii niskoparoprzepuszczalnej. Jeżeli na dachu mamy membranę, ocieplenie można układać na styk z nią. Nie należy go jednak do niej dopychać. Po pierwsze, żeby nie utrudnić swobodnej cyrkulacji powietrza, i po drugie, aby rozgrzane w czasie upałów pokrycie nie uszkodziło stykającej się z nim folii.

Jeśli podkładem jest folia niskoparoprzepuszczalna albo papa, niezbędne jest pozostawienie 3-4 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną i folią bądź poszyciem z desek. Tworzy się ją, rozciągając między krokwiami cienki ocynkowany drucik, żyłkę, albo mocny sznurek. Dzięki szczelinie powietrze krąży między okapem a kalenicą i osusza konstrukcję dachu. W przeciwnym razie para wodna z pomieszczeń skropli się na wewnętrznej stronie folii lub deskowania, co doprowadzi do pogorszenia właściwości izolacyjnych ocieplenia, z czasem zaś do konieczności jego wymiany.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Rozciągnięcie sznurka ułatwia utworzenie szczeliny wentylacyjnej, koniecznej między ociepleniem z wełny i pełnym deskowaniem
Rozciągnięcie sznurka ułatwia utworzenie szczeliny wentylacyjnej, koniecznej między ociepleniem z wełny i pełnym deskowaniem. (fot. Rockwool)

Równie istotnie jest zachowanie ciągłości izolacji. Ocieplenie należy uformować tak, żeby nie było w nim przerw, np. na wysokości murłaty. W zależności od wysokości poddasza, wełnę układa się albo na całych połaciach dachu, albo na ich fragmencie i podsufitce opartej na jętkach. Zawsze jednak musi być ciągłe.

OCIEPLENIE PODDASZA PIANĄ PUR

Ocieplanie poddasza nanoszoną natryskowo pianką poliuretanową (PUR) to rozwiązanie dość nowe, bo stosowane dopiero od kilku lat. Piankę cechuje świetna przyczepność do różnych materiałów budowlanych - drewna, betonu, metalu, płyt g-k.

Wytwarza się ją na budowie i aplikuje za pomocą agregatu. Nie zrobimy tego samemu - trzeba zatrudnić fachowców, dysponujących sprzętem do natrysku, do prac zakłada się też strój ochronny, kask i maskę. Robota idzie bardzo szybko - na zaizolowanie całego poddasza wystarczy kilka-kilkanaście godzin, przy układaniu wełny czas pracy liczy się podobnie, ale w dniach.

Na rynku występują dwa rodzaje piany PUR układanej natryskowo: otwarto- i zamkniętokomórkowa. Na poddaszach stosuje się zwykle tę pierwszą. Ma dobrą izolacyjność termiczną (λ 0,036-0,040 W/(m·K)), jest bardzo lekka (do 10 kg/m3) i paroprzepuszczalna. Od strony wnętrza budynku zaleca się ułożenie na niej paroizolacji. Ta zamkniętokomórkowa jest cięższa i lepiej izoluje termicznie (λ nawet 0,023). Nie jest paroprzepuszczalna, lecz cechuje ją wysoka odporność na wodę. Po wyschnięciu jest sztywna - bardziej narażona na konsekwencje rozmaitych naprężeń.

Pianka PUR nie obciąża istotnie konstrukcji dachu. Jest rozprężna, więc wciska się we wszelkie zakamarki i dokładnie wypełnia przestrzeń, w której jest układana. To izolacja bezspoinowa - jej nałożenie eliminuje ryzyko powstania mostków cieplnych. Jest też odporna na działanie pleśni, ale w porównaniu z wełną mineralną ma gorsze właściwości ogniochronne.

Ocieplanie połaci pianą PUR nanoszoną natryskowo
Ocieplanie połaci pianą PUR nanoszoną natryskowo. (fot. PCC-Prodex (Crossin))

OCIEPLENIE PODDASZA - KOSZTY

Koszt ułożenia 1 m2 ocieplenia z wełny mineralnej o grubości 20 cm to przynajmniej 50-70 zł, w tym 30 zł robocizna. Wykonawcy często podają cenę za wykonanie zabudowy "na gotowo" (ułożenie wełny w dwóch warstwach, folii, montaż stelaża i płyt g-k, szpachlowanie, szlifowanie), wtedy koszt ich pracy wynosi 60-90 zł/m2.

Za ułożenie na poddaszu pianki PUR o grubości 20 cm także zapłacimy około 70 zł/m2 (piana otwartokomórkowa). Piana zamkniętokomórkowa jest dużo droższa. Do ceny wykończenia poddasza "na gotowo", tak jak przy wełnie, trzeba jeszcze doliczyć montaż płyt g-k. Wszystkie ceny netto.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Isover

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość gosc44

24 Lis 2016, 12:34

Ja polecam izolację masą aerogelową o grubości jedynie 1 mm

time image

04 Wrz 2009, 08:45

Artykul fajny, ale tylko dla laikow.Najwiekszy "wielblad" tego artykulu to "folia powinna być wysokoparoprzepuszczalna orientacyjnie powyżej 3000 g/m2 na dobę i nie ma większego znaczenia jakiej firmy - może być tania, bo nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne".Takie rzeczy ...

time image

Gość dobre_folie

23 Lip 2009, 18:31

wybór dobrej folii na dach jest podstawową sprawą przy zabudowie poddasza - lektur na ten temat nie brakuje - brakuje tylko fachowców w marketach. Sam miałem do czynienia z takimi co mi doradzili tandetny materiał i przykre zjawiska jak skraplanie się pary wodnej .. grzyb w konsekwencji. ...

time image

16 Sty 2009, 13:21

Folia paroprzepuszczalna pełni potrójną rolę – umożliwia odparowanie wilgoci przenikającej przez ocieplenie, chroni wełnę prze zawilgoceniem w przypadku wystąpienia przecieków, kondensacji pary wodnej pod pokryciem oraz zapobiega wydmuchiwaniu ocieplenia. Jak widać sama pustka ...

time image

Gość colombo

15 Sty 2009, 20:02

widzę odpowiedzi od ludzi zorientowanych w temacie ,więc i ja zapytam czy konieczna jest folia paro przepuszczalna w dachu o nachyleniu 30 st krytego płytą osb gr,22 mm i papą a docelowo gontem bitumicznym ,czy nie wystarczy pusta przestrzeń pomiędzy płytą a 2 warstwami wełny mineralnej ...

time image

08 Sty 2009, 06:10

Witam,Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.PozdrawiamKamil

time image

07 Sty 2009, 08:29

W uzupełnieniu:- folia powinna być wysokoparoprzepuszczalna orientacyjnie powyżej 3000 g/m2 na dobę i nie ma większego znaczenia jakiej firmy - może być tania, bo nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne- izolacje na jętce lepiej pogrubić do 20 - 25 cm podwyższając krokwie ...

time image

06 Sty 2009, 14:08

Witam,Podsumowując:- folia paroprzepuszczalna w celu osłony wełny przed skroploną wilgocią lub nieszczelnościami papy) - jaką zastosować?(równowaga między ceną a jakością),mogę prosićo jakieś propozycje?- odcięcie szczytowej częsci poddasza wełną między jętkami (czy 15cm ...

time image

06 Sty 2009, 07:59

Folia paroprzepuszczalna utrzymuje dystans ocieplenia od deskowania, a jednocześnie chroni przed zawilgoceniem wełny w razie przecieków, kondensacji pary wodnej pod poszyciem. Oczywiście szczytową cześć poddasza można "odciąć" sufitem i na nim ułożyć ocieplenie. Wykonanie otworów ...

time image

05 Sty 2009, 12:44

Witam,Dziękuję za odpowieź, ale korzystając z wiedzy fachowców chciałbym jeszcze wyjaśnić kilka problemów; - sprawa przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy odeskowaniem a wełną mineralną jest jasna - czy zanim ułożę wełnę koniecznie muszę zastosować dodatkowo folię paroprzepuszczalną, ...

time image

05 Sty 2009, 09:13

Technologia ocieplenia polega na utworzeniu pustki powietrznej od strony pokrycia deskami poprzez zamocowanie folii paroprzepuszczalnej odsuniętej ok. 3 cm od deskowania. Można to uzyskać mocując folie do boków krokwi, a następnie układa się wełnę mineralna i kolejne warstwy jak przy ...

time image

Gość Kamil

23 Gru 2008, 10:56

Witam, podobają mi się Pańskie artykuły na temat ocieplania i wentylacji poddaszy. Niestety mam pewiem niedosyt informacji na temat wentylacji dachu pokrytego papą; a mianowicie interesuje mnie wykonanie (opis , rys.) wlotów i wylotów powietrza do przestrzeni między wełną mineralnąm, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje