Jak zapewnić prawidłową wentylację dachu o prostej konstrukcji dwuspadowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zapewnić prawidłową wentylację dachu o prostej konstrukcji dwuspadowej?

Problemem nie jest dach, który przecieka - o zgrozo, co ja mówię! A jednak. Chociaż dotyczy to tylko takiego, który przecieka w okresie opadów atmosferycznych - słowo tylko jest tu kluczowe, w pozostałym czasie jest szczelny! Natomiast dach, który nie ma wentylacji, poddawany jest działaniu wilgoci (od spodu) przez 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i to jest już bardzo poważny kłopot.

aktualizacja: 2018-10-16 05:09:44

Szkodliwe działanie wilgoci powoduje degradację i wyjątkowo szybkie zniszczenie całej konstrukcji. W skrajnych przypadkach, po kilku miesiącach, trzeba ją wymienić. Wentylacja jest więc podstawową sprawą. Jak ją wykonać? Przestrzeń pomiędzy krokwiami z góry zamknięta jest deskami i gontem.

Przestrzeń do wentylowania (szczelinę) szykuje się pod deskami, nad przyszłym ociepleniem. Musi w niej hulać wiatr i nie ma ona żadnego negatywnego wpływu na warunki termiczne panujące w pomieszczeniu. Wręcz przeciwnie. Im lepsza wentylacja, tym wełna cieplejsza (bo sucha) i dzięki temu w domu jest cieplej. Według normy idealna szczelina powinna mieć 2 cm. W praktyce jest to co najmniej 3 cm, a jeśli krokwie są dłuższe niż 8 m, to ma być większa.

Drożna i działająca szczelina powinna mieć wlot i wylot. Od dołu powietrze do niej wchodzi, w kalenicy - wychodzi. O ile w części okapowej nie ma prawie problemu z przygotowaniem wlotu - na ogół na połączeniu elewacji ściany z dachem - o tyle w kalenicy bywa gorzej.

Najlepiej dach wentylują specjalne wywietrzniki osadzane na połaci, które obsługują kilkadziesiąt metrów kwadratowych połaci, lub montowane w szczytach ścian. Ale żeby je zastosować, trzeba w odpowiedni sposób wykonać ocieplenie w górnej części dachu (w kalenicy), układając wełnę pomiędzy krokwiami i mocując je do jętek (poziome belki spinające konstrukcję). Nad nimi powstanie wówczas idealna przestrzeń do wentylowania, w której osadza się wywietrzniki połaciowe (pudełkowe).

W przypadku gdy ocieplenie mocujemy pomiędzy krokwiami do samej góry, wtedy zmuszeni jesteśmy do odpowietrzenia każdego pola krokwi osobno, traktując je jak oddzielny dach. W takiej sytuacji, w kalenicy należy zastosować tzw. wywietrzniki kalenicowe.

Opisane sposoby rozwiązania wentylacji - czy to kalenicowej, czy połaciowej - pasują wyłącznie na prostej konstrukcji dachu (dwuspadowej). Wentylacja dachów o innych kształtach wymaga indywidualnie dobranych rozwiązań.

Zbigniew Buczek
mistrz blacharstwa i dekarstwa; dekarz z 26-letnim doświadczeniem;
członek Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy; nauczyciel zawodu dekarstwa i blacharstwa, członek komisji egzaminacyjnej Mazowieckiej Izby Rzemiosła; orzecznik techniczny w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy; rzeczoznawca SITPMB przy NOT;
właściciel firmy AL-FI

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny