Jakie są ekonomiczne różnice wynikające z murowania ścian na cienką i tradycyjną spoinę?

Jakie są ekonomiczne różnice wynikające z murowania ścian na cienką i tradycyjną spoinę?

Odpowiedź eksperta: Zaprawa cienkowarstwowa to najmniejsze koszty wykonania. Koszt wykonania 1 m2 muru składa się z kilku elementów, wśród których bardzo istotny jest koszt związany z ilością i ceną jednostkową zaprawy murarskiej.

Przy wykonywaniu ściany z bloczków z betonu komórkowego H+H o grubości 24,0 cm musimy skalkulować zużycie około 2,4 kg zaprawy do cienkich spoin oraz około 1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje to koszt takiego rozwiązania na poziomie około 2,0 zł/m2. Stosując przy tej samej grubości ściany zaprawę tradycyjną, zużywamy jej około 24 dm3 (około 7,5 litrów wody i 42 kg suchej mieszanki do zapraw tradycyjnych). Oznacza to kwotę około 15 zł/m2.

Oczywiście, można zaprawę tradycyjną wykonywać bezpośrednio na budowie, ale mimo wszystko koszt będzie ponad 2-krotnie wyższy od zaprawy cienkowarstwowej - około 4,3 zł/m2. Ponadto w tym koszcie nie uwzględniliśmy konieczności przygotowania miejsca na budowie na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu.

Na większych budowach można również rozpatrywać zamawianie zaprawy z "wytwórni betonów i zapraw". Ale również to rozwiązanie dotyczące zapraw tradycyjnych nie będzie bardziej ekonomiczne, ponieważ jego koszt to około 5,6 zł/m2 - prawie 3-krotnie więcej niż zastosowanie zapraw cienkowarstwowych.

Robert Janiak
Product Manager
H+H Polska Sp. z o.o.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz