Jak zrobić otwór w stropie?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zrobić otwór w stropie?

Opisujemy, jak zrobić otwór w stropie gęstożebrowym, monolitycznym i prefabrykowanym.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak zrobić otwór w stropie gęstożebrowym?
  • Jak zrobić otwór w stropie monolitycznym?
  • Jak zrobić otwór w stropie prefabrykowanym?

Jak zrobić otwór w stropie gęstożebrowym?

Jeśli otwór będzie niewielki, na przykład przejście rury wodno-kanalizacyjnej, wówczas wystarczy przewiercić otwór w stropie gęstożebrowym, ale tylko przez pustaki. Wykonanie otworu na przewód kominowy złożony z kilku kanałów będzie wymagać usunięcia kilku pustaków tak, by powstał otwór o wymaganych wymiarach. Tak powstałą przestrzeń trzeba odeskować przed betonowaniem.

Jeśli otwór będzie większy, na przykład na przejście kilku ustawionych obok siebie przewodów kominowych lub schodów, trzeba zastosować wymiany (podciągi), czyli dodatkowe belki prostopadłe do belek stropowych, przygotowane na budowie. Przejmą one obciążenia od belek, które nie mają podparcia z obu stron. Wymian przekazuje obciążenia na najbliżej położone belki stropowe, oparte na ścianach nośnych.

Jak zrobić otwór w stropie monolitycznym?

Można przed betonowaniem umieścić między zbrojeniem wkładkę ze styropianu, którą usuwa się po związaniu betonu. Większe otwory - na komin lub schody - powinny być wcześniej uwzględnione w projekcie, wówczas krawędzie otworu muszą być odpowiednio zazbrojone i odeskowane przed zabetonowaniem stropu. W płycie filigran można wywiercić małe otwory średnicy do 20 cm, oczywiście nie naruszając zbrojenia.

Jak zrobić otwór w stropie prefabrykowanym?

W stropach z płyt kanałowych można wiercić samodzielnie drobne otwory do 12 cm, ale tylko przez kanały, nie naruszając przegród między nimi. Również w płytach z betonu komórkowego - do 15 cm. Większe otwory wymagają wykonywania różnego rodzaju wzmocnień, dlatego ich projekt i wykonanie lepiej pozostawić fachowcom.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Fabryka Stropów
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!