Chcemy zabudować antresolę. W jaki sposób najłatwiej przykryć otwór w stropie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Chcemy zabudować antresolę. W jaki sposób najłatwiej przykryć otwór w stropie?

Chcemy zabudować antresolę, by urządzić tam sypialnię i oddzielić ją od reszty domu. Otwór w stropie nad salonem ma wymiary 3 × 4 m. Zastanawiamy się, w jaki sposób najłatwiej go przykryć, tworząc podłogę na górze.

aktualizacja: 2018-05-30 11:07:02

Odpowiedź eksperta: Wypełnienie tak dużego otworu w stropie wymaga zaprojektowania odpowiedniej konstrukcji, po wzięciu pod uwagę obciążeń stałych i zmiennych. Konieczne też jest opracowanie sposobu połączenia jej z istniejącym obramowaniem antresoli.

Pod względem wykonawczym, najprostsza będzie wersja drewniana - na odkrytych belkach o dużym przekroju bądź cieńszych elementach szkieletowych, osłoniętych np. płytami gipsowo-kartonowym. Ponieważ wokół antresoli utworzony został z pewnością wieniec żelbetowy, drewniane belki konstrukcyjne można będzie zamocować na stalowych wspornikach, osadzonych na metalowych dyblach rozprężnych.

Grube belki drewniane wystarczy oprzeć na przykręconym do wieńca kątowniku stalowym, np. 60 × 60 mm, a cienkie belki szkieletowe umocować kątowymi złączami ciesielskimi po obu stronach. Belki odkryte trzeba przedtem ostrugać i, odpowiednio do oczekiwanego efektu, pomalować, np. lakierobejcą. Poszycie z desek w postaci boazerii także wymaga wcześniejszego lakierowania i przybicia na wierzchu belek oraz oparcia na obramowaniu otworu.

Zależnie od uzyskanego poziomu pokrycia podłogi i rodzaju posadzki, na deskowaniu można ułożyć warstwę wyrównującą i wzmacniającą z płyt OSB, mfp o właściwej grubości, a na niej wełnę mineralną (wygłuszającą podłogę). Przy zastosowaniu elementów szkieletowych, na belkach można zamocować surowe deski lub płytę drewnopochodną o grubości nie mniejszej niż 22 mm, a sufit pokryć płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu podwieszanym. Na styku sufitu z obramowaniem antresoli można przytwierdzić ozdobne listwy maskujące, gdyż w tych miejscach z pewnością pojawią się pęknięcia.

Zabudowa otworu z antresolą - schemat
Zabudowa otworu z antresolą - schemat

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Mimi

14 Sie 2018, 17:03

Witam. Jaki jest koszt zabudowania antresoli. Pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny