Rodzaje posadzek z drewna - podstawowe informacje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rodzaje posadzek z drewna - podstawowe informacje

Posadzki z drewna są uniwersalne, pasują do większości wnętrz i tworzą przytulną atmosferę. Mogą być z parkietu, ale równie dobrze sprawdzi się drewniana mozaika czy panele.

Na co zwracać uwagę kupując parkiet?

Kupując parkiet, należy sprawdzić jego wilgotność - ma wynosić od 7 do 11%. Drewno zbyt suche będzie się paczyć i odklejać, przy zbyt wilgotnym w posadzce pojawią się szpary. Ważne jest, by materiał przez minimum pięć dni był sezonowany w pomieszczeniu, w którym zostanie ułożony.

Parkiet występuje w kilku klasach, pierwsza to materiał najwyższej jakości, pozbawiony sęków, o jednolitej barwie, z prostoliniowym usłojeniem. Produkuje się go z rodzimych gatunków drewna drzew liściastych (dębu, jesionu, buku, brzozy, jawora), zdecydowanie rzadziej iglastych, a także z drzew egzotycznych (iroko, kempas, jatoba).

Klepki można układać w jodełkę, szachownicę, cegiełkę. Da się też tworzyć na podłodze skomplikowane wzory, zestawiając ze sobą różne gatunki i kolory drewna. Deszczułki łączone na wpust i pióro przykleja się do podłoża klejem żywicznym, rozpuszczalnikowym lub proszkowym. Następnie posadzkę się cyklinuje, a po uzupełnieniu szpachlą drobnych ubytków i przeszlifowaniu - lakieruje, woskuje lub zabezpiecza olejem.

Czym charakteryzują się panele drewniane i laminowane?

Alternatywą parkietu mogą być panele - drewniane lub laminowane, o warstwowej budowie.

Wierzchnią warstwę paneli drewnianych, o grubości 2-4 mm, wykonuje się z twardego drewna, kilkakrotnie fabrycznie lakieruje lub pokrywa olejem, ewentualnie woskiem. Rdzeń (o grubości kilku mm) stanowią deszczułki z miękkiego drewna drzew iglastych, ułożone prostopadle do górnej warstwy albo twarda płyta drewnopochodna. Od spodu daje się drewno iglaste lub sklejkę. Dzięki prostopadłym warstwom, panele reagują na zmiany wilgotności i temperatury dużo słabiej niż lite drewno. Jeśli górna część jest grubsza, podłogę można odnawiać jak zwykły parkiet. Układa się je na klik, bez użycia kleju.

Panele laminowane mają na górze warstwę dekoracyjną z tworzywa (laminatu) lub papieru, najczęściej imitującego drewno (choć równie dobrze może udawać kamień). Rdzeń jest przeważnie z twardej, drewnopochodnej płyty HDF, rzadziej MDF. Na dole znajduje się spód z laminatu albo kilku warstw wzmocnionego papieru. Taka posadzka dobrze imituje drewnianą, a jest od niej wyraźnie tańsza. Układa się ją szybko i łatwo - nie ma potrzeby zatrudniania fachowców, większość inwestorów poradzi sobie z tym zadaniem. Jest też gotowa do użycia zaraz po ułożeniu - niczego nie trzeba cyklinować, lakierować, czy wykańczać w jakikolwiek sposób.

Jakie są zalety paneli winylowych?

W ofercie znajdziemy także panele winylowe, bardziej funkcjonalne od laminowanych. Są przyjemniejsze dla stóp, odporniejsze na ścieranie, uderzenia i wilgoć. Mają właściwości antystatyczne i antypoślizgowe, można poddawać je renowacji.

Redaktor: Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Jeśli zależy nam na wyglądzie drewna, lecz chcemy posadzkę odporną na wilgoć, możemy zastosować np. panele winylowe. (fot. Decora (Arbiton))

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ladysis

24 Lis 2016, 16:33

Chyba nie przekonałabym sie o egzotycznej podłogi np. bambusowej,a le widziałam w ... właśnie takie podłogi, wyglądają one ciekawie, mają różne odcienie, ale chyba jestem wierna klasyce - dąb :)

time image

04 Maj 2016, 11:54

Cytat Na pewno wiele zależy od gatunku drewna - ale czy podłoga bambusowa ma jakieś szczególne przeciwwskazania do stosowania w miejscach z sezonem grzewczym? Tego nie wiem, może poszukaj na stronach producentów? Panele bambusowe ...

time image

04 Maj 2016, 11:36

Na pewno wiele zależy od gatunku drewna - ale czy podłoga bambusowa ma jakieś szczególne przeciwwskazania do stosowania w miejscach z sezonem grzewczym? Tego nie wiem, może poszukaj na stronach producentów?

time image

Gość LIKA

04 Maj 2016, 07:14

Dobrze napisane, deska ma bardzo dużo zalet, największą z nich jest chyba wytrzymałość i odporność, bo jednak można ją odnawiać i na pewno wytrwa nam długie lata. Sama mam z ... już 3 rok podłogę w salonie i nie widać śladów po niej dalej jets jak nowa.

time image

14 Wrz 2015, 11:54

Cytat A czy w przypadku desek litych, właściwości podłogi zależą od rodzaju drewna? Bo panele chyba można swobodnie wybierać po kolorach, a z deskami to już wydaje mi się, inaczej. Bardzo mi się podoba jeden odcień bambusa, ale ciekawa ...

time image

Gość ollao

14 Wrz 2015, 08:00

A czy w przypadku desek litych, właściwości podłogi zależą od rodzaju drewna? Bo panele chyba można swobodnie wybierać po kolorach, a z deskami to już wydaje mi się, inaczej. Bardzo mi się podoba jeden odcień bambusa, ale ciekawa jestem czy jest jakaś różnica w tym, jak taka ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje