Jak uniknąć mostków cieplnych w cokole ściany?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak uniknąć mostków cieplnych w cokole ściany?

Odpowiedź eksperta: W części cokołowej obiektów budowlanych mamy do czynienia ze zjawiskiem przerwania osłony izolacyjnej budynku na styku ściany zewnętrznej i betonowej płyty podłogowej lub stropu nad piwnicą. Wskutek tego w kierunku pionowym powstaje mostek cieplny. W zależności od typu budynku, do gruntu może uciekać od 5% (budynki wysokie) nawet do 15% ciepła (budynki parterowe).

aktualizacja: 2012-06-19 10:29:05

Skutecznym sposobem wyeliminowania mostka cieplnego w strefie przycokołowej budynku jest zastosowanie izolacyjnych bloczków cokołowych Isomur® Plus. Powodują one zamknięcie przerwy w izolacji pomiędzy ścianą zewnętrzną a stropem nad piwnicą lub płytą podłogową budynku.

 

Bloczek zbudowany jest z nośnego szkieletu wykonanego z lekkiego betonu zbrojonego włóknem szklanym o niskim współczynniku przewodności cieplnej. Osłona z twardego styropianu obniża dodatkowo efektywny współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki ukształtowaniu przestrzennemu rdzenia nośnego może on przenosić znaczne naprężenia ściskające na ściany fundamentu obiektu, a dzięki specjalnej mieszance lekkiego betonu jest on tylko w nieznacznym stopniu nasiąkliwy (maks. do 4%). Eliminuje to kapilarne podciąganie wody do wyżej położonych warstw muru i dzięki temu uzyskuje się efekt dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej.

 

Stosując izolacyjne bloczki cokołowe, skutecznie ograniczamy straty ciepła, co ma wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Oprócz tego zapobiegamy zjawisku "roszenia", czyli wykraplania się wody na wewnętrznych powierzchniach ścian zewnętrznych w strefie cokołowej budynku, a co za tym idzie ograniczamy ryzyko występowania zawilgoceń. To z kolei ogranicza możliwość powstawania grzybów pleśniowych i wpływa na zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

inż. Artur Reczkowski
Stahlton Polska
fot. Stahlton

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!