Osuszanie piwnic i izolacja przeciwwilgociowa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Osuszanie piwnic i izolacja przeciwwilgociowa

Remont piwnic powinniśmy w pierwszej kolejności zacząć od osuszania. Warto również pamiętać by zabezpieczyć piwnicę izolacją przeciwwilgociową.

Zawilgocone piwnice są zmorą wielu starych domów. A trzeba pamiętać, że w pierwszej kolejności należy je osuszyć. Metod jest wiele i za każdym razem powinno się dobierać je indywidualnie, w zależności od przyczyn zawilgocenia oraz przewidywanego zakresu prac adaptacyjnych. Można wtedy zaoszczędzić sporo czasu, ale raczej nie pieniędzy.

 

Tradycyjny sposób polega na odkopaniu ścian piwnic do wierzchu ław fundamentowych i poczekaniu aż mury wyschną. Zwykle trwa to od kilku tygodni do kilku miesięcy, zależnie od stopnia zawilgocenia, grubości ścian i rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Osuszanie murów można znacznie przyspieszyć usuwając starą, i tak nieszczelną, izolację przeciwwilgociową oraz >tynki zewnętrzne i wewnętrzne.

Dodatkowo, warto wywiercić szereg otworów średnicy około 20 mm, które po wyschnięciu ścian należy wypełnić mocną zaprawą. Trzeba też pamiętać o wykonaniu szczelnej, poziomej izolacji przeciwwilgociowej, aby uniemożliwić kapilarne podciąganie wody z gruntu. Po osuszeniu, ściany muszą być zabezpieczone nową, pionową izolacją przeciwwilgociową lub przeciwwodną (a). Metoda ta jest czasochłonna, ale tania i opłacalna, gdy przewiduje się ocieplenie ścian piwnicznych od strony zewnętrznej.

 

a) Tradycyjny sposób osuszania i izolowania ścian piwnicznych

Tradycyjny sposób osuszania i izolowania ścian piwnicznych

 

Oczywiście, są i inne, znacznie szybsze sposoby osuszania nawet wybranych fragmentów ścian (np. metoda mikrofalowa) lub powolna, ale prawie bezobsługowa metoda elektroosmozy (umożliwiająca normalną eksploatację budynku). Jednak trzeba pamiętać, że wszystkie nowoczesne sposoby osuszania i izolowania ścian wymagają zaangażowania odpowiednio wyszkolonych ekip, wyposażonych w specjalistyczne urządzenia, a przez to są kosztowne.

 

Remont pomieszczeń piwnicznych często trzeba rozpocząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowych. Najłatwiej układa się nową izolację podłogi na gruncie. Wystarczy bowiem wyrównać istniejące podłoże, a czasami wylać cienką warstwę betonu (zazwyczaj grubości 5-10 cm). Następnie można już przyklejać papę termozgrzewalną, układać folię hydroizolacyjną, czy smarować podłoże odpowiednimi substancjami, np. lepikami asfaltowymi. Szczególnie starannie trzeba wykonać połączenie z izolacją poziomą pod ścianami fundamentowymi (b). Z kolei rodzaje warstw ochronnych i posadzkowych w dużej mierze zależą od przeznaczenia pomieszczeń i za każdym razem mogą być inne.

 

Sporym kłopotem jest zwykle brak izolacji poziomej pod ścianami zewnętrznymi, co najczęściej zdarza się w domach z fundamentami wykonanymi z cegieł lub kamieni. Rozwiązanie tradycyjne przypomina nieco podbijanie fundamentów. Polega na podcinaniu ścian i, na odcinkach około 1 m, układaniu hydroizolacji z papy lub folii, a następnie wypełnianiu szczelin betonem lub mocną zaprawą cementową. W tej czasochłonnej, ale stosunkowo nieskomplikowanej metodzie ważne jest szczelne łączenie kolejnych odcinków izolacji oraz przestrzeganie zaplanowanej kolejności podcinania muru.

 

Innym, mniej inwazyjnym, rozwiązaniem może być zastosowanie którejś z metod iniekcyjnych (grawitacyjnej, wysokociśnieniowej, parafinowej, mikrofalowej czy termoiniekcji). Wszystkie polegają na wywierceniu w ścianach otworów i wypełnieniu ich odpowiednimi substancjami hydrofobowymi (wnikając w mur uszczelniają go) ewentualnie urządzeniami wytwarzającymi wysoką temperaturę, mikrofale lub prąd o odpowiednim napięciu i natężeniu. Ich podstawową zaletą jest to, że uzyskuje się „dwa w jednym”, czyli osuszenie ścian oraz przeponę hydroizolacyjną poziomą lub pionową.

b) Szczegół przykładowego wykonania dylatacji na styku ław fundamentowych i płyty betonowej

Szczegół przykładowego wykonania dylatacji na styku ław fundamentowych i płyty betonowej

 

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość A co jak...

10 Mar 2010, 09:06

stoi w wodzie, mało tego między ławą a ścianą fundamentową nie ma papy?.

time image

13 Sie 2009, 11:18

Taka ciekawostka jeszczehttp://www.majic.pl/pl/farby_specjalne/id_188.html

time image

Gość bo

13 Sie 2009, 07:20

Z moich doświadczeń wynika, że zazwyczaj do uzyskania sprzyjających (normalnych) warunków w pomieszczeniach piwnicznych wystarczy ograniczenie wnikania wilgoci przez duże powierzchnie - posadzkę i ścianę pionową oraz usprawnienie wentylacji pomieszczeń - dobra grawitacja (nawiew ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje