W budownictwie występuje wiele sytuacji, gdy wykonanie izolacji termicznej od wewnątrz jest preferowanym lub nawet jedynym możliwym rozwiązaniem. Płyty izolacyjne MULTIPOR są idealne do ocieplenia od wewnątrz ścian zabytkowych kamienic, dworków i pałaców. Prace w takich budynkach prowadzone są przez wykwalifikowane ekipy remontowo-budowlane.
MULTIPOR - alternatywa dla tradycyjnej metody BSO (ETICS)
Ocieplenie od wewnątrz może być zastosowane przez mieszkańców budynków wielorodzinnych, w których ocieplenie od zewnątrz wymaga zgody mieszkańców, jak i lokatorów kamienic z zabytkową elewacją. Właściciel mieszkania lub jego użytkownik może ocieplić swoje mieszkanie nie czekając na termomodernizację całego budynku.
Zastosowanie mineralnych płyt MULTIPOR obniża wydatki na ogrzewanie nawet o 20%, a sama inwestycja zwraca się już po 3-4 latach.
Jak przebiega termomodernizacja płytami MULTIPOR?
Płyty Multipor przykleja się do podłoża za pomocą zaprawy systemowej Multipor. Przed montażem płyt wymaga się oczyszczenia podłoża z zanieczyszczeń. Zaprawę nanosi się na całą powierzchnię płyt przy pomocy pacy zębatej. Grubość warstwy zaprawy powinna wynosić 8 mm.
Płyty dociska się do powierzchni podłoża w odległości 3-4 cm od docelowego miejsca montażu i dosuwa płynnym ruchem na właściwą pozycję. W zależności od wymiarów ocieplanej powierzchni, płyty Multipor można łatwo i precyzyjnie dociąć do odpowiedniego rozmiaru i kształtu przy pomocy piły widiowej lub mechanicznej.
Ze względu na możliwość wystąpienia mostków termicznych oraz ryzyko kondensacji pary wodnej, ościeża otworów okiennych i drzwiowych powinny być odpowiednio ocieplone przeznaczonymi do tego płytami Multipor o grub. 3 cm. Płyty te produkowane są o wymiarach 60 x 25 cm i są nieznacznie cięższe od pozostałych płyt.
Po ułożeniu płyt, pacą do szlifowania wyrównuje się ewentualne nierówności. Powierzchnię ocieplonej ściany pokrywa się w całości warstwą ok. 5 mm zaprawy Multipor. W zaprawie zatapia się siatkę z włókna szklanego o gramaturze min. 145 g/m2.
Wykańczanie powierzchni ocieplonych płytami MULTIPOR
Po związaniu warstwy zaprawy Multipor można nakładać mineralny tynk cienkowarstwowy, który powinien być tynkiem silikatowym lub należeć do grupy tynków CS I lub CS II według PNEN 9981. Jako alternatywę można zastosować gładź gipsową lub wapienną. Łączna grubość warstwy zbrojonej zaprawy Multipor oraz warstwy wykończeniowej nie powinna przekraczać 10 mm.
Dodatkowo z płyt Multipor wykonywane są elementy Multipor EDW, które służą jako ocieplenie wieńca. Występują w grubościach 12 i 14 cm.
MULTIPOR - podstawowe zasady wykonawstwa
- Płyty Multipor montowane są równocześnie z częścią nośną muru lub mocowane do podłoża za pomocą zaprawy;
- Płaszczyzna podłoża musi być oczyszczona, wyrównana;
- Zaprawa nanoszona jest za pomocą pacy zębatej na całą powierzchnię bloczka;
- Grubość warstwy zaprawy powinna wynosić około 8 mm;
- Zużycie zaprawy wynosi 2,5 ÷ 3,0 kg/m2;
- Ze względu na ssanie wiatru w ścianach zewnętrznych wymagane jest użycie kołków mocujących.
Do montażu płyt MULTIPOR zaleca się stosować narzędzia murarskie:
- piła widiowa;
- paca zębata do nakładania zaprawy (zęby o głębokości 10 mm);
- paca do szlifowania.