Ocieplenie od wewnątrz szansą dla budynków mieszkalnych i zabytkowych na Śląsku

Jednym z wyzwań, przed którymi stoi budownictwo na Śląsku, jest przeprowadzenie kompleksowych remontów, w tym także termomodernizacji, w większości starych budynków mieszkalnych wybudowanych do 1970 roku. Stanowią one ponad połowę wszystkich tego typu obiektów1. Modernizacji wymagają również obiekty zabytkowe tego regionu, gdzie istotnym elementem prac jest poprawa parametrów cieplnych ścian. W obu przypadkach szansą na polepszenie tych parametrów może być Multipor.

Ocieplenie od wewnątrz szansą dla budynków mieszkalnych i zabytkowych na Śląsku
Xella Polska Mineralne płyty izolacyjne
Dane kontaktowe:
801 122 227
Komitetu Obrony Robotników 48 02-146 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Tradycja budowlana Śląska charakteryzuje się ceglanymi elewacjami. W chwili obecnej znaczna część obiektów budowlanych w tym regionie w dużej mierze właśnie ze względu na ten rodzaj fasady podlega ochronie konserwatorskiej, bądź jest wpisana do rejestru zabytków. W przypadku województwa śląskiego wskaźnik ten wynosi 3874 wszystkich obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru, z czego 1584 to budynki mieszkalne, a 205 przemysłowe2.

Dlaczego ocieplać od wewnątrz?

Restrykcje wynikające z ochrony obiektów zabytkowych uniemożliwiają wykonanie ocieplenia przegród budynku po ich zewnętrznych stronach. Związane jest to z zachowaniem historycznego wyglądu fasad. W tym wypadku jedyną dopuszczalną metodą poprawy parametrów termicznych ścian, pozwalającą zachować fasadę w oryginalnym kształcie, jest ocieplenie ścian zewnętrznych od wewnątrz. Ten sposób ocieplenia jest także skutecznym rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań w starym budownictwie, które nie zostały ocieplone od zewnątrz, bądź też izolacja zewnętrzna jest niewystarczająca. Co więcej, wykonanie ocieplenia od wewnętrznej strony nie wymaga zgody spółdzielni, czy wspólnoty mieszkaniowej.

Dlaczego na Śląsku?

Budynki mieszkalne, a także samodzielne mieszkania w województwie śląskim wymagają poprawy komfortu cieplnego.

- Według analiz GUS i ekspertów z branży budowlanej, Śląsk znajduje się w czołówce polskich województw, jeśli chodzi o dokonywanie prac ociepleniowych. Budynki, w których przeprowadzono prace izolacyjne, liczyły łącznie 57 443 mieszkań, natomiast remont bezpośrednio dotyczył 48 323 lokali3 - mówi Magdalena Żydzik z firmy Sewera Polska Chemia, lidera zaopatrzenia budownictwa na Śląsku.

Analizy wykazują, że największe straty ciepła następują podczas przesyłu energii oraz z powodu braku lub złej termoizolacji budynku.

- Zazwyczaj kwestia poprawy izolacyjności dotyczy budynków starszych. W przypadku Śląska mamy jeszcze do czynienia z zabudową charakterystyczną tzw. familokami, które poddawane są pracom modernizacyjnym i ociepleniowym bez naruszania elewacji. Uważnie obserwujemy lokalny rynek i otrzymujemy wiele zapytań od mieszkańców familoków odnośnie skutecznych rozwiązań na docieplenie od wewnątrz. Okazuje się, że w naszym regionie to rzeczywisty problem – dodaje Magdalena Żydzik.

W obiektach objętych ochroną konserwatorską, w tym również w śląskich familokach, nie można wykonać tradycyjnej termomodernizacji od zewnątrz, Wówczas należy wziąć pod uwagę rozwiązanie, które zachowa wygląd elewacji budynku i jednocześnie pozwoli podnieść parametry termiczne ich przegród zewnętrznych. Takim rozwiązaniem jest Mulitpor.

- Nasze doświadczenie pokazuje, że w obiektach o ceglanej zabytkowej elewacji zastosowanie płyt Multipor o grubości 5 cm dwukrotnie poprawia parametry ciepłochronne jej ścian zewnętrznych, niewiele podwyższa zawartość wilgoci w przegrodzie, a co najważniejsze powoduje podniesienie temperatury powierzchni ścian i poprawę mikroklimatu wnętrza - mówi Małgorzata Bartela, product manager Xella Polska.

Multipor jest materiałem o niskiej bezwładności cieplnej, co przekłada się na korzyści związane zarówno z szybkim ogrzewaniem pomieszczeń w okresach chłodnych, jak również z ich szybkim wychładzaniem w okresach upałów. W każdej sytuacji zachowuje on swoje parametry termoizolacyjne, pozwalając na utrzymywanie wymaganego mikroklimatu pomieszczeń. Materiał ten umożliwia prowadzenie prac ociepleniowych w każdych warunkach pogodowych, także w sezonie jesienno-zimowym, nie wymagając przy tym stosowania specjalistycznych narzędzi oraz rusztowań.

Multipor na Śląsku – referencje

Mineralne płyty Multipor znalazły zastosowanie podczas przeprowadzania termomodernizacyjnych prac wybranych budynków na terenie Śląska.

Pałac Kultury Zagłębia

Z powodu podlegających ochronie konserwatorskiej elewacji zdecydowano się na ich ocieplenie od środka mineralnymi płytami Multipor. To materiał szczególnie polecany do renowacji obiektów publicznych, również z racji jego całkowitej niepalności. Wyprodukowany z naturalnych surowców Multipor jest również w pełni bezpieczny, paroprzepuszczalny – tworzy zdrowy mikroklimat wnętrz.

Zabytkowa kamienica w Katowicach – ul. Św. Jana 5

Zabytkowa kamienica mieszczańska przy ul. św. Jana 5 znajduje się w ścisłym śródmieściu Katowic. Kamienica została wybudowana w 1875 roku według projektu budowniczego Brinsy. W 1924 roku została przebudowana i nadbudowana o jedno piętro. Zyskała wówczas obecny klasycyzujący wystrój, który jest dziełem architekta B. Żurkowskiego z Warszawy. W latach dwudziestych XX wieku w budynku funkcjonował oddział Banku Handlowego.

Obiekt jest symetryczny, ma boniowany parter i ozdobny portal wejściowy znajdujący się na centralnej osi. O wyrazie fasady kamienicy stanowią przepiękne okna ujęte w pilastry z rzeźbionymi głowicami. Tak bogato zdobiony obiekt o ponad stuletniej historii wymagał najwyżej troski przy wszelkiego rodzaju pracach remontowych. Przeprowadzona w ostatnich latach renowacja fasady połączona była z jej termomodernizacją od strony wewnętrznej. Zastosowano mineralne płyty izolacyjne Multipor, które bezpiecznie można stosować od środka. Dzięki nim ponad stuletnią kamienicę dostosowano do współczesnych standardów termicznych.

Zabytkowy familok w Krapkowicach pod Opolem

Budynek mieszkalny z 1930 roku znajdujący się w Krapkowicach, woj. Opolskie. Jego zewnętrzne mury wykonano z ceramicznych cegieł elewacyjnych w układzie warstwowym z wewnętrzną, zamkniętą szczeliną powietrza. Z uwagi na historyczny charakter budynku z międzywojnia, jak i liczne ozdobne detale ceglanych elewacji, w tym gzymsy międzykondygnacyjne czy łukowe zwieńczenia okien, jego właścicielka i zarazem projektantka modernizacji, nie zdecydowała się na przeprowadzenie prac termoizolacyjnych po stronie zewnętrznej przegród. Do termomodernizacji ceglanego familoka wybrano płyty Multipor o grubościach 5 i 10 cm, które zastosowano po wewnętrznej stronie murów. Tym samym obiekt znacznie poprawił swój wewnętrzny mikroklimat, a inwestycja po kilku latach powinna się zwrócić, biorąc pod uwagę oszczędności na ogrzewaniu dochodzące do 30-40% w skali roku.

Dworzec Główny PKP, Opole (na zdjęciu głównym)

Wystawny opolski dworzec główny powstał w latach 1898-1900 i jest dziełem berlińskiego architekta Paula Thoemera. Gmach, mimo pięknej architektury, był już w ostatnich latach mocno zaniedbany. Dlatego władze kolei postanowiły poddać go kompleksowej renowacji. Pod koniec 2014 roku dworzec otwarto po dwuletnim remoncie. Pieczołowicie odrestaurowano fasady, oczyszczono cegły i kamienne detale budynków. Jednak remont miał przede wszystkim dostosować obiekt do współczesnych standardów. Wymieniono bądź odrestaurowano elementy stolarki okiennej, a cały kompleks budynków ocieplono.

Z troski o zachowanie wyglądu zabytkowych fasad postanowiono termomodernizację wykonać od środka płytami mineralnymi Multipor o grub. 5 cm, które świetnie sprawdzają się przy tak trudnych zadaniach. Olbrzymie wnętrza dworca poprawiły dzięki temu swój mikroklimat, w końcu nie wychładzają się zimą. Multipor nadaje się idealnie do przestronnych wnętrz publicznych, które trzeba szybko dogrzać. Płyty odcinają od „zimnych” ścian zewnętrznych, dlatego energia cieplna nie jest pochłaniana przez mury, a służy ogrzewaniu samej kubatury pomieszczenia.

1 Szacunki Xella Polska w oparciu o dane z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r.

2 Na podstawie danych NID (Narodowy Instytut Dziedzictwa), stan na 31.06.2015

3 Na podstawie danych GUS, Gospodarka mieszkaniowa w 2013 r.

źródło i zdjęcia: XELLA Polska Sp. z o.o.