Jakie są zalety budowania z betonu komórkowego?

Jakie są zalety budowania z betonu komórkowego?

Odpowiedź eksperta: Budowanie z betonu komórkowego jest bardzo łatwe. Elementy z betonu komórkowego są lżejsze niż innego rodzaju materiały ścienne, a ich obróbka, czyli wszelkie docięcia, bruzdy, indywidualne kształty i formy ścian wykonuje się bardzo łatwo.

Bloczki mają precyzyjne wymiary, więc ściany można wykonywać na cienkie spoiny lub zaprawę tradycyjną. Przy murowaniu warto stosować się do instrukcji murowania. Dzięki temu wykonawstwo ścian będzie przebiegać łatwo, szybko i bez błędów.

Po pierwsze, należy zastosować podstawowe narzędzia do murowania: kielnie do nakładania zaprawy, pace i strugi do szlifowania drobnych nierówności, piłę ręczną do cięcia bloczków i prowadnicę ułatwiającą ich docinanie. Kolejność prac jest zamknięta w powtarzalnych cyklach. Każdą wcześniej wymurowaną warstwę należy zawsze przeszlifować za pomocą pacy lub struga. Dzięki temu zniweluje się drobne nierówności a murowane ściany będą precyzyjne.

Następnie po zamieceniu pyłu po szlifowaniu należy nałożyć zaprawę za pomocą kielni o szerokości murowanej ściany. Kielnia nie tylko ułatwia nałożenie zaprawy, ale również gwarantuje nałożenie odpowiedniej grubości i szerokości, a więc zapewnia jej właściwe zużycie. Następnie murowane są bloczki kolejnej warstwy i wszystkie czynności są powtarzane.

Należy pamiętać, że pomiędzy bloczkami, które nie łączą się za pomocą piór i wpustów należy zawsze nałożyć zaprawę w spoinie pionowej (to ma miejsce w narożnikach, wzajemnych połączeniach ścian oraz w miejscach, gdzie są docięte bloczki). Elementy bez profilowania na pióra i wpusty lub profilowane na wpusty lub zamki należy murować ze wszystkimi spoinami wypełnionymi. Uchwytów montażowych i wpustów nie wypełnia się zaprawą. To elementarz murowania, którego przestrzeganie ułatwi i przyspieszy roboty murarskie z najpopularniejszego materiału ściennego.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager
SOLBET Sp. z o.o.
fot. Tomasz Rybarczyk

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz