Jak zapobiec powstawaniu wykwitów solnych na ścianach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zapobiec powstawaniu wykwitów solnych na ścianach?

Odpowiedź eksperta: Najprostsza odpowiedź zawiera się w samym pytaniu i brzmi - nie można pozwolić na powstanie soli w ścianie. W niniejszym numerze czasopisma znajdziecie Państwo krótki artykuł opisujący przyczyny powstawania wykwitów, których może być kilka.

aktualizacja: 2018-06-18 10:48:14

Streszczając zawarte w materiale informacje powinniśmy przede wszystkim zadbać o "czystość" składników z których powstaje ściana. Wapno hydratyzowane nie jest źródłem powstawania wykwitów, ale kruszywo, cement lub inne dodatki czy domieszki mogą zawierać składniki z których utworzą się niechciane wykwity.

Należy także pamiętać, że niepożądane sole powstają tylko z odpowiednią ilością wody, dlatego zadbajmy o właściwą izolację i szczelność ściany. Woda podciągana kapilarnie do wnętrza ściany powinna być odcięta odpowiednią izolacją. Natomiast woda pochodząca z opadów deszczu lub innych źródeł powinna być powstrzymana przed wnikaniem do ściany przez szczelną zaprawę lub materiał elewacyjny. Drobne ziarna wapna uszczelniają zaprawę. Niestety obecnie wielu "fachowców" próbuje zastąpić wapno chemią w płynie. W efekcie zaprawy stają się nieszczelne i nieodporne na przenikanie wody i migrację soli.

Podsumowując, jeszcze raz podkreślę, że za powstawanie wykwitów odpowiadają błędy w doborze materiałów i wykonawstwie. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy na to żadnego wpływu. Nie trzeba być także specjalistą od fizyki budowli żeby znać procesy powstawania soli w ścianie. Potrzeba jednak minimum wiedzy, dlatego gorąco zachęcam do regularnego czytania dobrych czasopism oraz doświadczenia, które pochodzi z praktyki, a nie marketingowych ulotek.

mgr inż. Adam Karbowski
Dyrektor
Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego
fot. Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny