Streszczając zawarte w materiale informacje powinniśmy przede wszystkim zadbać o "czystość" składników z których powstaje ściana. Wapno hydratyzowane nie jest źródłem powstawania wykwitów, ale kruszywo, cement lub inne dodatki czy domieszki mogą zawierać składniki z których utworzą się niechciane wykwity.
Należy także pamiętać, że niepożądane sole powstają tylko z odpowiednią ilością wody, dlatego zadbajmy o właściwą izolację i szczelność ściany. Woda podciągana kapilarnie do wnętrza ściany powinna być odcięta odpowiednią izolacją. Natomiast woda pochodząca z opadów deszczu lub innych źródeł powinna być powstrzymana przed wnikaniem do ściany przez szczelną zaprawę lub materiał elewacyjny. Drobne ziarna wapna uszczelniają zaprawę. Niestety obecnie wielu "fachowców" próbuje zastąpić wapno chemią w płynie. W efekcie zaprawy stają się nieszczelne i nieodporne na przenikanie wody i migrację soli.
Podsumowując, jeszcze raz podkreślę, że za powstawanie wykwitów odpowiadają błędy w doborze materiałów i wykonawstwie. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy na to żadnego wpływu. Nie trzeba być także specjalistą od fizyki budowli żeby znać procesy powstawania soli w ścianie. Potrzeba jednak minimum wiedzy, dlatego gorąco zachęcam do regularnego czytania dobrych czasopism oraz doświadczenia, które pochodzi z praktyki, a nie marketingowych ulotek.
mgr inż. Adam Karbowski
Dyrektor
Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego
fot. Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego