Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?

Obmurówka cokołu domu, wykonana z łupanych bloczków, jest już mocno zabrudzona i trzeba ją oczyścić. Oprócz zwykłych zanieczyszczeń na fragmentach elewacji pojawiły się mchy i glony trudne do oderwania od podłoża. Po oczyszczeniu chcieliśmy pomalować cokół. Jak to zrobić i czym go pokryć?

aktualizacja: 2021-01-19 10:36:13

Odpowiedź eksperta: Wstępne czyszczenie trzeba przeprowadzić przy pomocy myjki wysokociśnieniowej, która powinna usunąć wszystkie zanieczyszczenia powierzchniowe. Jeżeli cokół ma strukturę porowatą, zbliżoną do piaskowca, konieczne może być również pozbycie się zanieczyszczeń strukturalnych poprzez usunięcie cienkiej warstewki zwietrzałego materiału.

Ze względu na rozwiniętą, łupaną powierzchnię elewacji, skutecznie proces ten można przeprowadzić jedynie przez piaskowanie na mokro agregatem ciśnieniowym. Zastępczo można spróbować zlikwidować te zanieczyszczenia metodami chemicznymi - przy pomocy np. preparatów do usuwania glonów czy czyszczenia elewacji kamiennej.

Oczyszczony cokół powinien zostać zaimpregnowany preparatem ograniczającym wnikanie zanieczyszczeń w strukturę (na ogół na bazie szkła wodnego), który trzeba też zastosować jako podkład pod farbę elewacyjną. Wskazane jest użycie farby silikatowej bądź silikonowo-silikatowej, charakteryzującej się większą odpornością na wodę opadową i zdolnością do samooczyszczania.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Kärcher

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!